Pazar , 25 Ocak 2015
Anasayfa » Ekonomi

Ekonomi

AKP dönemi sendikaları vurdu

disk

Türkiye’de sendikalı işçi sayısı, son altı ayda 17 bin 793 kişi artmakla birlikte, sendikalaşma oranı yine yüzde 10.65’ta kaldı. AKP’nin iktidarının ilk yılında Türkiye’deki sendikalaşma oranı ise yüzde 58’ler düzeyindeydi. Bugün itibariyle Türkiye’deki 12 milyon 180 bin 945 işçiden yalnızca 1 milyon 297 bini sendikalı. Üstelik bu işçilerin önemli bir bölümü de toplu sözleşme hakkından yararlanamıyor. 2003’te sendikalı işçi sayısı ... Devamını Oku »

İran’dan dengeleri altüst edecek Türk lirası kararı

ırandolar

İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Gulamali Kamyab, ülkesinin artık yabancı ülkelerle ticari işlemlerinde dolar kullanmadığını açıkladı. Kamyab, “İran artık yabancı ülkelerle ticari ve mali işlemlerinde Türk Lirası, Çin Yuanı, Rus Rublesi ve euro gibi diğer para birimlerini kullanıyor” dedi. Tasnim Haber Ajansı’na konuşan Kamyab, ihracat ve ithalatta dolar yerine ticaret yapılan ülkelerin milli para birimlerinin kullanıldığını belirterek, “İran artık yabancı ... Devamını Oku »

Böyle maaş görülmedi..Ayda 400 bin lira alıyor !

apple

Teknoloji devi Apple şirketinin CEO’su Tim Cook’un maaşının, geçen Şubat’ta yaklaşık yüzde 43 oranında artırıldığı açıklandı. Yılda aldığı asli maaşı 2 milyon doları bulan Cook’un cebine kabaca ayda 400 bin lira giriyor. Tabii bu rakama ikramiye ve diğer şirket ödenekleri de dahil değil! BBC Türkçe’nin haberine göre, Cook’un yıllık asli maaşının 1,4 milyon dolardan 2 milyon dolara çıkarıldığı; 2014 yılında ... Devamını Oku »

Satışa devam…Bu kez SGK tüm verilerimizi satacak !

sgk

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) elindeki verileri satması ve paylaşması için yetki verilmesi yeniden gündemde. Çalışma Bakanı Faruk Çelik yaz aylarında torba yasa ile yapılan düzenleminin eksik kaldığını ve satışa imkan tanımadığını belirterek “MİT’in kanununda SGK’dan veri isteyebileceği maddesi var. Ancak bizim elimizi kolumuzu yasa bağlıyor. MİT’e bile istediği verileri veremiyoruz. Aile Bakanlığı gelir testi için verileri istiyor, onlara da veremiyoruz” ... Devamını Oku »

‘Bedelli’de 12 bin liralık fark davası

para

2011 yılında çıkarılan bedelli askerlikten 30 bin TL ödeyerek yararlanan avukat, son çıkan bedelli yasasında fiyatın 18 bin TL olarak belirlenmesi üzerine Milli Savunma Bakanlığı’ndan 12 bin lirasının iade edilmesini istedi. Bakanlık, kanunda iade yapılacağına dair bir düzenleme bulunmadığı gerekçesiyle bu talebi reddetti. Bunun üzerine avukat, Askerî Yüksek İdare Mahkemesi’ne bakanlık aleyhine dava açtı. Avukat Baran Doğan, Milli Savunma Bakanlığı’na ... Devamını Oku »

Elektrik faturanız bir anda şişti mi? İşte ‘Pes’ dedirten nedeni!

fatu

Hürriyet’ten Merve Erdil’in haberine göre bazı dağıtım şirketlerinin sayaç okuma sürelerini uzattığı gerekçesiyle bu ay abonelerin elektrik faturası şişti. Vatandaş protesto ederken, şirketler kendini ‘mevzuata uygun’ diye savunuyor. EPDK ise konuyu mercek altına aldı. Elektrik  faturanızda bir gariplik mi var? Örneğin geçtiğimiz ay 100 lirayken, bu ay bir anda 200 liraya mı çıktı? Sebebi, faturalandırma döneminin değişmesi olabilir. Yani dağıtım ... Devamını Oku »

855 bin dolarlık dolandırıcılık

İstanbul’da işadamı Ahmet İpar, 855 bin dolar dolandırıldığını ve Adli Tıp bünyesinde görevli üç uzman tarafından mağdur edildiğini iddia etti. Taraf’a konuşan İpar, üç yıl önce cezaevinden çıkan eniştesinin, bir senet üzerinde imzasını taklit ederek kendisini icraya verdiğini öne sürerek şunları anlattı: “Daha önce Şanlıurfa’da aynı şekilde bir kişinin imzasını taklit ederek 20 bin lirasını almaya çalışan eniştem Mehmet Ökte, ... Devamını Oku »

‘TCDD’nin harcamaları usulsüz’

Yüksek Hızlı Tren

Sayıştay, TCDD’nin temsil giderlerinin bir yıl içinde yüzde yüz arttığını tespit etti. Üstelik 2013 yılında kurumun yaptığı yaklaşık bir milyon liralık temsil giderinin bir bölümünün tutanakla yapıldığı belirlendi. Giderlerin ne kadarının fiş, ne kadarının fatura, ne kadarının ise tutanakla yapıldığı konusu ise belirlenemedi. Sayıştay raporuna göre TCDD’nin 2012 yılında 488 Bin TL olan temsil gideri 2013 yılında 975 Bin TL ... Devamını Oku »

Diyarbakır’da ‘hendek’ savaşına mahkeme el koydu

12

DEDAŞ ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi arasında elektrik kesintileri ile ilgili yaşanan sorun giderek artıyor. DEDAŞ’ın Diyarbakır’da belediyeye ait tesislerin elektiriğini kesince olanlar oldu. DİSKİ ekipleri, ‘kaçak kanalizasyon şebekesi bulunduğu’ DEDAŞ İl Müdürlüğü’nün önüne hendek kazdı. DEDAŞ’a borçlarının olmadığını belirten Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, elektrik kesintilerini eşkıyalık olarak nitelendirdi. Kışanak, “Onlar, bu şehre su veren ana pompa istasyonunun trafosunun sökmeye ... Devamını Oku »

‘Hendek savaşı’ Mardin’e de sıçradı

mardin

Mardin merkez ve ilçelerine içme suyu sağlayan pompa istasyonlarındaki enerjiyi kesen DEDAŞ ile Mardin Büyükşehir Belediyesi arasındaki, ‘su ve elektrik kesintisi’ tartışması, Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin DEDAŞ binası önünde kanal kazmasıyla yeni boyuta taşındı. Artuklu Belediyesi İmar Müdürlüğü, akşam saatlerinde, kaçak yapı ve imara uygun olmadığı ve boşaltması için tebligatta bulunduğu DEDAŞ ana hizmet binasının girişine kanalizasyon çalışmaları kapsamında hendek kazdı. ... Devamını Oku »