Pazartesi , 3 Ağustos 2015
Anasayfa » Ekonomi

Ekonomi

AKP hükümeti, zam pazarlığı için gelen memurları polis şiddetiyle karşıladı

4trfs-6-gazli1

Yaklaşık beş milyon kamu emekçisini (2 milyon 900 bin memur ve 1 milyon 900 bin memur emeklisi) ilgilendiren 2016/2017 yılı toplu sözleşme görüşmeleri, polisin KESK’lilere biber gazlı saldırısıyla başladı. Toplu görüşmelerin yapılacağı Çalışma Bakanlığı’na yürümek için AŞTİ istasyonunda toplanan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri önüne barikat kuran polis, kalkan ve biber gazıyla müdahalede bulundu. İki sendikacı hastaneye kaldırılırken üç ... Devamını Oku »

Enflasyon yine yükselişte

pazar-yeri1

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz 2015 enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre temmuz ayında TÜFE yüzde 0.09 artı, yıllık bazda yüzde 6.81 oldu. ÜFE ise yüzde 0.32 oranında düştü, yıllık bazda yüzde 5.62 oldu. Tüketici fiyatları Temmuz ayında yüzde 0.09 arttı. Haziran sonunda yüzde 7.2 olan yıllık enflasyon, yüzde 6.81 düzeyine geriledi. TÜİK verilerine göre, tüketici enflasyonu yılın ilk yedi aylık ... Devamını Oku »

Elektrikte de tasarrufun yolu yalıtımdan geçiyor

3trsf-4-yalitimson

Geçtiğimiz hafta aşırı sıcaklar nedeniyle klimaların çalıştırılması ve elektrik kullanımı 866.653 MWh ile yeni bir rekor kırdı. Artan elektrik tüketimi ise sıcaklara karşı konut ve işyerlerinde yalıtım sorununu bir kez daha gündeme getirdi. Özellikle enerjinin ucuz olduğu geçmiş yıllarda yapılan büyük canlı ve ince duvarlı binaların yazın sıcak, kışın da soğuk havayı kolayca içeri aldığını belirten yalıtım firmaları uzmanları, iki ... Devamını Oku »

Amerika’yı gözlerine kestirdiler

3trfs-4-girisimci

Türkiye’de üniversite kulüpleri üzerinden tanıtımı yapılan ve viral reklamla yaygınlaşan uygulama için şimdiden ABD’dedeki üniversite ve kulüplerle bağlantı için çalışmalar başladı. Scorp ABD’de de başarılı olursa Türkiye’nin global anlamda başarı yakalamış ilk uygulama markası olacak. İKİ ÜNİVERİSTELİ KURDU Scorp, spor, sanat, moda gibi belli kategorilere ait başlıklar altında, insanların 15 saniyelik videolar yükleyerek fikirlerini söyleyebildikleri online bir platform. Kullanıcılar bu ... Devamını Oku »

Deniz Feneri davası.. Mahkeme yolsuzluğu kabul etti

deniz-feneri

Almanya’nın “yüzyılın yolsuzluğu” diye nitelendirdiği Deniz Feneri davasında mahkeme, gerekçeli kararında, Almanya ve Avusturya Viyana’daki taşınmazlar ile Letonya’dan alınan feribotun paralarının dernek kasasından ödendiğini kabul etti. Suçu kabul eden mahkeme, sanıklara ceza vermeyerek, “Suç var ama zamanaşımı süresi doldu” dedi. Mahkeme ayrıca, zamanaşımı süresinin dolmasına dayanak yaptığı gayrı resmi muhasebe kaydı için, “Bilgisayar ortamında tutulan kayıtların belge vasfı yoktur” dedi. ... Devamını Oku »

CNBC-E dünya devine satılıyor!

fft107_mf5340728

Doğuş Yayın Grubu’na ait haber ve eğlence kanalı CNBC-E, Discovery Communications’a satılıyor. Discovery Communications, Doğuş Yayın Grubu’na ait ulusal yayın yapan haber ve eğlence kanalı CNBC-E’yi satın almaya karar verdi. İki kurum satın alma için anlaştı. Alım işleminin bu sene içerisinde tamamlanması bekleniyor. (Reuters) Beğen0 Devamını Oku »

HDP, Saray’ın örtülü ödeneğinin araştırılması için Meclis’e başvurdu

4

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, Cumhurbaşlığı’nın yaptığı örtülü ödeneklerdeki harcamalarının ve miktarlarının açığa çıkarılması, ödeneğin hukuki meşruiyeti ile ilgili kaygıların dikkate alınması ve örtülü ödeneğin kaldırılması için yol haritasının belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması istedi. HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken’ın TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırması açılması için sunduğu dilekçe şöyle; “Cumhurbaşkanlığının yaptığı ... Devamını Oku »

Ekonomik gidiş kötü.. İşte Merkez’in yeni enflasyon tahmini

basci_5176-erdem-basci-mb-baskani

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, FED faiz oranlarını artırırsa Türk bankalarına ödenen zorunlu karşılık faizlerini FED faizleri seviyesine yükselteceklerini belirterek, FED’in eylül ayında yapacağı faiz artışı konusunda bir endişe kalmayacağını söyledi. TCMB’nin Ankara merkezinde 3. Enflasyon Raporu’nu açıkladı. Saat 10.30 başlayan toplantıda konuşan Erdem Başçı, 2015 yılı sonunda enflasyonun orta noktası yüzde 6,9 olmak üzere yüzde 6 ... Devamını Oku »

İş dünyası şokta..4G ihalesi iptal edildi!

14g

Ekonomi dünyası çarpıcı bir haberle sarsıldı.4G ihalesi iptal edildi CNNTÜRK Beğen0 Devamını Oku »

Devletin gözde mimarı AKP’li vekil Karaaslan’a yüzlerce proje verilmiş!

23796

AKP Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan’a son 5 yılda Yassıada ve Sivriada projelerinin yanı sıra 78 gençlik merkezi ile İzmir, Eskişehir, Adana, Mersin, Trabzon, Ordu, Diyarbakır, Edirne, Burdur, Yozgat ve Bursa Yıldırımkent kentsel dönüşüm projeleri işleri verildi. Cumhuriyet gazetesinden Miyase İlknur’un haberine göre  Yassıada ve Sivriada’nın Turizm- Kültürel Tesis Alanı olarak ilan edilmesinden sonra adaların yapişlet- devret modeliyle TOBB’a tahsis edilmesi ... Devamını Oku »