Cumartesi , 23 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi

Ekonomi

İBB’den Kadıköy’e reklam darbesi

kadıköy

Ataşehir, Üsküdar ve Beykoz belediyelerinden den bazı ana arterlerin UKOME’ye devir kararı alındığı bildirildi. Bu karar ana arterlerdeki tabela ve reklam gelirlerinin ilçeden İBB’ye geçmesinin yanı sıra yerel belediyenin bu yollara imar, düzenleme, bakım gibi müdahale ve hizmet yetkisinin kaldırılması anlamına geliyor. Kadıköy’ün CHP’li Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu kararın “Seçim öncesi muhalif belediyeleri kontrol ve kuşatma altına alma” amaçlı olduğunu ... Devamını Oku »

İşte AKP’nin ekonomik istikrarı: Zengini daha da zengin etti!

akp miting

AKP hükümetleri döneminde en zengin daha daha zengin oldu. Türkiye’nin en zengin yüzde 1’inin toplam servetten aldığı pay yüzde 39.4’ten yüzde 54.3’e yükseldi. AKP iktidarının sürdüğü 2002 yılından bu yana Türkiye’de en zengin yüzde 1’lik kesim ile geri kalan yüzde 99 arasındaki makas da açıldı. Cumhuriyet’ten Duygu Ünker’in haberine göre; New York merkezli Research Instute of Turkey’in yayımladığı rapor, AKP’nin ... Devamını Oku »

Erdoğan’ı böyle karşılamıştı.. Ünlü işadamı Türkiye dönüşü öldü !

11kuveyt

Kuveyt’in en zengin iş adamlarından Cassem el-Harafi’nin, özel bir ziyaret için geldiği Türkiye’den ülkesine dönerken hayatını kaybettiği bildirildi. 75 yaşındaki Harafi’nin dönüş yolunda özel jetinde kalp krizi geçirdiği belirtildi. AFP’nin haberine göre; 1985-1986 arası Maliye Bakanı, 1999-2011 arası ise Meclis Başkanı olarak görev yapan Harafi, ülkede hanedan ailesine mensup olmayan en zengin iş adamlarından biriydi.Ailesi, Harafi için bugün cenaze töreni ... Devamını Oku »

Büyük eylemde flaş gelişme…

Otomotiv fabrikalarinda is birakma eylemi

Otomotiv sektörünün devlerinden Tofaş fabrikasında geçen hafta cuma günü başlayan işçi eylemi sürerken, bugün saat 07.00 vardiyasında 220’si taşeron, toplam bin 1750 vardiya işçisi işbaşı yaptı. Renault’ta ise eylemin devam ettiği açıklandı. Oyak Renault Fabrikası yetkilileri ile işçilerin seçtiği sözcüler ve her iki tarafın avukatları arasında yapılan toplantıdan sonuç alınamadı. İşçiler sorun çözülene kadar eyleme devam kararı aldılar. TOFAŞ fabrikası ... Devamını Oku »

Türk Traktör’ün Sakarya’daki fabrikasında da üretim durdu

Ankara'da Turk Traktor iscileri de is birakti

Türk Traktör’ün Sakarya’daki fabrikasında işçi eylemleri sebebiyle üretim tedbir amaçlı durduruldu. Türk Traktör, işçi eylemlerinden dolayı tedbir amaçlı olarak üretime ara verildiğini açıkladı. Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bazı şirketlerde gerçekleşen işçi eylemlerinin, Ankara ve Erenler fabrikalarında çalışan bazı işçiler ve rutin mesaileri üzerinde de etkili olduğu ifade edildi. Ankara ve Erenler fabrikalarındaki üretim ... Devamını Oku »

Renault’da eyleme devam kararı

Gunlerdir fabrika bahcesinde uyuyorlar

  Türkiye’nin otomotiv devi Oyak Renault’ta çalışan işçilerin ücret artışı isteğiyle başlattıkları ve üretimin durmasına neden olan eylem devam ediyor. Fabrika yetkilileri ile işçilerin seçtiği sözcüler ile her iki tarafın avukatları arasında gerçekleştirilen toplantı olumsuz sonuçlandı. İşçiler sorun çözülene kadar eyleme devam kararı aldılar.   Renault işçileri adına açıklama yapan sözcülerden Ekrem Salım, görüşmenin olumsuz sonuçlandığını belirterek çalışanların belirlediği ücretin ... Devamını Oku »

OECD’nin raporuna göre Türkiye gelir eşitsizliğinde üçüncü

turkiye-gelir-dagilimi-en-adaletsiz-ikinci-ulke-24209-5

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı’nın (OECD) gelir adaletsizliği raporunda üye ülkeler arasında gelirin en adaletsiz dağıtıldığı beş ülkeden birisi Türkiye oldu. GINI katsayısı olarak tanımlanan ve toplumdaki en yüksek gelir grubu ile en düşük gelir grubu arasındaki farkı ölçen göstergeyi baz alan OECD raporunda ülkeler sınıflandırıldı. Sıfır ile bir arasında değişen GINI katsayısı ne kadar yüksekse, ülkede o kadar fazla ... Devamını Oku »

Ford’dan işçilere işbaşı ve izin mesajı

page_ford-otosanda-uretim-yeniden-basliyor_223256542

Ford Otosan ‘Üretime başlıyoruz’ diyerek attığı mesajda, işçileri saat 16.00 vardiyasına çağırdı Kocaeli’de tesisleri bulunan Ford Otosan, bir haftadır grevde olan işçilere gönderdiği mesajda bugün saat 16.00’dan itibaren vardiyaların başlayacağını belirtip işbaşı çağrısı yaptı. İşçiler, Ford’un çağrısına yapılacak toplantıdan sonra karar verileceğini açıkladı. İşbaşı çağrısının ardından grevdeki bazı işçilere ikinci bir mesaj daha gönderildi. Mesajda, “4 Haziran 2015’e kadar yıllık ... Devamını Oku »

‘Büyük patron işçi eylemine öyle bir yorum yaptı ki…

renault-dan-kritik-aciklama-5659484

Renault Avrasya Başkanı Kugler, “Türkiye’ye uzun vadeli bakıyoruz ama eğer istikrarsızlık geldiğini görürsek o zaman yatırımlarımızı gözden geçiririz” dedi   Renault’nun Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Avrasya Bölgesi Başkanı Jean Christophe Kugler, otomotiv sektöründeki iş bırakma eylemini değerlendirdi.   Kugler, devam eden üretim duruşlarının Türkiye için bir tehdit ama aynı zamanda global bir sorun olduğunu belirterek “Türkiye’ye uzun vadeli bakıyoruz ama ... Devamını Oku »

Galatasaray bugün ‘sahalarda’ yok

fft99_mf3057186

Galatasaray hisseleri, olağandışı hareketlerin devam ettiği gerekçesiyle bugün gün sonuna kadar kapalı olacak. Galatasaray hisseleri tüm alım satımların incelenmesi için 15 gün boyunca brüt takas uygulamasına sokulacak. Bu kapsamda intenet üzerinden işlem yapılamazken, sadece aracı kurumlar üzerinden telefonla hisse işlemi yapılabilecek.   Borsa İstanbul’da işlem gören Galatasaray hisselerinin 5 işlem gününde tam yüzde 100 prim yapması üzerine “Otomatik Seans Durdurma ... Devamını Oku »