Salı , 7 Temmuz 2015
Anasayfa » Ekonomi

Ekonomi

Yollarda ölüyorlar: Mevsimlik tarım işçileri için rapor var çözüm yok!

559b6571cbbf341748286d67

Manisa’da 15 mevsimlik işçinin trafik kazasında hayatını kaybetmesi, tarım işçilerinin ulaşım sorunlarını bir kez daha gündeme getirdi. Sorun geçtiğimiz dönem Meclis’in de gündemindeydi. Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nda koordinasyonun sağlanması, hukuki düzenleme, trafik denetimleri gibi birçok önlem sıralanmıştı. Ancak herhangi bir yasal düzenleme yapılmamıştı.  Farklı illerden mevsimlik tarım işçilerinin kapasite üstü, eski, muayenesi yapılmamış araçlarda yollara çıkması ve  bunun sonucunda her ... Devamını Oku »

Ermenek Başsavcılığı son noktayı koydu: Bakanlık görevini yapsa 18 işçi ölmeyecekti!

resim126875

Ermenek Başsavcılığı, Enerji Bakanlığı’nın MİGEM personeli için soruşturma izni vermemesi kararına itiraz etti. Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre; Ermenek’te 28 Ekim 2014’te Has Şekercilik şirketine ait madende yaşanan ‘su basması’ sonucu 18 işçinin can vermesiyle ilgili dava bugün görülüyor. Ermenek Başsavcılığı, Enerji Bakanlığı’nın MİGEM personeli için soruşturma izni vermemesi kararına itiraz etti: “MİGEM yaptırım uygulasaydı, facia önlenebilirdi”. Ermenek’teki maden faciasında ... Devamını Oku »

CHP’li Öztrak: En kırılgan üç ekonomiden biriyiz

faik

Fitch’in uyarısını değerlendiren CHP’li Faik Öztrak, “Daha önce dünyada 8 kırılgan ekonomi arasındaydık. Şuan dünyanın en kırılgan üç ekonomisinden biriyiz” dedi. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, piyasaları uyararak, döviz kuru riskinden en fazla Türkiye Şirketlerinin etkileneceğini söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Türk şirketleri dolarla borçlanma karşılığında kendilerini garantiye alamadı. Bu bölgede şirketleri, en yüksek dolarla borçlanmış ülkenin Türkiye olması ... Devamını Oku »

CEVAP VE DÜZELTME METNİ

taraf1 (1)

TARAF Gazetesi’nin 08.05.2015 tarihli nüshasında yayınlanmış, Süleyman YAŞAR imzalı “Tarih Köşesi” bölümünde sadece müvekkile saldırı amacıyla çok çirkin, düzeysiz ve kasıtlı bir yayın yapılmıştır. Süleyman YAŞAR isimli kişi, söz konusu yayında tamamen art niyetli duygularla, gazetecilik kisvesi altında ve gazetecilik mesleğinin etik değerlerini yok etme pahasına, müvekkil Engin ARDIÇ’a hakaret etmiştir. Süleyman YAŞAR’ın ortaya koyduğu bu çirkinlik, hukuka aykırı olduğu ... Devamını Oku »

AYM’den taşeronluğa onay

aym-den-tek-karar-iki-buyuk-skandal-5394694

Tüm partiler, seçimlerde taşeron işçiliği kaldırma sözü verirken, AYM’nin taşeronluğa onay verdiği ortaya çıktı. Seçimlerden önce tüm siyasi partiler kamuda taşeron uygulamasına son vereceklerini vaat etmişti. Ancak AYM’nin taşeron işçi uygulamasına 17 haziran tarihli kararıyla onay verdiği ortaya çıktı. Afşin İş Mahkemesi’nin elektrik üretim iletim ve dağıtım faaliyetlerinde uygulamasına ‘anayasaya aykırı-sosyal devlette olmaz’ diyerek itirazını reddeden AYM, gerekçelerini de jet ... Devamını Oku »

AB açıkladı! Yunanistan resmen temerrüde düştü! ‘Temerrüde düşmek’ nedir?

page_5-soruda-yunanistanla-ab-arasindaki-borc-krizi_333280536

Avrupa Birliği İstikrar Fonu’ndan yapılan açıklamada Yunanistan’ın borcunu ödeyemeyeceği ve resmen temerrüde düştüğü açıklaması yapıldı. AYRINTILAR GELİYOR… TEMERRÜD DÜŞMEK NEDİR? Türk Dil Kurumu (TDK)’na göre ‘temerrüde düşmek'; kişi veya kurumun, ödenmesi hâlâ mümkün olan borcu ödememekte direnmesi anlamına geliyor.   Beğen0 Devamını Oku »

O rapor açıklandı… İşçi ölümlerinde korkunç rakam!

s-eaef728a6fa8ae1cccc18202a5374abf3fb53cac

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Haziran ayında en az 147 işçinin yaşamını yitirdiğini, 2015 yılının ilk altı ayında ise 794 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı. İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Haziran ayında yaşanan iş cinayetlerine ilişkin raporunu açıkladı. ISİG’in yazılı, görsel, dijital basından takip edilebilen, emek-meslek örgütlerinden gelen bilgiler ile işçiler, işçi yakınlarının bildirimleri ışığında ... Devamını Oku »

Emekli ve memurların zam oranları belli oldu

hazine

Emekli ve memurların Temmuz zamları yüzde 4.76 olarak belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran 2015 enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre  Tüketici fiyatları Haziran ayında yüzde 0.51 düştü. Böylece, memur ve emeklilerin yarıyıl zamları için ölçü olacak 6 aylık fiyat artışları da yüzde 4.76 olarak hesaplandı. Haziran’da yurt içi üretici fiyatları ise yüzde 0.25 arttı. DHA Beğen0 Devamını Oku »

Enflasyon rakamları bu kez farklı

pazar-yeri1

Tüketici fiyatları 2015 Haziran ayında yüzde 0.51 düştü. Böylece, memur ve emeklilerin yarıyıl zamları için ölçü olacak 6 aylık fiyat artışları da yüzde 4.76 olarak hesaplandı. Haziran’da yurt içi üretici fiyatları ise yüzde 0.25 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Haziran sonu itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 7.20 ve tüketici fiyatlarında on iki aylık ortalamalara göre artış da yüzde 8.28 ... Devamını Oku »

Dünya Bankası AKP-CHP-HDP hükümeti önerdi

accrareport_the-world-bank-praises-ghanas-economic-growth-over-the-past-10-years

Dünya Bankası Temmuz 2015 tarihli Türkiye Düzenli Ekonomi Notu’nu açıkladı. Buna göre; Türkiye’de özel yatırımların son üç yıldır zayıf durumda olduğu belirtiliyor. Yatırımcı hassasiyetinin büyük ölçüde politik sürecin nasıl çözüleceğine bağlı olduğu ileri sürülüyor. Ve banka, kapsayıcı bir hükümetin bir an önce kurulup, yapısal reformlara bir an önce başlanmasını öneriyor. Kısaca Dünya Bankası Türkiye ekonomisinin son üç yıldır iyi yönetilmediğini kibarca belirtip, AKP Hükümeti’nin ... Devamını Oku »