Cuma , 27 Mart 2015
Anasayfa » Ekonomi

Ekonomi

İşte emekliye iki maaş ikramiyenin mimarı..’Yaptım, yine yaparım’

28526326

Hürriyet gazetesi yazarı Erdal Sağlam, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu’nun emeklilere yılda iki ikramiye ödenmesi önerisine Başbakan Davutoğlu’nun “kaynağı nereden bulacaksınız” diye karşı çıkması üzerine geçmişte emeklilere seyyanen zam yapılması çalışmasını yürüten CHP’nin Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ile görüştü. Öztrak, emekliye zammın kaynak bulunarak yine yapılabileceğini anlattı. Erdal Sağlam’ın yazısı şöyle: Emeklilere yılda iki maaş ikramiye ... Devamını Oku »

Bakan, Botaş’ın zararı için “ticari gizlilik var” dedi

iran-ırak-doğalgaz-boru-09343

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Rusya’dan doğalgaz ithal etmek için 2012 ve 2013 yıllarında özel firmalara lisans verdi. Rusya ve Irak’tan doğalgaz ve petrol ithali için ihaleler düzenlendi. Botaş ile sözleşmesi devam ederken gazın bin metreküpünü 430 dolara satan Rusya, özel şirketler devreye girince bin metreküpü 350 dolara verdi. CHP, Botaş’ın uğradığı zararın tazmini için hükümetin ne yaptığını sordu. Enerji ve ... Devamını Oku »

Benzine yine zam

benzin

Benzin türlerinin litre fiyatları bu gece yarısından itibaren 6 kuruş artırıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 19 Şubat’ta başlattığı yeni tavan fiyat uygulaması kapsamında Türkiye genelinde uygulanacak fiyatları açıkladı. Buna göre, İstanbul’da kurşunsuz benzinin litre fiyatı 4.36 liradan 4.42 liraya yükselecek. Ankara’da benzinin litre fiyatı 4.39 liran 4.45 liraya, İzmir’de 4.38 liradan, 4.44 liraya yükselecek. Benzin 4.60 lira ile en ... Devamını Oku »

Maliyecilerden eşit ücret eylemi

1718792

Büro Memur-Sen, Türk Büro-Sen ve Büro Emekçileri Sendikaları (BES) üyesi bir grup maliyeci, özlük hakları ile ücretlerinin düzeltilmesi için İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı önüne eylem yaptı. Türk Büro-Sen ve BES yöneticileri eylem sırasında tartışınca iki sendika farklı yerlerde basın açıklaması yapmak zorunda kaldı. Vergi dairelerinde çalışan bazı memurlar, özlük haklarının iyileştirilmesi ve ücret adaletsizliğinin giderilmesi için Fatih Vatan Caddesi üzerindeki ... Devamını Oku »

Kılıçdaroğlu: ‘Gençler KPSS’de kaybederken, siyasi destekli olanlar kazanıyor!’

1718773

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kamuya personel alımlarında torpil yapıldığını ve bunun gençlerin en büyük şikâyeti olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “Gençler, dişimizle tırnağımızla mücadele ediyoruz, KPSS’ye giriyoruz ama bir bakıyoruz, hiç sınava girmeden arkasındaki siyasal destekle bazıları devlete girip memur oluyorlar. Bunu içimize sindiremiyoruz diyorlar. Bir hak herkesin gözü önünde elimizden alınıyor. Buna isyan ediyorlar” diye konuştu. CHP ... Devamını Oku »

Dolar, altın ve petrol fırladı

051120131729218709638

Suudi Arabistan’ın müttefikleriyle birlikte Yemen’de askeri operasyona başlamasının etkisiyle dolar, altın ve petrol fiyatları yükselişe geçti. Yemen operasyonu öncesi dün 2.57 civarında işlem gören dolar/TL bugün güne 2.6031’e kadar yükselerek başladı. TL’nin dolar karşısındaki dün akşamdan beri değer kaybı yüzde 1.25’i aştı. Kur TSİ 08.58’de 2.6011/2.6020 seviyesinde işlem gördü, aynı saatte sepet bazında TL 2.7213/2.7000, euro/TL 2.8484/2.8528 seviyesindeydi. ALTIN Altının ... Devamını Oku »

Milyonlarca çalışana büyük müjde…O genelge iptal edildi!

danıs

Danıştay, Maliye Bakanlığı’nın işten ayrılan kamu işçilerinin işlerinden ayrıldığında sadece geriye dönük 2 yıllık izin ücretini ödemesini öngören genelgesini iptal etti. Şimdi milyonlarca kamu işçisi dava açıp 5 yıllık izin haklarını alabilecek. Danıştay 8. Dairesi, kamuda çalışan işçilerin yıllık izin ücretleriyle ilgili bir davada, çarpıcı bir karara imza attı. Danıştay, 1995 yılından bu yana kamuda çalışan işçilerin işlerden ayrılması halinde ... Devamını Oku »

THKÜ’den bürokratlara haksız akademik ünvan

ünsal-ban

AKP Ankara 1. Bölgeden aday adayı olmak için istifa eden Ünsal Ban’ın rektörü olduğu Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora programlarında bazı isimlere okula devam, ücret ve tez gibi konularda ayrıcalık yapıldığı bunlar arasında bürokratlar ile vekillerinin de olduğu öne sürüldü. MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, üç ilde, dört ayrı yerleşkede hizmet veren ve Türkiye’de alanında bir ilk ... Devamını Oku »

Veriler ‘yoksulluk’ diyor

yoksulluk

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, 2014’te sosyal yardım alan aile sayısını 6 milyon olarak açıkladı. Bu rakama rağmen Bakan İslam, “Bakanlığın her geçen gün daha fazla insana bu tür sosyal yardım yapıyor olması, yoksulluğun arttığını göstermez”dedi. TBMM Genel Kurulu’nda, “Torba Kanun” Teklifi olarak bilinen Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Teklifi’nin görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan ... Devamını Oku »

Japon mühendis intihar etti… Körfez Köprüsü’nde hesaplar değişti

28503061

Japon mühendis Kishi Ryoichi’nin Körfez Köprüsü’nde yerli aksamdaki halatın kopmasından kendini sorumlu tutarak intihar etmesinin ardından Ryoichi’nin kullandığı kediyolu ile diğer geçici yol da indirilecek, birçok metal malzeme yurt dışında yapılacak bu nedenle köprünün açılışı 5-6 ay gecikecek. İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü’nde cumartesi günü, geçici yol montajı yapılan ‘catwalk- kediyolu’ halatlarından birinin kopmasından kendisini sorumlu tutarak intihar eden Japon mühendis ... Devamını Oku »