Cuma , 6 Mart 2015
Anasayfa » Ekonomi

Ekonomi

İşten ayrılana da kıdem tazminatı !

kıdem

Henüz işçi sendikalarıyla müzakere edilmeyen taslağa göre mevcut sistemin aksine işten çıkarılmadan da ayrılıp kıdem tazminatı alınabilecek, ama en az 15 yıl sigorta şartı gerekecek. Ancak bu şart yerine gelse bile kıdemin yarısı alınabilecek. Habertürk’ün haberine göre kıdem tazminatı konusunda mevcut işçilere iki seçenek sunulacak. Ya şimdiki işlerinden ayrılıncaya veya emekli oluncaya kadar mevcut sisteme devam edecekler. Ya da işverenle ... Devamını Oku »

İşsizim..İşsizsin..İşsiziz…2014 rakamları korkuttu!

ıssızluk

TÜİK 2014 işsizlik rakamlarını açıkladı. Bu oran  yüzde 9.9 oldu…İşsiz sayısı 2 milyon 853 bin . Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2014 yılında 2 milyon 853 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise %9,9 seviyesinde gerçekleşti. 2013 yılında işsizlik yüzde 9.7 idi. KADINLARDA DAHA YÜKSEK İşsizlik oranı erkeklerde %9 kadınlarda ise %11,9 oldu. Aynı yılda tarım dışı ... Devamını Oku »

Fitch analisti: Türkiye’de başkanlık sistemi siyasi riski artırır

150110034531_fitch_ratings_agency_624x351_getty (1)

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye analisti Paul Rawkins, Financial Times’a verdiği röportajda, Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybının artan siyasi risklere bağlı olduğunu ifade ediyor. “Çok sayıda yatırımcı siyasi riskler konusunda endişeli” diyen Rawkins, endişe kaynağının 7 Haziran’daki genel seçimler değil, seçimlerin ardından oluşacak siyasi tabloya dair olduğunu vurguluyor. Rawkins, “Siyasi sistem başkanlık modeline mi dönüşecek? Politikalar daha öngörülemez mi olacak? ... Devamını Oku »

Durmak yok, yola devam…O işadamına bakanlıktan özel izin !

mehmetcengiz

Tay­yip Er­do­ğa­n’­ın Baş­ba­kan­lık dö­ne­min­de yıl­dı­zı par­la­yan, 25 Ara­lık Yol­suz­luk ta­pe­le­rin­de ‘Mil­le­tin A’­sı­na ko­ya­ca­-ğı­z” de­di­ği için pa­ra ce­za­sı­na çarp­tı­rı­lan işa­da­mı Meh­met Cen­gi­z’­in bir fo­ya­sı da­ha or­ta­ya çık­tı. Sözcü’den Hande Zeyrek’in haberine göre Şir­ke­ti Cen­giz İn­şa­at, İs­tan­bul Ata­şe­hi­r’­de­ki 3378 ada 1’in­ci par­sel­de bu­lu­nan 1.604,02 m2 ara­zi­yi 2011’de sa­tın al­dı. Şir­ket, ara­zi üze­rin­de­ki 3-4 kat­lı bi­na­yı yı­ka­rak ‘A­ta­şe­hir Pla­za­’ yap­mak için kol­la­rı sı­va­dı. ... Devamını Oku »

Zirveye bomba düştü..Davutoğlu Saray’a ABD’den isyan etti: MB bağımsızdır

Turkey's FM Davutoglu speaks with Turkish PM Erdogan during a meeting at the government palace in Tunis

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faiz konusunda sık sık Merkez Bankası yönetimini eleştirirken, Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD’de yabancı finans çevreleriyle yaptığı görüşmelerde Merkez Bankası’nın politikasını savundu. Başbakan Davutoğlu, “Merkez Bankası kendi kararını kendisi verir, faiz oranı da buna dahil’’ dedi. New York’ta uluslararası finans çevreleri ile temaslarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi’nin (CFR) yıllık kurumsal konferansına şeref ... Devamını Oku »

Yabancı finans çevreleri: Müdahaleci Erdoğan’la yatırım olmaz

823206-20551463-1600-900

Danışmanlık kuruluşu IHS Global Insight Türkiye Ekonomisti Birch, Davutoğlu ve Babacan’ın yatırımcılarla temaslarını Cumhuriyet’e değerlendirdi. Buna göre, Erdoğan’ın ekonomideki sert çıkışlarının yarattığı kaygı giderilemedi. Cumhuriyet gazetesinden İlhan Tanır’ın haberine göre New York’ta Goldman Sachs, Citi ve BOA-ML’nin bulunduğu önde gelen finans çevreleriyle bir araya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ekonomiden Sorumlu Bakan Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomideki sert ... Devamını Oku »

17 Aralık’tan ‘aklanan’ Bayraktar’ın muhteşem dönüşümü

28186926

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve ailesinin 2 yıl önce 42 milyon liraya aldığı İstanbul Koşuyolu’ndaki 10 dönümlük arsa tek bir binayla kentsel dönüşüme sokuldu. Hürriyet gazetesinden Gülistan Alagöz’ün haberine göre yaklaşık 50 milyon lira vergi muafiyeti sağlanan arsadan Bayraktarlar 114.4 milyon lira gelir elde edecek. 2 yıllık kârları ise 72.4 milyon lira. “İstanbul Koşuyolu’ndaki 10 dönüm arsada ... Devamını Oku »

Pazarda vatandaş da satıcı da isyanda

pazar-yeri

Enflasyondaki yükseliş pazar tezgâhlarını vurdu. Gıda fiyalarında yaşanan artıştan hem pazarcılar hem vatandaş şikayetçi. Mevsim sebze ve meyveleri bile el yakıyor. Ekonomideki kötü gidişle birlikte hızlanan enflasyon, etkisini en çok gıda fiyatlarında göstererek vatandaşı etkiledi. TÜİK’in önceki gün açıkladığı enflasyon rakamlarına göre en çok artan ilk 10 üründen 9’nun gıda gurubunda yer alması dikkat çekti. Vatandaşların hemen her hafta taze ... Devamını Oku »

Dolar rekor üstüne rekor kırdı!

dolar

Dolar 2.6120’yi görerek yeni bir rekor kırdı. Sepet bazında Türk Lirası 2.7198 ile Ocak 2014’ten beri en yüksek seviyesinde. Altının gram fiyatı, küresel piyasalarda artan dolar talebine bağlı olarak dolar/TL’nin tarihi yüksek seviyeleri görmesinin etkisiyle bir ayın ardından tekrar 100 TL’yi aştı. hurriyet.com.tr’nin haberine göre gün içinde yüzde 2.5 düşüşle 80,014 puana kadar gerileyen BIST-100 endeksi dolar/TL’nin 2.6002’deki zirvesinden bir ... Devamını Oku »

Bross tekstil işçilerine polis müdahalesi, gözaltılar var

işçi

Çerkezköy Adliyesi’nde işe iade davaları görülen Bross tekstil işçileri, polis saldırısına maruz kaldı. Adliye önünde açıklama yapmak isteyen işçilerden 25’i gözaltına alındı. Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası’na (BATİS) üye oldukları için işten atılan Bross Tekstil işçisi iki kişinin işe iade davalarının görüldüğü Çerkezköy Adliyesi önünde polis müdahale etti, 25 işçi gözaltına alındı. Bugün, Çerkezköy Adliyesi’nde iki işçinin işe iade davası vardı. ... Devamını Oku »