Cuma , Ekim 9 2015
Anasayfa / Ekonomi

Ekonomi

Ekonomi Haberleri

SİNPAŞ’ta 5 yıl hapis korkusu

1Sinpas_Gyo_Logo

Borsadaki yatırımcıların şikayeti üzerine başlayan soruşturmada Sinpaş GYO yöneticileri hakkında 5 yıl hapis talebiyle dava açılabilir. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Sinpaş Gayrımenkul Ortaklığı’yla (GYO) ilgili örtülü kazanç  soruşturmasını genişletirken şirket suskunluğunu koruyor. Taraf’ın ulaştığı Sinpaş GYO Genel Müdür Yardımcısı Barış Ekinci sorulara yanıt vermekten kaçındı. Şirketin ihalesiz yaptığı inşaatlar araştırılıyor. SPK Sinpaş GYO’nun piyasadan fiyat teklifi almadan tek firma üzerinden ... Devamını Oku »

Türkiye bunu da gördü…Başkan olamadı, CEO oluyor..Saray parfümeri satıp TV kuracak!

1erdoodenek

‘Türkiye bir şirket gibi yönetilmeli’ diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hayalini gerçekleştirmeye başladı. Ozan Çepni imzasıyla Cumhuriyet’te yayınlanan habere göre  Cumhurbaşkanlığı sarayının bulunduğu “Beştepe” için marka patent başvurusu yapıldı. Saray artık parfümeri, kömür, odun pazarlayabilecek, TV kurabilecek. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilke imza atarak, Saray’ın bulunduğu arazi ve yapılacak işlemler için patent başvurusu yaptı. Türk Patent Enstütüsü’ne (TPE) ... Devamını Oku »

13 yıldır ekonominin başındaki isim o değil sanki…Babacan’dan ‘yolsuzluk’ isyanı!

ali-babacan-2

13 yıllık AKP iktidarında ekonominin en tepesindeki isim olan Ali Babacan NTV canlı yayınında çok sert açıklamalar yaptı. Babacan’ın o sözleri şöyle: “Şeffafllıkta önemli adımlar attık. Sorunlar yok mu var. Bunların da düzeltilmesi için çabanın büyük bir iradeyle devam etmesi gerekiyor. Yolsuzluk meselesi her ülkede az ya da çok var. Türkiye’yi az grubuna yönlendirmek için adım atmak gerekiyor. Seçilmişler için ... Devamını Oku »

Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı

Yılın ilk ayında enflasyon TÜFE'de yüzde 1.65 artarken, ÜFE'de yüzde 0.18 geriledi. Fiyatı en çok artan ürünler Barış Manço'nun şarkısındaki gibi domates, biber ve patlıcan oldu. 4 Şubat 2013 / İsa Şimşek

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Eylül ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,89, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yüzde 1,53 arttı. Senelik enflasyon ise yüzde 7,95 oldu. CİHAN Devamını Oku »

‘Yerli’ diye ihaleye çıkıp ithal makam aracı almışlar!

fft107_mf5979917

Sayıştay, hükümetin ‘tasarruf önlemi’ diye getirdiği ‘yerli makam aracı şartı’nı bürokrasinin sıradışı bir yöntemle yok ettiğini ortaya çıkardı. Yapılan denetimlere göre Tarım Bakanlığı’nda bazı genel müdürlükler ihaleye ‘yerli otomobil’ şartıyla çıkıp, ihaleyi kazanan firmadan ithal otomobil temin etmişler. Kamudaki makam araçlarına yönelik eleştirilerden sonra getirilen tasarruf önlemlerinin de, bürokrasiyi ‘yabancı makam aracı’ ısrarından vazgeçiremediği ortaya çıktı. Sayıştay’ın tasarruf tedbirlerinin getirildiği ... Devamını Oku »

Zigana’da ihaleye itiraz iptal getirdi

31661629

Doğu Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlayan Zigana Tüneli projesinde belirsizlik sürüyor. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yaptığı tünel ve bağlantı yolları ihalesini Cengiz İnşaat kazanmıştı. İhaleye katılan diğer şirketler sürece itiraz etti. Hürriyet’in haberine göre mahkeme ihalenin tekrar değerlendirilmesine karar verdi. Devamını Oku »

LPG ve otogaz’a müthiş zam….

1lpg-ve-otogaza-buyuk-zam

Tüpgaz’a yüzde 10,72 ve otogaz’a yüzde 9,17 oranında zam geldi. Tüpgaz ve LPG fiyatlarına geceyarısından itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı. Tüpgaz ve LPG fiyatlarına geceyarısından itibaren geçerli olmak üzere tüpgaz’a yüzde 10,72 ve otogaz’a yüzde 9,17 oranında zam geldi. Oranlara göre; 2 kg’lık tüpgaz fiyatı 12 liradan 12,54 liraya, 12 kg’lık tüpgaz fiyatı 63 liradan 66,24 liraya, 24 kg’lık ... Devamını Oku »

Ekonomide büyük çöküş…İhracat yüzde 20 azaldı…

1IHRACAT

İhracat Eylül’de %19.8 azalışla 10.61 milyar dolara indi. İlk 9 ayda önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 azalışla 106.3 milyar dolar oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Eylül ayı, yılın ilk dokuz ayına ilişkin öncü veriler şöyle: İhracat Eylül’de yüzde 19.8 azalışla 10.61 milyar dolar İhracat Ocak-Eylül’de yüzde 10 azalışla 106.3 milyar dolar İhracat son 12 ayda yüzde ... Devamını Oku »

Bank Asya’ya bir operasyon daha..Polis bastı..Arama yapılıyor!

bankasya

Hisselerinin yüzde 63’ü ve yönetimi TMSF’ye devredilen Bank Asya’nın Manisa Şubesinde Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğü tarafından arama yapılıyor. Paralel devlet yapılanması kapsamında yapılan operasyonda bankanın etrafında ve içinde geniş güvenlik önlemi alındı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından imtiyazlı ortaklığının yüzde 63’ü ve 9 kişilik yönetimi 4 Şubat 2015 tarihinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’na devredilen Bank Asya’nın ... Devamını Oku »

Ekonomiye çok çok kötü haber..O rakamlar geldi…

1tuketıcı

Ekonomik güven endeksi Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 16,7 azaldı ve son 3 yılın en kötü seviyesine geriledi. Dün Merkez Bankası’nın açıkladığı reel kesim güven endeksi, iç siparişlerdeki azalma, sektörlerin genel durumundaki bozulma nedeniyle 99.1 ile 3 yılın en kötü seviyesine inmişti. Ekonomik güven endeksi Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 16.7 azalarak 70.89 değerine gerilerken, TÜİK’in veriyi ... Devamını Oku »