Pazartesi , 22 Aralık 2014
Anasayfa » Ekonomi

Ekonomi

IŞİD’in bize bedeli 12.5 milyar $

ışid

Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Suriye savaşı Türkiye’yi fakirleştirdi. Nasıl mı fakirleştirdi? Hemen cevaplayalım bu soruyu; IŞİD ve Suriye savaşının Türkiye ekonomisine doğrudan olumsuz etkisi nedeniyle kişi başına gelir bu ülkede yüzde 1,5 oranında azaldı. Yani Türkiye’de kişi başına gelir IŞİD ve Suriye savaşı nedeniyle 162 dolar azaldı. Gelelim bu fakirleşme hesabının nasıl yapıldığına…Dünya Bankası uzmanları Elena Ianchovichina ... Devamını Oku »

Obama Rusya’ya yönelik yaptırım paketini onayladı

Barack Obama

ABD Başkanı Barack Obama, Ukrayna’ya silah ve diğer yardımlarla birlikte Rusya’ya yeni yaptırım içeren tasarıyı onayladı. Ancak Washington’ın şu anda bu paketi uygulamayı düşünmediği belirtildi. Ukrayna krizi sebebiyle ABD’nin finans, enerji ve savunma sektöründe yaptırım uyguladığı Rusya’da petrol fiyatlarının da düşmesinin ardından mali piyasalarda sorunlar yaşandı. Yeni yaptırım paketi ile ilgili açıklamada bulunan ABD Başkanı Obama, Minsk protokollerin uygulamaya konması ... Devamını Oku »

Fitch: 2015 Türk bankaları için daha zor olacak

Fitch

Uluslararası derecelendirme şirketi Fitch, Türk bankalarının 2015 yılında daha zor koşullarla karşı karşıya kalacakları uyarısı yaptı. “Türk bankaları daha zor 2015’le karşı karşıya kalacak; görünüm durağan” başlıklı bir değerlendirme yayımlayan Fitch, ılımlı ekonomik büyüme, mevduatta rekabet ve aktif kalitesinde hafif bozulma gibi nedenlerle, 2015 yılında Türk bankalarının daha sert koşullarla karşı karşıya kalacaklarını vurguladı. Fitch, buna karşın, güçlü sermaye ve ... Devamını Oku »

Başçı: Sıkı duruş sürecek

erdem-başçı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, para politikasındaki sıkı duruşun, enflasyonda iyileşme sağlanana kadar süreceğini söyledi. Başçı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki sunumunda, “Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşmesağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir” dedi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun faiz kararı için toplanacağı 24 Aralık’tan bir hafta öncesinde yaptığı sunumda Başçı, yılın başında alınan ... Devamını Oku »

Türk halkı borca battı

kredi-kartı

Bankalara bireysel kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemediği için, 2009 yılından bu yana bireylere yapılan yasal takip sayısı 3.7 milyona ulaştı. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin, “Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı İstatistikleri” raporuna göre; 2009-2014 döneminde, 1.8 milyon kişisi bireysel kredi borcundan ve 1.9 milyon kişisi de bireysel kredi kartı borcundan olmak üzere toplam 3.7 milyon kişiye ... Devamını Oku »

Konya-İstanbul YHT ilk 1 hafta bedava

Yüksek Hızlı Tren

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının açılışında konuştu. Erdoğan burada Konya-İstanbul arasındaki hızlı trenin 1 hafta süresince ücretsiz hizmet vereceğini açıkladı. Konya-İstanbul YHT’nin, günde 2 gidiş 2 dönüş seferi yapacak. YHT’lerin Konya’dan 6.10 ve 18.35’te hareket edecek. İstanbul’dan ise  (Pendik) 7.10 ve 18.30 saatlerinde hareket edecek. YHT’lerin, İzmit, Arifiye, Bozüyük, Eskişehir ve Konya güzergahında hizmet verecek. ... Devamını Oku »

Benzine indirim geldi

Benzin

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşler akaryakıt fiyatlarına da yansıyor. Benzine bir indirim daha geldi. Benzin, 6 kuruş ucuzladı. İndirim, yarından itibaren geçerli olacak. AJANSLAR Devamını Oku »

Merkez’den dövizde tırmanışa karşı yeni önlem

Merkez Bankası

Soluksuz yükselerek rekorlar kıran dövize karşı, ihalelerde miktar artıran Merkez Bankası, bunun yetersiz kalması üzerine yeni bir adım attı. Merkez Bankası, enerji ithalatçısı kamu kuruluşlarının döviz ihtiyaçlarının Hazine ve Merkez Bankası tarafından karşılanacağını açıkladı. Merkez Bankası’nın açıklamasının ardından, doların tırmanışı durdu ve yönünü aşağıya çevirdi. 2.4140 lira ile yeni rekor düzeye tırmanan dolar, 2.3935 – 2.3945 düzeylerine çekildi. Euro ise ... Devamını Oku »

İstanbul – Konya 4 saat

Yüksek Hızlı Tren

İstanbul-Konya arasında Yüksek Hızlı Tren (YHT) Zseferleri yarın başlıyor. İki kente ulaşım 4 saat 15 dakika olarak öngörüldü. Kentler arasında günde iki sefer düzenlenecek. Yolcular 42.5 liraya seyahat edebilecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Trenin (YHT), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılacağı törenle yarın seferlerine başlayacağını bildirdi. Bakan Elvan, yazılı açıklamasında, kavuşma ... Devamını Oku »

Petrol fiyatları serbest düşüşte

petrol

Bu sene içinde Haziran ayındaki zirvesinden yüzde 40’ı aşkın düşüş yaşayan Brent petrol bir alt eşiği daha kırdı ve 60 doların altına geriledi. Petrol fiyatlarında önlenemez düşüş sürüyor. Türkiye’nin enerji ithalatında önemli bir paya sahip olan Brent petrol Temmuz 2009’dan bu yana ilk kez 60 doların altına inerek yeni bir eşiği kırdı. Petrolde düşüş Brent tipi petrolle sınırlı kalmadı. ABD ... Devamını Oku »