Perşembe , 3 Eylül 2015
Masthead-reklam
Anasayfa » Ekonomi

Ekonomi

500 madenci grev başlattı

sozlesme-gorusmeleri-suruyor

Bartın’ın Amasra İlçesi ve Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Kandilli Beldesi’nde faaliyet gösteren HEMA Endüstri A.Ş.’ye ait maden ocaklarında çalışan 500 işçi, sendika ve işveren arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine greve çıktı. İşçilerin üye olduğu Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) ile işveren arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Şirketin Amasra’daki ocağında çalışan işçiler sabah işbaşı yapmadı. İşçiler, işletme sahasında idari ... Devamını Oku »

Koza-İpek şirketleri borsada dipte

29117503

  Koza İpek Grubu’na Ankara’da sabah 08.00’de başlatılan operasyon holdinge ait şirketlerin hisselerini dibe çekti. Polisin Koza-İpek Grubu’na yönelik başlattığı operasyon haberinin ardından halka açık grup şirketi hisseleri sert düşüşle taban seviyelerinden açıldı. Haber kanalları polisin Koza-İpek Grubu’na yönelik operasyon başlattığını duyururken, holding merkezinde ve gruba bağlı şirketlerde arama yaptığı ifadeleri yer aldı. Grup bünyesinde yer alan Koza Altın, yüzde ... Devamını Oku »

Hükümet yanlısı Akşam’ın altında manipülasyona yol açabilecek iddiası.. Yandaştan al haberi

aksam

Siyasi krizin yanında ekonomik krizin de derinleştiği Türkiye’de manüpilasyon haberleri art arda geliyor. Önceki gün birinci sayfasından verdiği “Doları olan elinde tutsun” başlıklı haberde, doların 3.60 liraya yükseleceği iddiasında bulunan Akşam gazetesi dün de, piyasada 105-106 TL aralığında satılan altının gramının 145 liraya yükseleceğini yazdı. Özellikle, manüpilatif hareketlerin bu tür haberlerin ardından gündeme geldiğini vurgulayan piyasa uzmanları, “Doların ardından altının ... Devamını Oku »

CHP’den kanun teklifi: Bankacılıkta haksız kesintiler son bulsun

cem_2

CHP, kredi kartları ve banka kartlarından kart aidatı ve hesap işletim ücreti adı altında yapılan kesintilerin son bulması için TBMM’ye bankacılık kanunu ile banka kartları ve kredi kartları kanunlarında değişiklik yapılması hakkında 2 yeni kanun teklifi verdi. CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel, ‘yıllık ücret’ ibaresinin madde metninden çıkartılması gerektiğini ifade etti. Yüksel verdiği teklifte; “Kart sahibi ile müzakere edilmeden, ... Devamını Oku »

Benzin ve motorine zam

benzin

Yarından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 8 motorinin litre fiyatına ise 13 kuruş zam yapıldı. Dünya Gazetesi’nin haberine göre, yapılan zam sonrasında İstanbul’da 95 oktan benzinin litresinin 4,41 TL’den 4,49TL’ye Ankara’da 4,43 TL’den 4,51 TL’ye yükseldi. Litre fiyatı 3.78 TL olan motorin ise yapılan zam sonrası 3.91 TL’ye ulaştı. Devamını Oku »

HDP’li Bakan Doğan: ‘Yeşil Yol projesi durdurulabilir’

hdpli-bakanlar-kirmizi-plaka-kullanmayacak_1807054_720_400

  Seçim hükümeti Kalkınma Bakanı HDP’li Müslüm Doğan, çevreciler ve yöre halkının büyük tepkisini çeken Karadeniz’deki Yeşil Yol projesini inceleteceğini söyleyerek, “Doğaya zerre kadar zarar verdiğine kanaat verirsek durduracağız” dedi. Görev süresi içinde Yeşil Yol konusunda nasıl bir tavır alacağı tartışılmaya başlayan Doğan, Hürriyet gazetesinden Erdinç Çelikkan’a yaptığı açıklamada Karadeniz yaylalarını birbirine bağlaması planlanan Yeşil Yol projesini incelettikten sonra akıbetiyle ... Devamını Oku »

Terörle mücadelede ödül dönemi: Failleri yakalatana 4 milyon liraya kadar ödül

s-27fb08f1c095b19a369eb3032fd289976e36698d (2)

‘Terörle Mücadele Kanunu Kapsamına Giren Suçların Faillerinin Yakalanmasına Yardımcı Olanlara Verilecek Ödül Hakkında Yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre para ödülü verilebilmesi için; aydınlatılmasına yardımcı olunan suçun, 3713 sayılı Kanun kapsamında bulunması, verilen bilginin, suçun aydınlatılması veya failin belirlenmesine yardımcı olacak niteliği haiz olması, ödüllendirilecek kişinin; suçun işlenişine iştirak etmemiş olması, geçici köy korucuları hariç kolluk, askeri personel ... Devamını Oku »

Hükümet yanlısı Akşam’ın iddiası: Dolar 3.60’a çıkacak

bc5dee4a-4489-4b8a-91e2-b61418f95d61

Türkiye ekonomisinde 7 Haziran seçimleri sürecinde başlayan siyasi gerilim ve ekonomideki durgunluk işaretleri giderek artıyor. Özellikle döviz fiyatlarındaki hızlı yükseliş, döviz borçları 122 milyar dolar civarında olan özel sektörde ciddi bir sıkıntı yaratırken, kimi spekülasyonlar da sıklaşmaya başladı. Son olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kastederek, “Kendisine ilk görüşte aşık oldum” diyen Ethem Sancak’ın sahibi olduğu Akşam gazetesinde, dün yayınlanan bir ... Devamını Oku »

Soma davası.. CHP’li Özel: ‘Yeni Enerji Bakanı vicdani karar verecek’

soma-maden-640x360

Seçim hükümetinde Enerji Bakanlığı’na AKP’li Ali Rıza Alaboyun getirilirken gözler, Soma’da sorumlu olan kamu görevlilerinin yargılanması konusunda izleyeceği tutuma çevrildi. Aynı komisyonda görev yapan CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, eski bakan Taner Yıldız’ın komisyon raporunun tek bir sayfasını bile açmadığını belirterek, “komisyonda diğer üyelerle (AKP) birlikte bulduğumuz teknik konularda da Enerji Bakanlığı bir adım atmadı. Maden lobisine, ... Devamını Oku »

Bu kadarına da pes! Soma sanıkları yargılanırken terfi almış!

soma

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamın sorumluları arasında gösterilip yargılanan TKİ Kontrol Şube Müdürlüğü’nde Başmühendis Adem Ormanoğlu ile aynı birimdeki maden mühendisi Efkan Kurt’un, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde, duruşmada bulundukları sırada, yeni görevlere terfi ettirildikleri ortaya çıktı. Ormanoğlu, facianın yaşandığı ocağın bulunduğu bölgeden, Kurt ise Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin diğer iki maden ocağının olduğu sahadan sorumlu şube müdürü oldu. ... Devamını Oku »