Taraf Gazetesi http://www.taraf.com.tr Düşünmek Taraf Olmaktır Sat, 06 Feb 2016 15:06:46 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.4.2 İçişleri Bakanı Efkan Ala’dan ‘Cizre’ açıklaması http://www.taraf.com.tr/icisleri-bakani-efkan-aladan-cizre-aciklamasi/ Sat, 06 Feb 2016 15:06:46 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=98963 BURSA’da konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala, doğu ve güneydoğuda yaşanan terör operasyonlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Ala, “Cizre’de yüzde 99, hatta daha üst seviyede bertaraf etme, çukurları, barikatları, bombalı tuzakları imha ettiğimizi söyleyebilirim” dedi.

Seçim bölgesi Bursa’ya gelen İçişleri Bakanı Efkan Ala, Büyükşehir Belediyesi tarihi binasında Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Recep Altepe’yi ziyaret etti.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Baka Ala, terörle mücadelede çok önemli mesafeler alındığını söyledi. Ala, “Cizre’de yüzde 99, hatta daha da üst seviyede bertaraf etme, çukurları, barikatları, bombalı tuzakları imha ettiğimizi söyleyebilirim. Çok cüzi bir miktar kaldı ama etkili elemanları ve odağı orada. Onların da yine vatandaşa zarar vermeden, vatandaşla terörist ayrımını kesin olarak yaparak, sonuçlandırılması çalışmaları devam ediyor. Sur’da da aynı şekilde çok önemli mesafeler kat edildi. En kısa sürede sonuçlandırma çalışmaları devam ediyor. Tabii bu konularda öngörülemeyen olaylarla karşılaşmak mümkün. Hesap bazen uymayabilir çünkü sahada bire bir göğüs göğüse arkadaşlarımız mücadele ediyor. Bunun nedeni de vatandaşlara zarar vermeden meseleyi çözmek, tamamen teröristle vatandaşı ayırmak. Bu bakımdan bazen vatandaşın aklına ‘Neden uzun sürüyor’ gibi bir soru geçebilir. Tabii sokağa çıkma yasakları da vatandaşa zarar vermeden meseleyi çözmek içindir” ifadelerini kullandı.

HDP’nin sık sık gündeme getirdiği ve bir binada 7 yaralı olduğu iddiasıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Ala, “Oraya kaç kez ambulanslar gönderildi. Biz bir ihbar geldiğinde o ihbarı kim yapmış, zihninin arkasında ne var, bunlara bakmıyoruz. Ambulanslar buraya da defalarca gitti, anonslar yapıldı. Giderken kameraya da alındı, yapılan işler. Ne gelen var, gelen kimse olmadı. Tam oraya ulaşılacağı zaman, biliyorsunuz barikat ve çukurlar var, onlar doldurularak gidiliyor. Oraya gidecek ambulansa da ateş etti teröristler. Bunlar gidemiyorsa güvenlik birimleri zaten orayı da alacak tabii. Oraya doğru hareket edip hem çukurları doldurmak, hem bombalı tuzakları ortadan kaldırmak, hem de ambulansa yol açmak üzere giden güvenlik birimlerimize ateş ettiler. Durum böyle. Bunlar, algı operasyonları, bir iddianın ortaya atılıp arkasının doldurulamaması. Bizim için fotoğraf berrak. Terörle mücadele ediliyor. Yaralı varsa onu almak da, orada mücadele etmek de devletin görevi, yaralıyı alacak da devletin ambulansı, tedavi edecek de devletin milletin doktorları” şeklinde konuştu.

“KURNAZ DİLDEN VAZGEÇMEK, SAMİMİ OLMAK LAZIM”

Doğu ve Güneydoğu ile ilgili HDP’nin tutumunu eleştiren Ala, “En önce kurnaz dilden vazgeçmek, samimi olmak lazım. Samimi bir biçimde vatandaşın huzur ve güvenini temin edecek bir dil kullanmak lazım. Böyle çukur kazanların arkasında durduğunu söyleyenlerin sonra da, “Çukur var, ambulans gidemiyor. Orada yararlılar var’ diye bağırmalarının anlamı yok. Çukur varsa açanlar kapatsın, derhal ambulans gitsin, alsın, gelsin. Belediyenin ambulansını da gönderdik, yine aynı şeyi yaptılar. ‘Yaralıları getirin’, getirmiyorlar. ‘Ateş etmeyin, çukuru kapatıp gidelim’, ateş ediyorlar. Böyle kurnazlıklarla kazanılacak hiçbir şey yok. Yazıktır memlekete, millete, orada yaşayan vatandaşlare, huzur ve güveni sağlamak için gitmiş güvenlik birimlerimize. Bundan zarar görüyorlar, şehit oluyorlar. Yaralanıyorlar” dedi.

“TERÖRÜ LANETLEYEN, BİR CÜMLE DUYDUNUZ MU?”

Paris’teki terör saldırısının ardından tüm ülkenin ve ülke siyasilerinin bir dilden konuştuğunu söyleyen Ala, “O siyasilerin sandıktan oy alan insanların topyekun önce bir teröre karşı olduklarını söylemeleri lazım. Duydunuz mu? Yani bu terörü lanetleyen, teröre karşı olduklarını söyleyen, onları dile getirenlerden duydunuz mu bir cümle? Duymadınız. Peki bu çukurları kazıp milletin oradaki hayatını cehenneme çevirenlerin arkasında olduklarını duydunuz mu? Duydunuz, söylüyorlar. Böyle olmaz. Bu, siyaset, millete hizmet değildir. Onun için biz her türlü şartta hukuk kuralları içinde demokratik bir anlayışla ve kararlı bir mücadeleyle çalışacağız. Oradan zorla göç ettirilen vatandaşları tek tek evlerine gönderiyoruz. Her türlü ihtiyaçlarını karşılayacağız, her türlü yardımı yapacağız ama elinde silah olup oraları kazanların da devletin kudret eliyle hadleri bildirilecek. Vatandaşımız onlara teslim edilmeyecek, onların insiyatifine bırakılmayacak.”

PARALEL YAPI OPERASYONLARIYLA İLGİLİ RAKAMLAR VERDİ

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Bursa’da bu sabah başlayan paralel yapı operasyonuyla ilgili son bilgileri de verdi. Milletin hakkını hukukunu yemek, soruları çalmak, milletten haraç toplamak ve bir darbe girişimine destek vermenin suç olduğunu söyleyen Ala, “Bu suçtan hareket edildiğinde peyderpey zamanı geldikçe idari ve adli soruşturmalar tamamlandıkça suçlular da bu işi yapanlar da teslim ediliyor. Onlara yönelik işlemler sürekli olarak yapılıyor. Bu da o süreçlerden biri ve devam edecektir. Sorunlar ve problemi suçlar ortaya çıktıkça idari ve adli soruşturmalar devam ettiriliyor. Bu da onun bir parçası” ifadelerini kullandı.

Sabah saatlerinde yapılan operasyonlar kapsamında göz altına alınanların sayısının 20’ye çıktığını belirten Bakan Ala, “Operasyon, Bursa merkezli İstanbul, Çanakkale, Kocaeli, Tekirdağ ve Sivas’ın da aralarında bulunduğu toplam beş ili kapsıyor. Savcılık 35 kişi hakkında yakalama kararı çıkardı. Şu ana kadar gözaltına alınanların sayısı 20’ye ulaştı. Bunlardan, örgütün Bursa İmamı C.S. C.S. ile eski imamı U.C.’nin yanı sıra finansmanı olan E.Ç.’nin yurt dışına kaçtığını tespit ettik” dedi.

Bakan Ala, basın mensuplarının sorularını yanıtladıktan sonra Kapalı Çarşı esnafını ziyaret etti.

(DHA)

 

]]>
Şişli’de domuz bağı ile cinayet http://www.taraf.com.tr/sislide-domuz-bagi-ile-cinayet/ Sat, 06 Feb 2016 15:03:24 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=98959 Şişli’de hırsızlık amacıyla girdikleri evde yaşlı karı-kocayı domuz bağıyla bağlayan 3 kişi, çelik kasadaki değerli eşyaları alarak kaçtı.
Binanın üçüncü katındaki daireye, polis gözetiminde itfaiye merdiveni ile giren bir akrabası, Hagop Yakup Demirci ile Seta Ayda Demirci’yi domuz bağı ile bağlanmış, ağızları koli bandı ile bantlanmış halde buldu. Hayatta olduğu belirlenen 79 yaşındaki kadın kurtarılarak hastaneye kaldırıldı; ancak, 85 yaşındaki adamın boğularak hayatını kaybettiği anlaşıldı.
Hagop Yakup Demirci ile eşi Seta Ayda Demirci’nin yaşadığı Şişli Harbiye Cumhuriyet Caddesi’ndeki evlerine saat 14.00 sıralarında gelen temizlik görevlisi, çoğu dairesi işyeri olan binanın dış kapısını açmaları için çifti aradı; fakat ulaşamadı.

YEĞENLERİNİ ARADI
Bunun üzerine temizlikçi durumu yakında oturan yaşlı karı-kocanın yeğenlerine bildirdi. Teyze ve eniştelerini defalarca arayan ve telefonlara cevap alamayan yeğenleri, polis ve itfaiyeden yardım istedi. Polis gözetiminde itfaiye merdiveni ile üçüncü kattaki daireye pencereden giren bir akrabası yaşlı karı-kocayı domuz bağı ile bağlanmış halde buldu.

HASTANEYE KALDIRILDI
İtfaiye ekibi, kadının hayatta olduğunu fark etti ve bağını çözdü. Bölgeye sevk edilen sağlık ekipleri adamın hayatını kaybettiğini belirlerken, yüzünde morluk ve yaralar bulunan Seta Ayda Demirci ambulansa alınarak hastaneye kaldırdı.

POLİS İNCELEME YAPTI
Olay yerine gelen Cinayet Büro Amirliği ile Olay Yeri İnceleme ekipleri uzun süre evde inceleme yaptı. Hagop Yakup Demirci’nin cenazesi, İstanbul Cumhuriyet Savcısı’nın yaptığı keşiften sonra otopsi yapılmak üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na kaldırılacak.

POLİS ŞÜPHELİLERİ ULAŞMAK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI
Çevredeki güvenlik kameralarını incelemeye alan polis, saldırganların izlerine ulaşmak için çalışma başlattı.

DHA

 

]]>
“Güneydoğu’da yaşanan acı 78 milyonun sorunudur” http://www.taraf.com.tr/guneydoguda-yasanan-aci-78-milyonun-sorunudur/ Sat, 06 Feb 2016 13:43:27 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=98955 TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Cansen Başaran Symes, Güneydoğu’da yaşanan acıların 78 milyonun ortak sorunu olduğunu söyledi.
TÜSİAD ile TÜRKONFED işbirliğinde, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (HASİAD) ev sahipliğinde düzenlenen ‘Büyüyen KOBİ’ler’ adlı etkinlikte konuşan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, son zamanlarda Güneydoğu’da yaşananlara değindi. Güneydoğu’da yaşanan çatışmalar ve sokağa çıkma yasaklarının ortak akılla çözülmesi talebinde bulunan Symes, “Evlerini terk etmek zorunda kalan komşularımıza üzülürken aslında son dönemlerde ülkemizin bir bölümünde benzer sahneleri görmekten de çok derin bir üzüntü içinde olduğumuzu, burada bir kez daha belirtmek isterim. Aslında ülkemizde yaşanan bu trajedi, bana göre tarifsiz acı tüm ülkenin 78 milyonun sorunudur. Yani bunu bölgenin sorunu olarak hiçbirimiz düşünemeyiz. Ülkemizin bir bölümünde insanlar evlerini terk etmek zorunda kalıyorlarsa, bizlerin kendi evlerinde kendi şehirlerinde huzur içinde olmamız kesinlikle mümkün değil. Güneydoğu’da devam eden terör hepimizin içini acıtıyor. Gece saat 03.00’e kadar uyuyamadım, kanallarda dolaştım çünkü dün kaldırılan cenazeler, bugün kaldırılması planlanan cenazeler gerçekten çok tarif edilecek acılar değil. Her gün bu tür haberler geliyor ve haftalara yayılan sokağa çıkma yasakları hakikaten hayatı ciddi derecede sekteye uğratıyor. Tabii ki terörün önlenmesi, kamu düzeninin sağlanması olmazsa olmaz. Fakat asayiş ve güvenlik önlemlerinin yanı sıra birliğimizi, bütünlüğümüzü sağlayacak önlemler de süratle hayata geçmesini arzu ediyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNİ TERÖR VE SİYASET GERGİNLİĞİNE TESLİM EDEMEYİZ

Türkiye’de birlik ve beraberliğin çok önemli olduğunu da vurgulayan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes sözlerine şöyle devam etti:

“Kutuplaşmayı reddedip birbirimizi ön yargısız dinleyelim. Bu topraklarda adaleti, refahı ve huzuru baki kılmak için asgari müştereklerimizin ne olduğunu ifade edip, ifade özgürlüğü saygısı içerisinde etraflıca görüşüp tartışalım ve bu problemlerimizi diyalogla halledelim. Vatandaşların hak ve özgürlüklerini kısıtlamadan sorun çözme ereklerimizi mutlaka geliştirmeliyiz. Kürt sorununda da terörizme karşı çıkarak siyasi ve demokratik bir çerçeve içinde yol almayı başarmak zorundayız. Bu kaos ortamının üstesinden ancak böyle bir yaklaşımla geleceğimize inanıyorum. Bugün Türkiye’nin gündemini terör ve siyaset gerginliğine teslim edemeyiz. Bir yandan siyasi istikrarı, huzuru ve birlikteliği sağlayabilmeliyiz, diğer yandan Türkiye’nin son derece inandığımız orta uzun vadedeki pozitif ayrıştıracak hedeflerini ele alıp reform alanlarına kesintisiz olarak odaklanabilmeliyiz. Terörün Türkiye’nin potansiyelini ortaya çıkaracak reform alanlarından uzaklaştırmasına kesinlikle izin vermemeliyiz.”

SURİYE SAVAŞI EN ÇOK HATAY’I ETKİLEDİ

Suriye’de yaşanan savaştan en çok etkilenen illerin başında Hatay’ın geldiğine değinen Cansen Başaran Symes şu değerlendirmeyi yaptı:

“Komşularımızın durumu, Hatay’ın da içinde bulunduğu sınır kentlerimizi etkiliyor. Türkiye’de uluslararası yük taşımacılığı yapan taşıtların İstanbul’dan sonra en çok olduğu il Hatay, komşu ülkelerdeki sorunlardan dolayı ekonomik önemli bir sıkıntı yaşıyor. Yaş sebze ve meyve ihracatında Türkiye’deki en büyük aktörlerden olan Hatay. Yine komşu ülkelerle yaşanan sorundan dolayı ciddi sıkıntı içine girdi. Savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan Suriyeli misafirlerin kentin şu andaki nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sini oluşturduğunu ve bu nüfusun da doğal olarak şehrin ekonomik iklimine, sağlık eğitim ve işsizlik, aynı zamanda kalifiye olanlarında işsizliğe katkı sağladığını da öğrendik. Bunların hepsinin bölgeye ciddi bir etkisi olduğuna tanık oluyoruz.”

HATAY FARKLI ŞEHİR GİBİ YANSITILIYOR

Panelde konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Lütfü Savaş, Hatay’ın 5 yıldır dışarıya farklı bir şekilde yansıtıldığını bunun da moral bozucu olduğunu anlattı. Savaş, büyüyen KOBİ’ler çalışmasıyla küçük girişimcilere de kol kanat gerileceğini ve dolayısıyla ekonominin hareketleneceğine dikkat çekti.

TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu ise Ortadoğu’daki insanlık dramı yaşandığını, Hatay’ın ve Türkiye’nin bu ateş çemberiyle anılmaması gerektiğini anlattı. ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, TÜSİAD heyetini Hatay’da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

 (DHA)
]]>
Sur’da çatışma: 4 asker yaralı http://www.taraf.com.tr/surda-catisma-4-asker-yarali/ Sat, 06 Feb 2016 13:40:51 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=98953 DİYARBAKIR’ın Sur ilçesinin 6 mahallesinde sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar devam ediyor. Fatihpaşa Mahallesindeki hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması sırasında PKK’lı teröristlerlme girdikleri çatışmalarda 4 asker yaralandı.
Merkez Sur İlçesi’nin 6 mahallesinde sokağa çıkma yasağı ile birlikte hendek ve barikatların temizlenmesi, PKK’lıların etkisiz hale getirilmesi amacıyla yürütülen operasyonlar devam ediyor. Özel kuvvetler, jandarma ve polis özel harekat timlerinin ortaklaşa düzenlediği operasyonlarda, bu sabah çatışmalar yeniden şiddetlendi. Fatihpaşa mahallesinin Yenikapı sokağında tuzaklanmış bombaların imhasını yapan güvenlik kuvvetleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada 4 asker yaralandı. Askerler, Diyarbakır Asker Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Bölgede çatışmalar sürerken, patlama ve silah sesleri kentin birçok noktasından duyuluyor.

(DHA)

 

]]>
Kuş çarpması sonucu uçağın burnu çöktü http://www.taraf.com.tr/kus-carpmasi-sonucu-ucagin-burnu-coktu/ Sat, 06 Feb 2016 13:37:46 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=98950 Türk Hava Yolları (THY) İstanbul-Sao Paulo seferini gerçekleştirecek yolcu uçağının burun kısmına kuş çarptı. Büyük hasar alan uçağın ön kısmı çöktü. Uçağın ön kısmında kan izleri görüldü. Uçak Atatürk Havalimanı’na geri dönmek zorunda kalırken, yolcular farklı bir uçakla gönderildi. Uçak bakım için hangara çekildi.

THY’nin TK15 sefer sayılı İstanbul-Sao Paulo uçuşunu yapan Boeing 777 tipi ‘Erzurum’ isimli uçağı 294 yolcusunu alarak Atatürk Havalimanı’ndan havalandı. Yunanistan hava sahası üzerinde ilerleyen uçağa kuş çarptı. Uçağın ön kısmı büyük hasar aldı. Uçağın burnunun çöktüğü görüldü. Uçağın burun kısmında kan izleri görüldü. Hasar sebebiyle uçağın kaptan pilotu havalimanına geri dönme kararı aldı. Atatürk Havalimanı uçuş kontrol kulesiyle irtibata geçen pilot, uçağın iniş ağırlığının üzerinde olması sebebiyle fazla yakıtı azaltmak için Marmara Denizi üzerinde tur attı. İniş ağırlığına gelen THY uçağı, Atatürk Havalimanı’na sorunsuz bir iniş yaptı. Uçak iniş yaptıktan sonra yolcular indirildi. Yolcular farklı bir uçakla gönderilirken, uçak bakım için hangara çekildi.

THY UÇAĞI MARTIYA ÇARPMIŞTI

Atatürk Havalimanı’nda kuşlar, iniş ve kalkış yapan uçaklar için tehlikeli olmaya devam ediyor. Atatürk Havalimanı’nda 23 Ocak’ta Atatürk Havalimanı’nın Sefaköy-Florya yönündeki pistinden kalkış yapan THY’nin İzmir’e giden uçağının pilotu martı sürüsüyle karşılaşmıştı. Uçak 200 metrelerde bir martıya çarpması sonrası yetkilileri bilgilendirmesi kayıtlara yansımıştı. Martıya çarpan uçağın pilotunun, “Kalkış istikameti 800 feet(243 metre) martı sürüsü, bir tanesine çarptık. Gövde altı problem yok.” diye bilgi vermişti. CHA

]]>
Bakan Eroğlu: Yassıada’da ağaç mağaç yok http://www.taraf.com.tr/bakan-eroglu-yassiadada-agac-magac-yok/ Sat, 06 Feb 2016 13:35:07 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=98947 Yassıada’nın imara açılmasından sonra basına yansıyan fotoğraf sorulan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Orada ağaç mağaç yok.” dedi. Bakanlığına bağlı kurumlar tarafından düzenlenen toplu temel atma ve açılış töreni için Aydın’da bulunan Eroğlu, Vali Erol Ayyıldız’ı makamında ziyaret etti. Burada bakanlığının Aydın’daki yatırımları hakkında bilgi vererek, gündemle ilgili soruları cevaplandırdı.

Aydın’da 4,4 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirten Bakan Eroğlu, Yassıada’da ağaç kesimleri ve rant iddialarıyla ilgili soruya şöyle cevap verdi: “Hep ranttan bahsediliyor, kimseye rant yapmış değiliz. Daha proje safhasında. Orada da ağaç mağaç yok yani, tamam mı? Pekiyi siz Aydın’da koskoca bir şehir ormanı katledildi, ona sesinizi çıkarmıyorsunuz da üç beş tane ağaç; orası demokrasi adası olacak. Bakın biz İstanbul’u, dünyanın kongre merkezi geline getirmek istiyoruz. Orası bir kongre merkezi olacak, gerçekten de ihtiyaç var. İstanbul’a eskiden kimse gelmiyordu. Haliç’in kokusundan, susuzluktan kimse gelmiyordu ama şu an İstanbul, dünyada görülmesi arzulanan ilk beş yer arasına girdi. Ben kestiklerini filan duymadım ama bir ağaç keserlerse 20 ağaç dikeriz, bunun sözünü veriyorum. 18 milyon fidan dikerek, İstanbul’u yemyeşil yaptık. Bizde bir ağaç kesmişsek, yerine beş ağaç dikme mecburiyeti var. Eski ve yeni fotoğraflara bir bakın. Merak etmeyin, bizde rant filan yok. Rant olsaydı zaten bunlar yapılamazdı. Bakın bunu net olarak söylüyorum, rant eski Türkiye’de vardı. Eski Türkiye’de faiz lobisini rantı vardı. Toplanan vergilerin yüzde 86’sı, faiz olarak ödeniyordu. Yılda 60 milyar TL faiz lobisine gidiyordu. İhale lobisi ve ilaç lobisinin rantlarını kestik. Şimdi rant değil, hizmet var. Bizde rant yoktur.”

‘BÜYÜK MENDERES TAMAMEN TEMİZLENECEK’

Büyük Menderes Nehri’ndeki kirliliğin önlenmesi için önemli bir hamle başlattıklarını açıklayan Bakan Veysel Eroğlu, kirliliğin nispeten azaldığını ifade etti. Kirlilik göstergesi olan kimyevi oksijen parametresinde hızlı bir düşüş yaşandığın, elindeki tabloyla gösteren Eroğlu, “Ama bunlar yeterli değil. İnşallah belediyeler ve sanayi tesisleri arıtma tesislerini tamamladığı ve bizim de nehrin tamamını ıslah ettiğimiz zaman Büyük Menderes Nehri’ndeki kirlilik tamamen giderilecektir. Biz kirlenmenin nedenlerini tek tek belirledik. Kirliliğin nedenlerinden birisi olan jeotermal tesislere reenjeksiyon zorunluluğu getireceğiz. Arkadaşlarım, bu konuda hazırladıkları çalışmayı sundular. Biz bu çalışmayı tamamladıktan sonra bölgedeki valiler ve ilgili tüm kuruluşların temsilcileriyle biraraya geleceğiz. Yapılacak çalışmaları planlayıp bunların denetimini gerçekleştireceğiz. İlgili diğer bakanlıklarla birlikte gerekli tüm tedbirleri alıyoruz ve denetimlere başlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Bakan Eroğlu, daha sonra Atatürk Kapalı Spor Salonu’ndaki, 61 milyon TL’ye mal olacak beş tesisin temel atma törenine ve orman köylülerine verilen destek programına katıldı. Eroğlu’na Vali Ayyıldız, AK Parti Aydın milletvekilleri Mustafa Savaş ve Abdurrahman Öz ile İl Başkanı Ömer Özmen eşlik etti. CHA

]]>
Erdoğan: Bölgedeki vatandaşlar kaçmadı, yer değiştirdi http://www.taraf.com.tr/erdogan-bolgedeki-vatandaslar-kacmadi-yer-degistirdi/ Sat, 06 Feb 2016 13:33:20 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=98942 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadelenin devam ettiği Sur, Silvan, Cizre gibi ilçelerden vatandaşların kaçmadığını, yer değiştirdiğini söyledi.

İstanbul’da gerçekleşen Dünya Turizm Fuarı kapanış oturumuna katılan Recep Tayyip Erdoğan, Güneydoğu’da yaşananları değindi. Erdoğan, “Kaçtı denilenler kaçmadı, yer değiştirdiler. Operasyonların bitmesini bekliyorlar. Kiraları veriliyor. Buralara yeni ilçeler inşa edilecek. Kaçtı denilen vatandaşlar gelip yerleşecek. Baskıcı, tek tipçi, faşist anlayış çukura gömülmüştür.” dedi.

Terör örgütlerine karşı mücadelenin Türk ordusu, Türk emniyeti ve köy korucularının el ele vermesiyle devam edeceğini söyleyen Erdoğan, “Kalemleriyle terör örgütüne taşeronluk yapmayı, kapı kulluğu yapmayı muhalefet diye yutturmaya çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı. CHA

]]>
Hasan Cemal: Bu dünya despotlara kalmaz! http://www.taraf.com.tr/hasan-cemal-bu-dunya-despotlara-kalmaz/ Sat, 06 Feb 2016 12:17:51 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=98938 Tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için Silivri Cezaevi önünde başlatılan umutnöbetini devralan gazeteci Hasan Cemal, “Şu anda Silivri hapishanesinin önünde Can Dündar’a Erdem Gül’e ve hapishanedeki diğer meslektaşlarımıza bir kez daha seslenmek istiyoruz; bu dünya despotlara kalmadı ve kalmayacak!” dedi.

Umut nöbetini meslektaşı Cengiz Çandar ile birlikte devralan Hasan Cemal, “Buraya sevgili gazeteci meslektaşlarımız Can Dündar ve Erdem Gül için onlarla dayanışmamızı göstermek için geldik. Hem onların özgürlüğünü hem de kendi mesleğimizin özgürlüğünü ve ifade özgürlüğünü savunmak için geldik. Hem de halen Silivri’de ve diğer hapishanelerde olan, gazeteci arkadaşlarımızın, meslektaşlarımızın özgürlüklerine konuşmaları için geldik.” diye konuştu.

Gazetecilik mesleğinin en iyi bir şekilde yapılabilmesi için özgürlüğün şart olduğunu belirten Cemal, “Erdoğan yönetimi ile Türkiye’de demokratik hak ve özgürlüklerin çok fena kol ve kanadının kırıldığına tanıklık ediyoruz. Şu anda Silivri hapishanesinin önünde Can Dündar’a Erdem Gül’e ve hapishanedeki diğer meslektaşlarımıza bir kez daha seslenmek istiyoruz; bu dünya despotlara kalmadı ve kalmayacak.!” ifadelerini kullandı.

İDDİANAME UTANÇ VERİCİ

Mahkemenin kabul ettiği Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili iddianameyi değerlendiren Cemal, “İddianamenin tümünü okumadım. İddianame hukuk adına utanç verici bir lekeyi Türkiye’nin alnına tekrar vurmuştur. Gerçekten utanç verici bir iddianamedir. Böyle iddialarla Can Dündar ve Erdem Gül’ün artık hapiste tutulmaması lazım. İlk duruşmada serbest kalacaklarına inanıyorum. Bu iddianame, hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğü açısından tam bir kara lekedir. “ şeklinde konuştu. CHA

]]>
İşsizlik oranı 8 yılın en düşük seviyesinde http://www.taraf.com.tr/issizlik-orani-8-yilin-en-dusuk-seviyesinde/ Sat, 06 Feb 2016 09:23:41 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=98931 ABD’de işsizlik oranı 2008 finans krizinden sonra ilk defa yüzde 5’in altına düştü. ABD Çalışma Bakanlığı verilerin göre işsizlik yüzde 4,9’a düştü. Buna göre işsizlik oranı 8 yılın en düşük seviyesine gerilemiş oldu.

Son açıklanan verilere göre Ocak ayında tarım dışı istihdam 151 bin olarak açıklandı. Ekonomistlerin tahminleri 197 bin olması yönündeydi. Aralık ayı tarım dışı istihdam verisi 292 binden 262 bine revize edilirken, Kasım ayı verisi de 252 binden 280 bine yukarı yönlü revize edildi.

İşsizlik oranının yüzde 5’in altına düşmesi ekonomi açısından olumlu bir sinyal olarak değerlendirildi. Ancak ekonominin son çeyrekte yüzde 0,7 seviyesinde büyümesi ekonomistlerin ihtiyatlı yaklaşımına sebep oldu.

Üretim sektörü ve inşaat sektöründeki projelerin yavaşlamasına dikkat çekti. Buna rağmen üretim sektöründe 29 bin kişiye istihdam sağlandı. Tüketici harcamalarında da artış bekleniyor.

Dünya genelinde düşen petrol fiyatları ile birlikte ocak ayında ABD’de 7 bin kişinin işine son verildi. Düşük petrol fiyatlarından sonra Eylül 2014’ten bu yana 150 bin kişinin işine son verildiği belirtildi.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) işsizlik oranının düşmesini nasıl değerlendireceği ise merak konusu.

]]>
Benzinden beklenmeyen hareket! http://www.taraf.com.tr/benzinden-beklenmeyen-hareket/ Sat, 06 Feb 2016 09:21:28 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=98929 Benzinin litre fiyatına 7 kuruş indirim geldi. İndirimli tarife yarından itibaren geçerli olacak.

Şu an benzinin litre fiyatı İstanbul Anadolu Yakası’nda 4,23 liradan, Avrupa Yakası’nda 4,21 liradan satılıyor.

]]>