Taraf Gazetesi http://www.taraf.com.tr Düşünmek Taraf Olmaktır Sat, 25 Apr 2015 19:54:22 +0000 tr-TR hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.2 Sinop nükleer yaptırmayacak http://www.taraf.com.tr/cevre/sinop-nukleer-yaptirmayacak/ http://www.taraf.com.tr/cevre/sinop-nukleer-yaptirmayacak/#comments Sat, 25 Apr 2015 19:53:49 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=44862 Geçtiğimiz yüzyılın ilk büyük nükleer faciası olan Çernobil’in 29. yıldönümünde, Akkuyu’dan sonra ikinci nükleer santral için planlanan Sinop’ta protesto mitingi yapıldı. 80’den fazla sivil toplum örgütünün destek verdiği ‘Nükleere Hayır’ mitingi için binler buluştu. Kent merkezinde kortejler oluşturan çok sayıda örgüt, Uğur Mumcu meydanında toplanarak, nükleer santrale ve AKP’ye karşı sloganlar attı. Saray’ın “nükleer santraller ...

Sonrası Sinop nükleer yaptırmayacak Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
Geçtiğimiz yüzyılın ilk büyük nükleer faciası olan Çernobil’in 29. yıldönümünde, Akkuyu’dan sonra ikinci nükleer santral için planlanan Sinop’ta protesto mitingi yapıldı. 80’den fazla sivil toplum örgütünün destek verdiği ‘Nükleere Hayır’ mitingi için binler buluştu. Kent merkezinde kortejler oluşturan çok sayıda örgüt, Uğur Mumcu meydanında toplanarak, nükleer santrale ve AKP’ye karşı sloganlar attı. Saray’ın “nükleer santraller gerekli” açıklamasının ardından, Sinop’a santral kararı Nisan ayında sürpriz biçimde Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilmiş, Japon Mitsubishi Heavy Industries (MHE), Itochu Corp. ve Fransız şirketi GDF Suez, santralin yapımını 22 milyar dolar bedelle üstlenmişti.

Sonrası Sinop nükleer yaptırmayacak Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/cevre/sinop-nukleer-yaptirmayacak/feed/ 0
Kadıköy’de Ermeni Soykırımı anmasına polis müdahalesi… 6 gözaltı http://www.taraf.com.tr/guncel/kadikoyde-1915-anma-yuruyusunde-6-gozalti/ http://www.taraf.com.tr/guncel/kadikoyde-1915-anma-yuruyusunde-6-gozalti/#comments Sat, 25 Apr 2015 19:00:34 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=44837 İstanbul Kadıköy Boğa meydanda toplanan yaklaşık 100 kişilik grup 1915 olaylarını anmak için yürüyüş düzenledi. “Bu acı hepimizin…Ermeni Soykırımının 100. yılında yüzleşiyoruz” yazılı pankart açan gruba polis engel oldu. Pankartın kaldırılmasını istedi. Grubun pankartı kaldırmasından sonra yürüyüşe izin verildi. Grup sloganlar atarak Bahariye Caddesi üzerinde yürüyüşe geçti. Cadde üzerinde grubun önü çevik kuvvet ekipleri tarafından ...

Sonrası Kadıköy’de Ermeni Soykırımı anmasına polis müdahalesi… 6 gözaltı Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
İstanbul Kadıköy Boğa meydanda toplanan yaklaşık 100 kişilik grup 1915 olaylarını anmak için yürüyüş düzenledi. “Bu acı hepimizin…Ermeni Soykırımının 100. yılında yüzleşiyoruz” yazılı pankart açan gruba polis engel oldu. Pankartın kaldırılmasını istedi. Grubun pankartı kaldırmasından sonra yürüyüşe izin verildi. Grup sloganlar atarak Bahariye Caddesi üzerinde yürüyüşe geçti.

Cadde üzerinde grubun önü çevik kuvvet ekipleri tarafından bir kez daha kesildi. Grup cadde üzerinde bir süre oturma eylemi yaptı. Grup üyeleriyle polis müdürleri arasında yapılan konuşma sonrasında grup polis kordonu eşliğinde Moda Meydanı’na doğru tekrar yürüyüşe geçti. Moda Meydanı’ndan, Kilise Meydanı’na doğru ilerleyen grup, üçüncü kez oturma eylemi yaptığı sırada polisle grup arasında gerginlik yaşandı.

Bunun üzerine çevik kuvvet polisleri grubun etrafını sardı. Polis, çevredeki kafelerde oturan vatandaşların etkilenmemesi için gaz kullanmadı. Polislerin cop da kullandığı müdahalenin ardından polis 6 göstericiyi yaka paça gözaltına aldı. Bazı eylemcilerin yerde ezilme tehlikesi geçirdiği görüldü. Gözaltına alınanlar Kadıköy İskele Polis Merkezi’ne götürdü.

DHA

Sonrası Kadıköy’de Ermeni Soykırımı anmasına polis müdahalesi… 6 gözaltı Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel/kadikoyde-1915-anma-yuruyusunde-6-gozalti/feed/ 0
MÜSİAD Başkanı’ndan TÜSİAD’a çok sert sözler http://www.taraf.com.tr/ekonomi/musiad-baskanindan-tusiada-cok-sert-sozler/ http://www.taraf.com.tr/ekonomi/musiad-baskanindan-tusiada-cok-sert-sozler/#comments Sat, 25 Apr 2015 17:59:33 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=44820 Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 23. Olağan Genel Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan önce MÜSİAD Başkanı Nail Olpak konuşma yaptı. ’17 Aralık darbe girişimine, iş aleminde, tek başına MÜSİAD karşı çıkarken, paralel devlet göremeyen TÜSİAD, ne görüyordu da susuyordu, merak ediyorum.’ dedi. Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 23. Olağan Genel Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ...

Sonrası MÜSİAD Başkanı’ndan TÜSİAD’a çok sert sözler Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 23. Olağan Genel Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan önce MÜSİAD Başkanı Nail Olpak konuşma yaptı. ’17 Aralık darbe girişimine, iş aleminde, tek başına MÜSİAD karşı çıkarken, paralel devlet göremeyen TÜSİAD, ne görüyordu da susuyordu, merak ediyorum.’ dedi.

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 23. Olağan Genel Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘dan önce MÜSİAD Başkanı Nail Olpak konuşma yaptı.

Konuşmasında MÜSİAD’ın gelecek projelerini anlatmayı arzu ettiğini söyleyen Olpak, ” Ama, baktım, 25 yıldır MÜSİAD’ı görmezden gelmeye çalışan birileri, hazımsızlıklarını, dışa vurmaya başladı. Başkanlığım süresince, ne sansasyonel açıklamalar yaptım, ne de, başka kurumlar hakkında değerlendirmede bulundum. Açıklama veya cevaplarımı, MÜSİAD ilkeleri üzerinden yaptım. Ama gördüm ki, bu yöntem, her zaman doğru değilmiş. Sakin ama vakur tavrımızı, aleyhimize kullananlar oldu. Bazen, keskin ifadeler de kullanmak gerekiyormuş. Herşeyin bir ilki var, o da, bugüne kısmetmiş ” diye konuştu.

 

‘TÜSİAD’A SÖYLEYECEKLERİM VAR’

 

TÜSİAD’dan bahsettiğini söyleyen Olpak eleştirilerini şöyle sürdürdü: TÜSİAD’ın yeni yönetiminin, Başkan Yardımcılarından birisi, MÜSİAD’a hakarete cüret etmiş. Başkanıyla görüştüm. Kurumsal bir tekzip gelir mi diye bekledim, gelmedi. Şimdi, cevap verme zamanı. Hukuk Devletinden yanayız diyen, evrensel nitelikli demokrasi iddiasında olan, kişisel hak ve özgürlüklere dayalı düzen istediğini söyleyen, MÜSİAD’a böyle dertleri olmadığı iftirasını atan, bizi hükümeti desteklemekten başka iş yapmamakla itham eden, bundan dolayı bizimle işbirliği yapmayacağını açıklayan TÜSİAD’a söyleyeceklerim var. 28.Şubat’ta, kurucu başkanım, vatana ihanet suçlamasıyla DGM’de yargılanıp mahkum olurken, üyelerimin ev ve işyerleri gece çilingirlerle açılırken, sermaye renklere ayrılırken, yapılanlara susarak payanda olan TÜSİAD’ın aklına, Hukuk Devletini savunmak gelmiş miydi? TBMM’de, 2 partinin oylarıyla, 411 Milletvekilinin kabul ettiği Başörtüsü Tasarısı için, “Kaos’a kalkan 411 el” manşetleri atılırken, siz, hangi Evrensel Demokrasiyi savunuyordunuz ki, sesiniz çıkmadı? Paralel evrende miydiniz? Genç kızlarımız, ağızları kapatılıp, üniversite amfilerinden dışarı atılırken, üyeleriniz, kibirle, “iş yerimizde Başörtülü çalıştırmayız” açıklamaları yaparken, meslek liseliler, ikinci sınıf genç kategorisinde dışlanıp, sanayimiz ve geleceğimiz baltalanırken, kimin özgürlüğünü savunuyordunuz? Biz, seçilmiş iktidara karşı yayınlanan 27 Nisan e-muhtırasına, anında karşı çıkarken, herhalde, IMF reçeteleriyle meşguldunuz ki, ortalıkta yoktunuz. 17 Aralık darbe girişimine, iş aleminde, tek başına MÜSİAD karşı çıkarken, paralel devlet göremeyen TÜSİAD, ne görüyordu da susuyordu, merak ediyorum. MÜSİAD, siyasetin iş alemi üzerinde egemenlik kurma çabalarına, niçin karşı çıktıysa, iş aleminin de siyasetin egemenlik alanına tahakkümüne karşıdır ve karşı çıkmaya devam edecektir. Hükümeti desteklemekten başka iş yapmıyormuşuz .Allahın kendisine şükredilmesi emrinden hareketle, güzel yapılan herşeye teşekkür ettik ve etmeye devam edeceğiz”

‘MURADIMIZ VE İNADIMIZ İÇİN, SİZİNLEYİZ’

” 3 yıl önce, “Orta Gelir Tuzağı Raporunu” ilk defa MÜSİAD olarak, biz yayınladık” diyen Olpak şu ifadeleri kullandı:
Tuzaktan çıkışın da, hızlı ve adil işleyen hukuk devleti ve eğitim ile mümkün olacağını söyledik. MÜSİAD, hukuk devletinden yana değil diyenlerin, herhalde haberi olmamış. Orta gelir tuzağı tesbitimiz doğruydu ve onlar geç kalmıştı. Bizim ifademizi kullanmamak için, önce “Orta halli ekonomi tuzağı” dediler. Sonra, baktılar o ifade tutmadı, onlar da “Orta gelir tuzağı” dediler. 6 ay sonra, yan kuruluşları vasıtasıyla, onlar da, “Orta gelir tuzağı raporu” yayınladı. Şimdi, hak etmedikleri o teşekkürleri geri alıyor, üyelerimden, özür diliyorum. Çünkü, en azından bugünkü TÜSİAD’ın amacı, STK olmak değil, tekellerini sürdürecek kurumlar inşa etmekmiş. Bizi, hükümeti desteklemekten başka iş yapmamakla itham eden, TÜSİAD Başkan Yardımcısının bilmediği çok şey var. Medya önünde sayın cumhurbaşkanı, başbakan ve hükümet aleyhinde kahramanlık yapanların, basına kapalı toplantılarda, nasıl methiye düzdüklerinin de, canlı şahidiyiz. ‘Şimdi Allah’a söver, sonra biraz bol para ver, Hiç utanmaz, Protestanlara zangoçluk eder’ Sayın Cumhurbaşkanım,12 yılda, bu ülke için, çok güzel şeyler yaptınız. 2000 yılında, 10 yıl sonrayı görebiliyoruz diye, iktidara yağ çekenlerin, 2001 yılında, hepimizi sürüklediği kara delikten, milleti çekip çıkardığınız için, teşekkür ediyorum. Rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın deyimiyle; “Sizin icraatlarınıza, onların hayalleri bile yetişemiyor.” Kayınvalidem, Rizelidir, sizin hemşeriniz. Muhtemelen, sizin de bildiğiniz bir sözü var. Der ki; Oğul, insan, 2 şey için yaşar, Biri Murad için, diğeri inat için. İyi ki varsınız, Sayın Cumhurbaşkanım, muradımız ve inadımız için, sizinleyiz”

Sonrası MÜSİAD Başkanı’ndan TÜSİAD’a çok sert sözler Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/ekonomi/musiad-baskanindan-tusiada-cok-sert-sozler/feed/ 0
İstanbul’da hava trafiği karıştı… Yolcular uçaklarda bekliyor http://www.taraf.com.tr/guncel/yolcular-ucaklarda-bekliyor/ http://www.taraf.com.tr/guncel/yolcular-ucaklarda-bekliyor/#comments Sat, 25 Apr 2015 16:38:56 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=44793 Milano-İstanbul seferini yapan uçakta meydana gelen yangın sonrası yurtiçi ve yurtdışı birçok sefer iptal edildi. Hurriyet.com.tr’nin edindiği bilgelere göre yurtiçi ve yurtdışından 45 sefer iptal edildi. Kalkış için sıra bekleyen uçaklar saatlerdir park yerinde beklerken, yolcular ise uçak içerisinde bekliyor. Motor kısmı alev alarak acil iniş yapan Türk Hava Yolları (THY) Milano-İstanbul uçağın ardından İstanbul’da ...

Sonrası İstanbul’da hava trafiği karıştı… Yolcular uçaklarda bekliyor Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
Milano-İstanbul seferini yapan uçakta meydana gelen yangın sonrası yurtiçi ve yurtdışı birçok sefer iptal edildi. Hurriyet.com.tr’nin edindiği bilgelere göre yurtiçi ve yurtdışından 45 sefer iptal edildi. Kalkış için sıra bekleyen uçaklar saatlerdir park yerinde beklerken, yolcular ise uçak içerisinde bekliyor.

Motor kısmı alev alarak acil iniş yapan Türk Hava Yolları (THY) Milano-İstanbul uçağın ardından İstanbul’da hava trafiği karıştı. Piste toprak zemine girerek durabilen THY uçağını kurtarma çalışmaları devam ederken, Atatürk Havalimanı’ndan kalkış yapması planlanan uçaklar saatlerdir park yerinde bekliyor.

 

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

 

97 yolcusu bulunan THY’nin Milano-İstanbul seferini yapan TC-JPE kuyruk tescilli, Airbus A320 tipi yolcu uçağı Atatürk Havalimanı’na iniş için alçaldığı sırada motoru alev almış ve piste iniş yaptıktan sonra toprak zemine çıkarak durabilmişti. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ekipleri toprağa saplanan uçağı kurtarma çalışmaları halen devam ederken, İstanbul’da uçuş trafiği arap saçına döndü.

Kalkış için sıra bekleyen uçaklar saatlerdir park yerinde beklerken, yolcular ise uçak içerisinde bekliyor. İniş için sıra bekleyen uçaklar ise havada tur atarken, yakıt kritiğine giren uçaklar ise Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Sabiha Gökçen Havalimanı’na yönlendiriliyor. Yetkililer toprağa saplanan uçağın 1 saat içerisinde kurtarılacağını söyledi.

DHA

Sonrası İstanbul’da hava trafiği karıştı… Yolcular uçaklarda bekliyor Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel/yolcular-ucaklarda-bekliyor/feed/ 0
Erdoğan: Diyanet neden her inanca eşit mesafede olacakmış? Bu milletin inancı belli http://www.taraf.com.tr/politika/erdogan-diyanet-neden-her-inanca-esit-mesafede-olacakmis-bu-milletin-inanci-belli/ http://www.taraf.com.tr/politika/erdogan-diyanet-neden-her-inanca-esit-mesafede-olacakmis-bu-milletin-inanci-belli/#comments Sat, 25 Apr 2015 15:13:09 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=44784 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23. MÜSİAD Genel Kurulu Toplantısı’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada bir konuşma yaptı. Erdoğan, “Ben herhangi bir partinin genel başkanı değilim ancak sorumluluk makamında olan bir cumhurbaşkanıyım. Gördüğüm yanlışlar varsa bunları da uyarma gibi bir görevim var. Tarafsızlığım bunu gerektirir. Bakıyorsunuz ortada bir cinayet var. Müdahale etmeye mecburuz” dedi.   ‘BEN GÖKTEN ...

Sonrası Erdoğan: Diyanet neden her inanca eşit mesafede olacakmış? Bu milletin inancı belli Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23. MÜSİAD Genel Kurulu Toplantısı’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada bir konuşma yaptı. Erdoğan, “Ben herhangi bir partinin genel başkanı değilim ancak sorumluluk makamında olan bir cumhurbaşkanıyım. Gördüğüm yanlışlar varsa bunları da uyarma gibi bir görevim var. Tarafsızlığım bunu gerektirir. Bakıyorsunuz ortada bir cinayet var. Müdahale etmeye mecburuz” dedi.

 

‘BEN GÖKTEN ZEMBİLLE İNMEDİM’

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben bütün siyasi partilere eşit mesafedeyim. Onu bir kenara koyalım. Ben gökten zembille, paraşütle inmedim. Cumhurbaşkanlığından önce bu ülkede 12 yıl Başbakanlık yaptım. Ülkemizde şu an gerçekleştirilen ekonomik, siyasi, kültürel programların imzam var, emeğim var, katkım var” diye konuştu.

 

‘SORUMSUZLUKLARININ ÜRÜNÜ OLARAK GÖRÜYORUM’

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçim sürecinde bu şekilde ortaya saçılan vaatlerin nasıl olsa iktidara gelemeyeceğini bilenlerin sorumsuzluklarının ürünü olarak görüyorum. Sırtlarında yumurta küfesi olmadığı için akıllarına düşeni, ağızlarına geleni vaat diye ifade ediyorlar. Birisi çıkıyor 1.500 diyor birisi 1.600 diyor, birisi de 5 bin … Eğer bu vaatlere oy verilecekse 5 bin’e oy vermek lazım. Böyle birşeyin olması mümkün mü?” ifadesini konuştu.

Erdoğan, “Vaatlerine bakıyoruz herkese bol keseden dağıtıyorlar” dedi.

Erdoğan, şunları söyledi:

Şu ifadaye bakın ya… Diyanet İşleri Başkanlığı’nı hedef almış durumdalar. Ana muhalefet partisi seçim bildirgesine ‘Diyanet İşleri Başkanlığı tüm inançlara eşit mesafada olacak’ diye yazmış. Ya bu milletin inancı belli. Diğer inanç sahiplerinin kendi kurumları var, onlar da belli. Öyleyse niye lafı döndürüp döndürüp neden Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapısına bağlıyorsun? Zaten ‘Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kapatacağız’ diyen bu milletten nasıl ders alır belli.

Ben bütün siyasi partilere eşit mesafedeyim. Onu bir kenara koyalım. Ben gökten zembille, paraşütle inmedim. Cumhurbaşkanlığından önce bu ülkede 12 yıl Başbakanlık yaptım. Ülkemizde şu an gerçekleştirilen ekonomik, siyasi, kültürel programların imzam var, emeğim var, katkım var

SSK işçi emeklilerinin en düşük emekli maaşı 252 liradan bin 72 liraya yükseldi. Hatırlayın bir zamanlar SSK’nın başında kim vardı? Şimdi bol keseden atıp tutuyor.

Seçim sürecinde bu şekilde ortaya saçılan vaatleri, nasıl olsa iktidara gelemeyeceğini bilenlerin sorumsuzluklarının ürünleri olarak görüyorum. Sırtlarında yumurta küfesi olmadığı için akıllarına düşeni, ağızlarına geleni vaat diye ifade ediyorlar.

Birisi çıkıyor bakıyorsunuz ‘1500’ diyor. Birisi çıkıyor bakıyorsunuz ‘1600’ diyor. Birisi çıkıyor diyor ki ‘5 bin.’ Eğer bu vaatlere oy verilecekse herhalde 5 bine oy vermek lazım. Böyle bir şeyin olması mümkün mü?

Biz isterdik ki Putin Ermenistan’a gitmesin, sayın Hollande Ermenistan’a gitmesin. Biz Çanakkale’de Ermenistan’a yönelik herhangi bir cevap vermedik, böyle bir adım da atmadık. Oraya 2 devlet başkanı gitti, hamdolsun bize 20 devlet başkanı geldi

Ermeni iddialarına destek veren ülkeleri önce kendi tarihlerindeki lekeleri bir bir temizlemeye davet ediyorum. Bu konuda en son söz söyleyecek ülkelerden bir tanesi Almanya. Rusya, Fransa… Almanya’nın, geçtiğimiz yüz yılda yol açtığı 2 ayrı dünya savaşında yaşananlar ortada. Kaldı ki Almanya bu açıklamaları yaparken, 1 milyona yakın bizim soydaşımız, onların vatandaşı. 2 milyon da vatandaş olmayan Türkler var. 3 milyon Türk’ün yaşadığı Almanya’da Cumhurbaşkanı’nın böyle bir tavrın içerisine girmesi anlaşılır bir şey değildir

Buradan bir kez daha Ermeni toplumuna ve onları destekleyenlere sesleniyorum. Tarihteki olayların hesabının bugün verilmesi gibi bir yol açılacaksa, bu konuda en rahat olan ülke hiç şüpheniz olmasın, Türkiye’dir, hiç endişeniz olmasın. Yine iddia ile söylüyorum; ey Avrupa Birliği bize akıl verme, kendine sakla. Niye? Bak, diyorsun ki, arşivlerinizi açın. Biz 15 yıldır arşivlerimizi açmaya hazır olduğumuzu söylüyoruz. Bunların kulakları var duymuyor, gözleri var görmüyor, dilleri var hakikati konuşamıyor.

Sonrası Erdoğan: Diyanet neden her inanca eşit mesafede olacakmış? Bu milletin inancı belli Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/politika/erdogan-diyanet-neden-her-inanca-esit-mesafede-olacakmis-bu-milletin-inanci-belli/feed/ 0
Akşener: AKP’deki Kürt kökenli vatandaşlarımızın oyları HDP’ye kaymaya başladı http://www.taraf.com.tr/politika/meral-aksener-akpdeki-kurt-kokenli-vatandaslarimizin-oylari-hdpye-kaymaya-basladi/ http://www.taraf.com.tr/politika/meral-aksener-akpdeki-kurt-kokenli-vatandaslarimizin-oylari-hdpye-kaymaya-basladi/#comments Sat, 25 Apr 2015 15:01:45 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=44780 MHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Meral Akşener, CNN Türk canlı yayınında gündeme dair açıklamalar yaparken HDP’nin seçimde barajı geçebileceğini söyledi. Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başkanlık sistemine geçilemeyeceğini iyi bildiğini söyledi. Seçim gündemine de dair açıklamalarda bulunan Akşener, iktidarın güç kaybettiğini ve Ak Parti’den gelecek oylarla HDP’nin barajı aşma ihtimali olduğunu belirtti. Akşener, “HDP’de barajı aşmaya ...

Sonrası Akşener: AKP’deki Kürt kökenli vatandaşlarımızın oyları HDP’ye kaymaya başladı Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
MHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Meral Akşener, CNN Türk canlı yayınında gündeme dair açıklamalar yaparken HDP’nin seçimde barajı geçebileceğini söyledi.

Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başkanlık sistemine geçilemeyeceğini iyi bildiğini söyledi.

Seçim gündemine de dair açıklamalarda bulunan Akşener, iktidarın güç kaybettiğini ve Ak Parti’den gelecek oylarla HDP’nin barajı aşma ihtimali olduğunu belirtti.

Akşener, “HDP’de barajı aşmaya yönelik bir gayret var. AKP’deki Kürt kökenli vatandaşlarımızın oylarının HDP’ye kaymaya başladığını görüyorum ama bu oranın ne olduğuna dair bir fikrim yok” diye konuştu.

Sonrası Akşener: AKP’deki Kürt kökenli vatandaşlarımızın oyları HDP’ye kaymaya başladı Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/politika/meral-aksener-akpdeki-kurt-kokenli-vatandaslarimizin-oylari-hdpye-kaymaya-basladi/feed/ 0
TOKİ, ‘şehit’ eşine hibe edilen evin parasını istedi http://www.taraf.com.tr/yasam/toki-sehit-esine-hibe-edilen-evin-parasini-istedi/ http://www.taraf.com.tr/yasam/toki-sehit-esine-hibe-edilen-evin-parasini-istedi/#comments Sat, 25 Apr 2015 13:51:32 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=44771 Mardin’in Dargeçit ilçesinde yakılarak öldürülen Uzman Çavuş Bilal Batırır’ın eşine TOKİ tarafından hibe edilen 65 metrekare evin parası 14 yıl sonra geri istendi. Babasını 4 aylıkken kaybeden Hasan Batırır, “Benim babam bu vatan için şehit oldu. 15 yıl sonra gelip bizden bir bedel istiyorlar. Eğer bedel istenecekse, ben ilk önce bu bedeli, devletten istemem gerek. Babamı ...

Sonrası TOKİ, ‘şehit’ eşine hibe edilen evin parasını istedi Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
Mardin’in Dargeçit ilçesinde yakılarak öldürülen Uzman Çavuş Bilal Batırır’ın eşine TOKİ tarafından hibe edilen 65 metrekare evin parası 14 yıl sonra geri istendi. Babasını 4 aylıkken kaybeden Hasan Batırır, “Benim babam bu vatan için şehit oldu. 15 yıl sonra gelip bizden bir bedel istiyorlar. Eğer bedel istenecekse, ben ilk önce bu bedeli, devletten istemem gerek. Babamı geri versin o zaman bana” diye konuştu.
Bilal Batırır’ın iki çocuğu ve eşine TOKİ’den hibe edilen 65 metrekare evin parası 14 yıl sonra geri istedi. Bilal Batırır’ın eşi Hatice Batırır, ev için ödeme talimatı geldiğinde yanlışlık olduğunu düşündüğünü, telefon açarak durumu öğrendiğinde ise olayın doğru olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

 

Eşi hayatını kaybettiğinde biri 4 aylık diğeri 2,5 yaşında iki çocukla yalnız başına kaldığını söyleyen 40 yaşındaki Hatice Batırır, “Benim vereceğim paraya onların ihtiyacı yok ama, benim ihtiyacım var. Bu parayı bizden almasınlar. İçimizi de daha fazla yaralamasınlar. Eğer alırlarsa ben bugünü hiç unutmayacağım” diye tepki gösterdi.

 

‘EŞİMİN BİR MEZARI BİLE YOK’

 

Hatice Batırır, eşi Dargeçit İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli Uzman Çavuş Bilal Batırır’ı 8 Mart 1996 tarihinde evden ayrıldıktan sonra bir daha görmedi. Ertesi gün eve gelen askerler Bilal Batırır’ın teçhizatının ranzasının başında olduğunu, ancak kendisinin bölükte olmadığını haber verdi. Batırır, eşinin daha sonra yakılarak öldürüldüğünü öğrendi.

Eşinin ‘şehit’ edildiğini, bugün hala kendisi ve çocuklarının başında dua edeceği bir mezarı bile bulunmadığını belirterek, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“1996 yılında eşim Mardin Dargeçit’te şehit oldu. 23 yaşında ben iki çocukla yapayalnız kaldım. 16 yıl biz mağdur olduk. 2001 yılında Bursa’nın Nilüfer ilçesinde hibe edilen bir ev vardı. 15 yıl sonra bizden bunun parası isteniyor. Benim eşim 25 yaşında gençliğinden vazgeçip vatan, milletin huzuru için canını feda etti. 2001 yılında bize hibe edilen evin şu anda parası isteniyor. Ben 4 aylık çocuğu 2,5 yaşındaki çocuğu tek başına büyüttüm. Onlara gelecek hazırlayacağım çabasıyla bir şeyler yapmaya çalışırken hibe edilen evin parası bizden isteniyor. Çocuklarımı yetim büyüttüm. Başbakanımıza sesleniyorum. Kendileri olsaydı böyle bir uygulamayı layık görürler miydi acaba? Çocuklarıma bir gelecek hazırlama çabasındayken hibe edilen evlerin parası isteniyor. Devletimiz koskoca Türkiye Cumhuriyeti, gazisine, şehitlerinin emanetine ev satacak kadar aciz değildir herhalde.”

 

‘TOKİ, 30 NİSAN’A KADAR SÜRE VERDİ’

 

TOKİ’nin ilk etapta kendilerinden 55 bin lira istediğini daha sonra 20 bin liraya indirdiğine dikkat çeken Hatice Batırır, kendisinin bir lira dahi vermek istemediğini söyledi. Batırır, “25 yaşında eşimi vermişim bu vatan için, milletin huzuru için. Yani bu gerçekten bizim canımızı acıtıyor” dedi.

TOKİ’nin 30 Nisan’a kadar süre verdiğini bu süreye kadar başvuruda bulunmazsa evin başkasına satılacağının söylendiğini anlatarak, “Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, gazisine, şehidine ev satacak kadar aciz değildir diye düşünüyorum. Kendi çocukları olsaydı böyle bir şey yaparlar mıydı, hani başına gelmeyen anlamaz. Onlardan tek isteğim bu evlerin parasını almasınlar ki bizim yüreğimizi acıtmasınlar.”

 

 

Babasını 4 aylıkken kaybeden Hasan Batırır ise babasının bu vatan için şehit olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Benim babam bu vatan için şehit oldu. 15 yıl sonra gelip bizden bir bedel istiyorlar. Eğer bedel istenecekse, ben ilk önce bu bedeli, devletten istemem gerek. Babamı geri versin o zaman bana. Şehidinin emanetine sahip çıkamıyorsa benim devletim demek ki benim babam bu devlet için boşa ölmüş. 15 yıl sonra gelip benim yaramı niye deşiyorsunuz ki. Gerek var mıydı böyle bir şeye. Devletin benim vereceğim bir 20 veya 50 milyara ihtiyacı yok ki. Buradaki amaç gaye ne düşünmek gerek. TOKİ benden bu evin parasını nasıl ister, hangi zihniyetle ister, bunu düşünemiyorum.”

 

CİHAN

Sonrası TOKİ, ‘şehit’ eşine hibe edilen evin parasını istedi Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/yasam/toki-sehit-esine-hibe-edilen-evin-parasini-istedi/feed/ 0
1 Mayıs için Taksim çağrısı http://www.taraf.com.tr/guncel/1-mayis-icin-taksim-cagrisi/ http://www.taraf.com.tr/guncel/1-mayis-icin-taksim-cagrisi/#comments Sat, 25 Apr 2015 13:34:57 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=44768 1 Mayıs 2015 Tertip Komitesi hükümetin Taksim’i 1 Mayıs’ta kapatmak istemesinin yasadışı olduğunu vurguladı, uluslararası mahkeme kararlarını hatırlattı.   DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin oluşturduğu 1 Mayıs 2015 Tertip Komitesi ve 1 Mayıs çağrıcıları bugün yaptıkları açıklamayla herkesi 1 Mayıs’ta Taksim’e çağırdı.   Bianet’te yer alan habere göre, İşçi sınıfının direnişi açısından tarihsel önemi bulunan ...

Sonrası 1 Mayıs için Taksim çağrısı Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
1 Mayıs 2015 Tertip Komitesi hükümetin Taksim’i 1 Mayıs’ta kapatmak istemesinin yasadışı olduğunu vurguladı, uluslararası mahkeme kararlarını hatırlattı.

 

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin oluşturduğu 1 Mayıs 2015 Tertip Komitesi ve 1 Mayıs çağrıcıları bugün yaptıkları açıklamayla herkesi 1 Mayıs’ta Taksim’e çağırdı.

 

Bianet’te yer alan habere göre, İşçi sınıfının direnişi açısından tarihsel önemi bulunan Taksim Meydanı’nın bir kez daha yasaklanmak istendiğinin vurgulandığı açıklamada uluslararası mahkeme kararlarına dikkat çekildi.

 

Açıklamada öne çıkan bazı ifadeler şöyle: “Çünkü burada işçi sınıfının tarihine, değerlerine, hakkına, hukukuna, 1977’deki kontrgerilla katliamında ve iş cinayetlerinde yitirdiğimiz kardeşlerimize saygı göstermeyen bir iktidarın yasadışı bir dayatması ile karşı karşıyayız. “Geçtiğimiz yıllarda, 2013 ve 2014’te, 1 Mayıs ile ilgili AİHM kararına uymayanlar, şimdi de iç hukukta alınan mahkeme kararlarını yok sayıyor. “Hükümet kendi yaptığı 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na uymuyor. “1 Mayıs ile ilgili açılan her davada kaybediyorlar, her mahkemede iddiaları çürüyor ama ülkeyi yönetenler suç işlemekte ısrar ediyor.”

 

Açıklamada 1 Mayıs’ta günü yolların kesilmesi, toplu ulaşım araçlarının iptali, İstanbul’un gaza boğulması gibi nedenlerle yaşanacak olası mağduriyetlerin sorumlusunun “mahkeme kararlarını hiçe sayan, her sene aynı suçu işlemekte ısrar edenler” olduğu da ifade edildi ve 1 Mayıs için Taksim Meydanı çağrısı yinelenerek, “Bu suça karşı çıkalım. Nice mücadeleler sonucu resmi tatil ilan edilen bir günü, silahlı adamların gölgesinde ev hapsinde geçirmeyi kabul etmeyelim” denildi.

 

Sonrası 1 Mayıs için Taksim çağrısı Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel/1-mayis-icin-taksim-cagrisi/feed/ 0
Daniel Alves’ten soykırım mesajı! http://www.taraf.com.tr/guncel/daniel-alvesten-soykirim-mesaji/ http://www.taraf.com.tr/guncel/daniel-alvesten-soykirim-mesaji/#comments Sat, 25 Apr 2015 13:19:45 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=44765 La Liga’da Barcelona forması giyen Brezilyalı yıldız Daniel Alves, Ermeni Soykırımı’na destek veren fotoğraflar paylaştı.   Türkiye’ye “inkar etme” çağrısında bulunan Dani Alves, “Türkiye, Ermeni soykırımını tanıyın” mesajı verdi.   İspanya’da bulunan Ermenistan Büyükelçiliği, bu mesaj nedeniyle Brezilyalı futbolcuya teşekkür mesajı yayınladı.   Alves, attığı Ermeni Soykırımı mesajları nedeniyle Türk ve Azeriler takipçilerinin hedefi oldu. ...

Sonrası Daniel Alves’ten soykırım mesajı! Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
La Liga’da Barcelona forması giyen Brezilyalı yıldız Daniel Alves, Ermeni Soykırımı’na destek veren fotoğraflar paylaştı.

 

Türkiye’ye “inkar etme” çağrısında bulunan Dani Alves, “Türkiye, Ermeni soykırımını tanıyın” mesajı verdi.

 

İspanya’da bulunan Ermenistan Büyükelçiliği, bu mesaj nedeniyle Brezilyalı futbolcuya teşekkür mesajı yayınladı.

 

Alves, attığı Ermeni Soykırımı mesajları nedeniyle Türk ve Azeriler takipçilerinin hedefi oldu.

 

Sonrası Daniel Alves’ten soykırım mesajı! Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel/daniel-alvesten-soykirim-mesaji/feed/ 0
Japon mühendis intihar etmişti…O halat için özel ekip http://www.taraf.com.tr/guncel/japon-muhendis-intihar-etmisti-o-halat-icin-ozel-ekip/ http://www.taraf.com.tr/guncel/japon-muhendis-intihar-etmisti-o-halat-icin-ozel-ekip/#comments Sat, 25 Apr 2015 12:57:51 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=44763 İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü’nde, üzerinden araçların geçeceği tabliyelerin yerleştirileceği ana halatların çekiminde çalışacak ekipleri taşıyacak olan ve catwalk (kediyolu) olarak adlandırılan iki yakayı birleştiren kablolardan biri, 21 Mart cumartesi günü bağlantı yerinden koptu. Bu olayın ardından, kazadan kendisini sorumlu tuttuğu belirtilen Japon Başmühendis Kishi Ryoichi de bir mektup bırakarak intihar etti.   Her biri 8’er ...

Sonrası Japon mühendis intihar etmişti…O halat için özel ekip Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü’nde, üzerinden araçların geçeceği tabliyelerin yerleştirileceği ana halatların çekiminde çalışacak ekipleri taşıyacak olan ve catwalk (kediyolu) olarak adlandırılan iki yakayı birleştiren kablolardan biri, 21 Mart cumartesi günü bağlantı yerinden koptu. Bu olayın ardından, kazadan kendisini sorumlu tuttuğu belirtilen Japon Başmühendis Kishi Ryoichi de bir mektup bırakarak intihar etti.

 
Her biri 8’er ton ağırlığında 14 çelik kablodan oluşan kediyolunun Yalova Hersek Burnu tarafındaki ayağın üst bağlantı yerinden kopması sırasında, ölen ve yaralanan olmazken, İzmit Körfezi’ne gemi giriş çıkışı da bir süreliğine durdu.

 
Japon firmasının uzmanlarının incelemesi sonucu, Hersek Burnu ile Dilovası Burnu arasındaki her iki ayak ile kara arasındaki kediyolu yaklaşık 20 günlük çalışma sonucu söküldü. Bunların bağlantı yerlerinin de aynı yerli firma tarafından yapılmış olması nedeniyle değiştirilme kararı alındı.
Ancak köprü ayakları arasındaki kediyolu ve kabloların sökümüne, bu işte deneyimli özel ekip gerektirdiğinden başlanmadı.

 

Japon firması bunu sökecek ekibi oluşturdu ve yeni bağlantı yeri parçalarını da yurt dışında imal ettirmeye başladı. Japon uzman ekibinin bu ay sonunda özel ekipmanları ile birlikte Türkiye’de olacağı ve bir tarafı İzmit Körfezi’nde su içinde bulunan kediyolunun tamamını bu ekibin sökeceği, yeni bağlantı yerlerinin montajının ardından aynı hattın yeniden çekileceği belirtildi. Bu hattın sökümü son derece riskli olduğundan, bir süre İzmit Körfezi’ne giriş çıkışlar da kapatılacak.

 

Mustafa BAĞDİKEN-Murat ÖZGÖL/DİLOVASI/DHA

Sonrası Japon mühendis intihar etmişti…O halat için özel ekip Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel/japon-muhendis-intihar-etmisti-o-halat-icin-ozel-ekip/feed/ 0