Taraf Gazetesi http://www.taraf.com.tr Düşünmek Taraf Olmaktır Mon, 06 Jul 2015 19:25:16 +0000 tr-TR hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.2.2 Fuat Avni’den şok Bilal Erdoğan iddiası! Düzmece suikast mı düzenlenecek? http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/fuat-avniden-sok-bilal-erdogan-iddiasi-duzmece-suikast-mi-duzenlenecek/ http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/fuat-avniden-sok-bilal-erdogan-iddiasi-duzmece-suikast-mi-duzenlenecek/#comments Mon, 06 Jul 2015 19:25:16 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=67046 Fuat Avni, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a “saldırı yapılması” talimatını verdiğini iddia etti.

Fuat Avni’nin iddiasına göre, Erdoğan’ın talimatıyla MİT içerisinde oluşturulan özel bir ekip “algı projesi” için Bilal Erdoğan’a hafif yaralamalı bir saldırı düzenleyecek.

İşte Fuat Avni’den çok konuşulacak o iddialar;

1. Y…’in en büyük korkusu Cemaat. Ne yaparsa yapsın, Cemaat’in terör örgütü olduğu iddiasını kabul ettiremiyor.

2. Davutoğlu ve ekibinin bile ‘Paralel Yapı tamam da terör örgütü demek insafsızlık’ dediği İsrafsaray’a iletildi.

3. Devletin hiç bir kademesi Y…’in iddialarını gerçekçi bulmayınca Y…’in planladığı Devlet-Cemaat kavgası oluşmadı.

4. Ergenekon’un derin adamı Kasırga, Y…’in iddiaları yerini bulsun diye faili meçhullerin Cemaat’e yıkılması aklını vermişti.

5. Batman’da 17 yıl önce işlenmiş bir cinayeti o dönemde çalışan polisler üzerinden Cemaat’e yıkma gayretleri boş çıktı.

6. Yıllar önce işlenmiş faili meçhul cinayetleri Cemaat’e mal etmenin sonuç vermeyeceği kısa zaman sonra anlaşıldı.

7. Sürekli İsrafsaray’a gelip giden Fidan, Y…’in yeniden gözdesi olmak için şeytani planlar yapıyor. Sürekli toplantı halindeler.

8. Toplantıların neticesinde alınan kararla, Y…, Fidan’ın en kısa zamanda suikast timlerini büyükşehirlere göndermelerini emretti.

9. Kolladığı fırsatı bulduğunu düşünen Fidan ve Ergenekon uzantılı ekip 22 civarı MİT elemanını İstanbul’a gönderdi.

10. Plana göre Sulh Ceza Hakimlerine ve biatçı bir takım şahıslara saldırı yaptırarak bunlar Cemaat’e mal edilecek.

11. Eylemleri Cemaat’in talimatıyla yaptık diyecek bir takım itirafçılar ayarlandı. Büyük bir kumpas planlıyorlar.

12. Y…, kendi çocuklarına yönelik hafif yaralanmalarla gerçekleşecek eylemler tertiplenmesi talimatını da verdi. Aklını kaybetmiş.

13. Bilal’e yapılacak saldırı eylemlerini MİT hazırladı. Bu eylemlerle Cemaat’e açılan ‘Silahlı terör örgütü’ davalarına delil oluşturulacak

14. Sümeyye’ye kağıt üzerinde düzenledikleri suikast planının tutmadığını gören Y…, saltanatı için Bilal’i feda edebileceğini gösterdi.

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/fuat-avniden-sok-bilal-erdogan-iddiasi-duzmece-suikast-mi-duzenlenecek/feed/ 0
Modelliği bıraktı, IŞİD’e karşı savaşmaya gitti! http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/modelligi-birakti-iside-karsi-savasmaya-gitti/ http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/modelligi-birakti-iside-karsi-savasmaya-gitti/#comments Mon, 06 Jul 2015 18:18:17 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=67026 Kanadalı model Tiger Sun(46), Kanada’daki hayatını ardında bırakarak IŞİD’e karşı savaşmak için, Suriye’ye giderek YPG’nin kadın kuvvetleri olarak bilinen YPJ’ye katıldı.

Mail Online’ın haberine göre ‘gözcü’ olarak görev yapan ve sniper kullanan Sun (gerçek adını gizli tutuyor) savaşta ön saflarda savaşıyor. Bacaklarındaki rahatsızlık nedeniyle Kanada’ya dönen Sun, en kısa sürede tekrar savaşmak için Suriye’ye gideceğini söylüyor.

Kanada’daki rahat hayatını bırakıp IŞİD’e karşı savaşmaya giden Sun, savaşırken gördüklerini anlattı. Bir keresinde mayına basan küçük bir kızın civardaki Kürtlerin tıbbi bilgisi olmadığından hayatını kaybettiğine şahit olduğunu açıklayan Sun, cephede kopmuş bir parmak gördüğünü ama çevresinde bir cesede rastlamadığını anlattı. Sun, ayrıca kadınların erkeklerle cephede eşit şartlarda savaştığını da söyledi.

Bir kız çocuk annesi ve Zambia doğumlu 46 yaşındaki model, IŞİD’in bir videosunu gördükten sonra Lübnanlı erkek arkadaşından ayrılarak savaşmaya karar verdiğini belirtti.

Sun röportajında “Şiddete tanık oldum, IŞİD’in masum insanların öldürdüğünü gördüm. Evet savaşın içindeydim. Onların bizi öldürmeye çalıştığını gördüm. IŞİD’lileri öldürdük, onları gördük. Hepsi bu. Aslında bu basit bit olay” ifadelerini kullandı.

 

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/modelligi-birakti-iside-karsi-savasmaya-gitti/feed/ 0
Emniyet’in de müşterisi olduğu hacker şirketi hacklendi! http://www.taraf.com.tr/bilim-ve-teknoloji/emniyetin-de-musterisi-oldugu-hacker-sirketi-hacklendi/ http://www.taraf.com.tr/bilim-ve-teknoloji/emniyetin-de-musterisi-oldugu-hacker-sirketi-hacklendi/#comments Mon, 06 Jul 2015 17:26:55 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=67022 Aralarında Türkiye, Almanya, İspanya, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi ülkelerin de olduğu hükümetlere istihbarat sağlayan İtalya merkezli ‘Hacking Team’in verileri, kimliği belirsiz hackerlar tarafından ele geçirildi.

hacker

 

İtalya merkezli Hacking Team’e ait olduğu iddia edilen dahili dökümanlar, kaynak kodları, müşterilerin e-posta iletişim bilgileri ve şifreleri şirketin hack’lenen Twitter hesabından ve internette Torrent dosyası olarak kamuoyuyla paylaşıldı. Dün gece saatlerinden itibaren kimliği henüz açıklanmayan hacker’lar tarafından Hacking Team’e ait 400 GB’lık veri sızdırıldı.

Hacking Team, interneti izleme aracını ticarileştirerek hükümetlere satmasıyla uzunca bir süredir gündeme gelen bir şirket. Bu nedenle düşünce kuruluşları ve internet kullanıcıları tarafından sıklıkla eleştirilen Hacking Team, Reporters Without Borders’ın internetin düşmanları endeksinde baskıcı rejimlere destek olduğu gerekçesiyle, tehlikeli bir kuruluş olarak görülüyor. Hacking Team bu listede yer almasının ardından ABD ve AB tarafından kara listeye alınan “baskıcı rejimlere” yazılımını satmadığını açıklamıştı.

webrazzi.com’un haberine göre, Da Vinci adı verilen izleme aracıyla, emniyet kuruluşlarının vatandaşlardan NSA‘nın sızdırdığından yığınlarca kat daha fazla bilgi toplamasını sağlayan Hacking Team’in bu hizmet için her bir müşterisinden yüz binlerce dolar aldığı belirtiliyor. Sızdırılan dökümanlarda Sudan ulusal istihbarat servisine sunulan hizmet için 2012 yılında kesilen 747 bin dolarlık bir fatura görülebiliyor.

TÜRKİYE EMNİYET MÜDÜRDÜLÜĞÜ DE MÜŞTERİ LİSTESİNDE

Halihazırda bugüne kadar Hacking Team’in çalıştığı ülkeler arasında yer aldığından şüphe edilen Türkiye, dün sızdırılan belgelerde şirketin müşterileri arasında görünüyor: Pastebin’de yayınlanan listede, Türkiye Emniyet Müdürlüğünü’nün de ismi geçiyor. Avustralya, Kolombiya, Meksika, Malezya, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Özbekistan, Polonya ve Macaristan, Hacking Team ile çalıştığı iddia edilen ülkeler arasında.

Hack’lenme üzerine ilk açıklamayı Twitter hesabından yapan Hacking Team kurucusu Christian Pozzi, “Saldırganların şirketimizle ilgili iddiaları doğru değil. Lütfen servislerimizle ilgili yanlış yalanlar yaymayı durdurun” diyordu. Bir süre sonra Pozzi’nin hesabı da hack’lendi ve Twitter’dan silindi.

İddialarla ilgili gerek hükümetler gerek Hacking Team tarafından yapılmış resmi bir açıklama bulunmuyor.

]]>
http://www.taraf.com.tr/bilim-ve-teknoloji/emniyetin-de-musterisi-oldugu-hacker-sirketi-hacklendi/feed/ 0
Türkiye Yusuf ve Zeynep’i tercih etti! http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/turkiye-yusuf-ve-zeynepi-tercih-etti/ http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/turkiye-yusuf-ve-zeynepi-tercih-etti/#comments Mon, 06 Jul 2015 16:58:20 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=67019 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye nüfusu 2014 yılı sonu itibariyle 77 milyon 695 bin 904 iken, çocuk nüfusu ise 22 milyon 838 bin 482 oldu. Bebeklere en fazla konulan erkek ismi Yusuf, kız ismi ise Zeynep oldu. Çocuk nüfusun 3’te 1’i yoksul, 6 bini cezaevinde, yüzde 22,5’i ise kilolu ya da obez

TÜİK verilerine göre Türkiye nüfusunun yüzde 29,4’ünü çocuk nüfus oluşturuyor. 2014 yılı sonu itibariyle 77 milyon 695 bin 904 olan Türkiye nüfusunun, 22 milyon 838 bin 482’sini ise çocuklar oluşturuyor. Başkent Ankara ise 1 milyon 343 bin 527 çocuk sahibi. Çocuk nüfus yaş grubuna göre incelendiğinde, 2014 yılında çocuk nüfusun yüzde 27,6’sını 0-4yaş, yüzde 27,7’sini 5-9 yaş, yüzde 27,4’ünü 10-14 yaş ve yüzde 17,4’ünü ise 15-17 yaş grubu çocuklar oluşturdu.

ÇOCUK NÜFUS ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU İLLER YÜZDE 47,8 İLE ŞIRNAK VE ŞANLIURFA

En fazla çocuğu olan iller ise yüzde 47,8 ile Şırnak ve Şanlıurfa oldu. Bu illeri yüzde 45,7 ile Ağrı ve yüzde 45,2 ile Siirt izledi. Ankara’nın ise yüzde 26.1’ini çocuk nüfusu oluşturuyor. Çocuk nüfus oranının en düşük olduğu iller arasında yüzde 18 Tunceli, yüzde 19,3 Edirne ve yüzde 19,6 ile Çanakkale yer alıyor. Bölgelere göre ise en fazla çocuğu olan bölge yüzde 43 ile Güneydoğu Anadolu, en düşük çocuk nüfus oranı olan bölge ise yüzde 21,9 ile Batı Marmara oldu.

1 MİLYON 337 BİN BEBEK HAYATA ‘MERHABA’ DEDİ

2014 yılında yaklaşık 1 milyon 337 bin bebek hayata ‘merhaba’ dedi. Doğum istatistiklerine göre 2014 yılında 1 milyon 337 bin 504 doğum gerçekleşmiş olup, doğan bebeklerin yüzde 51,4’ünü erkek, yüzde 48,6’sını kız bebekler oluşturdu.
Bebeklere en çok konulan erkek ismi Yusuf, Berat ve Mustafa oldu. En çok konulan kız ismi ise sırasıyla Zeynep, Elif ve Hiranur oldu. Ankara’da en çok konulan kız isimleri Zeynep, Elif, Miray, en çok konulan erkek isimleri ise Yusuf, Eymen, Çınar.

22 BİN 464 ÇOCUK YAŞAMINI YİTİRDİ

Türkiye’de, 2013 yılında 22 bin 464 çocuk yaşamını yitirdi. Bu ölümlerin yüzde 55,7’sini erkek, yüzde 44,3’ünü kız çocuklar oluşturdu. En fazla çocuk ölümlerinin görüldüğü bölge yüzde 20 ile Güneydoğu Anadolu’da, en düşük ise yüzde 2,4 ile Batı Marmara’da gerçekleşti.
Ölüm nedenlerine göre hastalıklar incelendiğinde, 2013 ve 2014 yıllarında 1-17 yaş aralığındaki çocuklarda en çok ‘dışsal yaralanma nedenleri ve zehirlenmeler’ nedeniyle ölümler gerçekleşti. Bunu sırasıyla ‘sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları’ ve ‘iyi huylu ve kötü huylu tümörler’ izledi.
Trafik karayolu kaza istatistiklerine göre 2013 yılında meydana gelen trafik kazalarında 413 çocuk yaşamını yitirirken, 48 bin 307 çocuk yaralandı.

YOKSUL ÇOCUKLARIN ORANI YÜZDE 44.3 OLDU

Sağlık Bakanlığının 2013 yılı verilerine göre, Türkiye’deki 7-8 yaş çocukların yüzde 2,1’i zayıf, yüzde 75,5’i normal, yüzde 14,2’si kilolu ve yüzde 8,3’ü şişman obez kategorilerinde yer almaktadır. Obezite oranı erkek çocuklarda yüzde 10, kız çocuklarda ise yüzde 6,6 olarak gerçekleşti.
Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’nın 2013 yılı verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 16 milyon 706 bin yoksul fert bulunurken, yoksul çocukların yoksul fertler içindeki oranı yüzde 44,3 oldu.
Yoksul nüfus içindeki çocuk oranının en yüksek olduğu bölgeler sırasıyla yüzde 55,8 ile Güneydoğu Anadolu, yüzde 54,3 ile Kuzeydoğu Anadolu ve yüzde 49,6 ile OrtadoğuAnadolu olduğu görülürken, en düşük olduğu bölgeler ise sırasıyla yüzde 30,4 Batı Marmara, yüzde 34,3 Ege ve yüzde 36,3 ile Doğu Karadeniz oldu.

12-17 YAŞ GRUBUNDAKİ ÇOCUK HÜKÜMLÜ SAYISI 6 BİN 132

Türkiye’de 2013 yılında ceza infaz kurumuna giren hükümlü sayısı 161 bin 711 iken, ceza infaz kurumuna giren 12-17 yaş grubundaki çocuk hükümlü sayısı 6 bin 132 oldu. Bu çocukların yüzde 97,3’ü erkek, yüzde 2,7’si ise kız çocuk oldu. Ceza infaz kurumuna giren hükümlüler arasında 12-17 yaş grubundaki çocukların oranı 2009 yılında yüzde 1,5 iken, 2013 yılında ise yüzde 3,8’e yükseldi. Suç türüne göre ceza infaz kurumuna 2013 yılında giren aynı yaş grubundaki çocuk hükümlüler incelendiğinde hırsızlık, yağma ve yaralama ilk üç sırada yer aldı.

ÇOCUKLARIN YÜZDE 53,5’İ SOSYAL MEDYA AĞLARINI KULLANDI

Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması’nın 2013 yılı sonuçlarına göre, 6-15 yaş grubundaki çocukların yüzde 53,5’i sosyal medya ağlarını kullandı. Bu oran, erkek çocuklarda yüzde 57,8, kız çocuklarda ise yüzde 48,4 oldu. Yaş grupları daha ayrıntılı incelendiğinde, 6-10 yaş grubundaki çocukların yüzde 32,8’i sosyal medya ağlarını kullanırken, aynı yaş grubundaki erkek çocuklar için bu oran yüzde 35,8, kız çocuklar için ise yüzde 29,4 oldu. Yine, 11-15 yaş grubundaki erkek çocukların yüzde 70’i, kız çocukların ise yüzde 60’ı sosyal medya ağlarını kullandı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/turkiye-yusuf-ve-zeynepi-tercih-etti/feed/ 0
CHP’nin Demokrasi Paketi’nde neler yok neler… Birileri çok kızacak! http://www.taraf.com.tr/politika/chpnin-demokrasi-paketinde-neler-yok-neler-birileri-cok-kizacak/ http://www.taraf.com.tr/politika/chpnin-demokrasi-paketinde-neler-yok-neler-birileri-cok-kizacak/#comments Mon, 06 Jul 2015 15:50:01 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=67016 CHP Meclis Başkanlığı’na verdiği teklifte barajın yüzde 3 olmasını önerdi.

CHP, 70 maddelik demokrasi paketini TBMM Başkanlığı’na sundu. Paket seçim barajını yüzde 3’e düşürüyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu imzasıyla Toplumsal Barış ve Demokrasi İçin Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünde ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.
Pakette yer alan düzenlemeler şöyle:

“Milletvekili genel seçimlerinde baraj yüzde 3’e indirilecek.

Siyasetteki dil yasakları sona erdirilecek.

Siyasi partilere devlet yardımı tüm siyasi partileri kapsayacak şekilde adil bir hale getirilecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir “Toplumsal Mutabakat ve Ortak Akıl Heyeti Komisyonu” oluşturulacak.

Geçmişte yaşanan acı ve travmaları hatırlatan isimleri taşıyan; meydan, bulvar, cadde, yol, sokak, park ve benzeri alanlar ile kamu kurum ve kuruluşlarına ait işletme, tesis, bina ve benzeri tüm yapıların ve kışlaların tespit edilmesi ve bu isimlerin değiştirilmesi amacıyla TBMM’de komisyon kurulacak.

Adları değiştirilen köy, bucak, ilçe ve diğer yerleşim yerleriyle coğrafi yerlerin eski adları, yeni adlarıyla birlikte kullanılacak.

Dersim olaylarının tüm boyutlarıyla araştırılması için Dersim arşivlerinin devletin ilgili tüm kurumlarından alınıp

TBMM’de toplanarak halka ve araştırmacılara açılacak.

21 Mart günü Nevruz Bayramı olarak tatil ilan edilecek.

Eski Diyarbakır Cezaevi “İnsan Hakları ve Demokrasi Müzesi”ne dönüştürülecek.

Koruculara kamuda başka alanlarda istihdam olanağı getirilerek, koruculuk sistemi kaldırılacak.

Mayınlı araziler temizlenip, yoksul köylüye tarımsal faaliyetler için tahsis edilecek.

Uzun tutukluluk süreleri kısaltılacak.

Faili meçhul cinayetlerde zaman aşımının kaldırılacak.

Hrant Dink’in adı İstanbul Şişli’de bir caddeye verilecek.

]]>
http://www.taraf.com.tr/politika/chpnin-demokrasi-paketinde-neler-yok-neler-birileri-cok-kizacak/feed/ 0
Hastane temelini de sıfırladılar… AKP’li 2 bakanın attığı temel kayboldu! http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/hastane-temelini-de-sifirladilar-akpli-2-bakanin-attigi-temel-kayboldu/ http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/hastane-temelini-de-sifirladilar-akpli-2-bakanin-attigi-temel-kayboldu/#comments Mon, 06 Jul 2015 15:32:35 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=67013 Genel seçimlerden önce AKP’li bakanların gösterişli bir törenle attıkları şehir hastanesi temeli kayboldu…

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın, seçimden 17 gün önce İzmit’te attıkları Şehir Hastanesi temeli kayboldu. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise temelin üzerinin neden kapatıldığını kendilerinin de bilmediklerini söyledi.

Daha önce askeri alan olduğu için ‘cephanelik’ olarak bilinen bin dönümlük alanda, yap işlet devret modeli ile 350 milyon euro harcamayla şehir hastane kurulacağı açıklandı. 25 yıl süreyle anlaşma yapılan iki firma tarafından işletileceği belirtilen alanda 491 yataklı Bölge Hastanesi, 117 yataklı Onkoloji Hastanesi, 247 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, 125 yataklı Kalp Damar Hastalıkları Hastanesi, 100 yataklı Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi ve 100 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin yeralacağı toplam 1180 yataklı kampusun temeli de 20 Mayıs’ta atıldı.

İKİ BAKAN VE MİLLETVEKİLLERİ KATILDI

Temel atma törenine Sağlık Bakanı Dr.Mehmet Müezzinoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kampüse adının verileceği açıklanan bir süre önce Milli Savunma Bakanlığı’na atanan Vecdi Gönül, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Milletvekilleri Zeki Aygün ve İlyas Şeker, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sadettin Hülagü, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, Gama Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ergil Ersü ve Türkerler Holdingi Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker de katıldı.
SEÇİM BİTTİ TEMEL KAYBOLDU

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar tabelası halen duran hastane kompeksi alanına giderek temeli ararken, bunun seçim öncesi vatandaşı kandırmak için atıldığını ileri sürdü. Akar, “Seçimden 17 gün önce burada bir temel attılar. Biz de bugün merak edip çalışmaları yerinde izlemek için geldik. Ama malesef temeli bulamadık. Uzun bir araştırmalar yaptık. Temel yok” dedi. Şehir hastanelerini eleştiren Akar, iki yıl önce 14 kentte 14 şehit hastanesinin yapılacağının açıklandığını belirterek şunları söyledi:
“Kentimizin sağlık alanında hem yatak, hem yoğun bakım ünitesi hem de diğer hastaneler açısından açıkları var. Bunun tamamlanması anlamında belki doğru bakabiliriz, ama şehir hastaneleri konseptine bakmıyoruz. Çünkü yapılması düşünülen 14 şehir hastanesinin yıllık kirası 18 milyar TL olacak. 18 milyar TL’nin de Sağlık Bakanlığı döner sermayesinden karşılanması sağlanmış. Ama döner sermayenin de rakamı 21 milyar lira. Bunca ihtiyaç varken ve o ihtiyaçlara para yetmiyorken 18 milyar lira kira vereceklerini söylemişler.”

Haydar Akar, bu hastanelerden birinin de İzmit Cephanelik bölgesinde yapılması kararlaştırıldığını, temel atıldıktan ve seçim bittikten sonra “Ne oldu bizim hastanemiz?” diye sorduğunu belirterek şöyle devam etti:
“Şehrin bakanı olan arkadaş çıktı, ‘Bizim mayın araması yapmamız gerekiyor. İşlem gecikti’ dedi. Hani, ‘hissetmişti’ ve çalmanın ufak olduğunu rakamların ufak olduğunu ve onun hırsızlık sayılmayacağını söyleyen bakanımız var biliyorsunuz. Herşeyi de abartarak anlatır ve burayı da abartarak anlatmıştı. Mayın araması konusunu da araştırdım. En ufak bir mayın araması yapılmadı. Seçimden 17 gün önce de temelini attılar. Etrafa bakıldığında spor komleksi, restoranlar yapıldığını gördük. O günkü temelden kestirdiğimiz nokta bulunduğumuz nokta olduğunu düşünüyorum. Temel uçup gitmiş. Aynı Karadenizli temel fıkralarına dönüşmüş bu iş. Uçup gitmiş ve temeli bulamıyoruz. 3-5 iş makinesi 3-5 konteyner koymuşlar ve tamamen iş makinelerin de durduğu yerde lastikleri patlamış ve tamamen halkı aldatmaca ve seçime yönelik plan yapmışlar. Biz bunu söylememize rağmen başka açılışlarda yaptıkları gibi bu şehir hastanesini de vatandaşı kandırmak için temel attılar.”

‘ALDATMACAYA ŞİRKETLERİ ALET ETTİLER’

Haydar Akar, “Aslında bu bir devlet yatırımı değil. Hepimizin bilmesi gereken şey şudur. Yap işlet devret modeli ve iki tane Türkiye’deki büyük şirketi bu aldatmacaya alet ettiler. Çünkü ben bu şirketlerle konuştuğumda ‘protokolde anlaşamadıklarını’ ifade etmişlerdi” iddiasında bulundu.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ; DURDURULDU ANLAMINA GELMEZ

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz, bir süre önce kendisinin de buraya gittiğinde temeli göremediğini, temel atılan yerin üzerinin kapatılıp düzleştirildiğini, kendilerinin temes halinde olduğu şirket yetkilisine de ulaşamadığını belirtti. Durmaz şunları söyledi:
“Şirket niye durdurdu, temel niye kapatıldı ben de bilmiyorum. Ancak neticede ortaya konulmuş bir irade ve teminat var. Şirketler bu teminata imza atmış. Vazgeçtikleri takdirde çok büyük teminat öder. Ayrıca aynı şirket Ankara ve İzmir’de de benzer proje yapacak. Kocaeli’deki onlardan daha küçük. Temelin üzerinin kapatılması da durduruldu anlamına gelmiyor.”

DHA

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/hastane-temelini-de-sifirladilar-akpli-2-bakanin-attigi-temel-kayboldu/feed/ 0
Irak ordusundan büyük hata… Yanlışlıkla Bağdat’ı bombaladılar http://www.taraf.com.tr/dunya/irak-ordusundan-buyuk-hata-yanlislikla-bagdati-bombaladilar/ http://www.taraf.com.tr/dunya/irak-ordusundan-buyuk-hata-yanlislikla-bagdati-bombaladilar/#comments Mon, 06 Jul 2015 13:54:36 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=67009 Irak’ta bir savaş uçağı ölümcül bir hataya imza attı. IŞİD karşıtı koalisyonda görevli savaş uçağı, yanlışlıkla başkent Bağdat’ın doğusunda bir bölgeyi bombaladı.
AFP’nin haberine göre, olayda en az 12 kişi hayatını kaybederken, birçok evde hasar meydana geldi. 25 kişinin yaralandığını açıklayan yetkililer, ölenler arasında üç çocuk ve iki kadının yer aldığını ifade etti. Irak televizyonlarına göre, IŞİD’e karşı düzenlenen operasyonda bomba Sukhoi Su-25 tipi uçaktan ayrılmadı ve uçağın üsse döndüğü esnada Bağdat’ın Ni’riya mahallesine düştü.
Yanlışlıkla yapılan bombardımanın ardından bölge sakinlerinin patlama yerine gittiği ve çok sayıda ambulansın olay yerine sevk edildiği bildirildi.

]]>
http://www.taraf.com.tr/dunya/irak-ordusundan-buyuk-hata-yanlislikla-bagdati-bombaladilar/feed/ 0
Kızılay’da yine polis müdahalesi… Gözaltılar var http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/kizilayda-yine-polis-mudahalesi-gozaltilar-var/ http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/kizilayda-yine-polis-mudahalesi-gozaltilar-var/#comments Mon, 06 Jul 2015 12:51:34 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=67003 Ankara Kızılay’da son günlerde artan polis müdahalesine bir yenisi eklendi. Öğle saatlerinde önce sivil polis grubu, arkasından çevik kuvvet polisleri İnsan Hakları Anıtı’nın olduğu bölgeye geldi ve sokakta asılı olan afiş ve pankartların “Kabahatler Kanunu’na aykırı olduğunu” gerekçe göstererek müdahalede bulundu.

Dev-Lis standına saldıran polis, aralarında SDP MYK üyesi Leyla Can’ın da olduğu 12 kişiyi gözaltına aldı.

Polis, saldırısı sırasında sokaktaki pankartları da söktü.

“GÖZALTINA ALINANLAR DERHAL SERBEST BIRAKILMALI”

HDP milletvekili Müslüm Doğan, polisin Kızılay’daki saldırısı ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı “Hiçbir suç delili olmadan haksız bir şekilde gözaltına alınan 13 kişinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz,” dedi.

Doğan, son dönemki saldırılara dikkati çekerek, Konur Sokak ve Yüksel Caddesi’nin Ankara’da sol, sosyalist, devrimci ve demokrat güçlerin standlarını açtığı, basın toplantılarını düzenlediği yerler olduğunu söyledi ve “Ankara’da yaratılmak istenen bu provokasyonlar bir an önce son bulmalıdır. Yaşanacak olumsuzluklardan bizzat İçişleri Bakanlığı sorumlu olacaktır,” dedi.

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/kizilayda-yine-polis-mudahalesi-gozaltilar-var/feed/ 0
Gerekçesiz işten çıkartılma yargıya taşındı http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/gerekcesiz-isten-cikartilma-yargiya-tasindi/ http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/gerekcesiz-isten-cikartilma-yargiya-tasindi/#comments Mon, 06 Jul 2015 13:05:57 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=67006 Verdiği karar nedeniyle tutuklanan hâkim Metin Özçelik’in doktor olan eşi, hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkartılmasıyla ilgili suç duyurusunda bulundu

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve 62 polis hakkındaki reddi hakim talebini kabul ettiği için tutuklanan hakim Metin Özçelik’in, doktor olan eşi, gerekçesiz bir şekilde işten çıkartılmasını yargıya taşıdı. Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nden çıkartılan Doktor Hatice Özçelik, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Sorumluların cezalandırılması isteyen Hatice Özçelik suç duyurusunda, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Tüzgen, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali İhsan Taşçı ve diğer sorumluların nefret ve ayrımcılık suçunu işlediklerini ifade etti.

UYGULAMA TCK VE AHİM’E AYKIRI
Dilekçede, Hâkim Metin Özçelik’ in tutuklanmasıyla birlikte eşine karşı çalıştığı hastanede olumsuz davranışlar sergilenmeye başlandığını ve hiçbir disiplin cezası almamış olmasına karşın, keyfi uygulamalarla işten çıkartıldığını ifade etti. Suç duyurusunda, bu keyfi uygulamanın, Türk Ceza Kanunun (TCK) 122. Maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı olduğu vurgulandı.

ŞARTLARI SAĞLAMAYAN BİRİSİ BAŞVURDU

Suç duyurusunda, Hakim Metin Özçelik’in kararı nedeniyle, hastanede kendisine karşı ayrımcılık suçunun işlendiğini belirten Hatice Özçelik, yardımcı doçentlik kadrosuna da alınmadığı belirtildi. Hakim Özçelik’in kararının ardından, bir kişilik kontenjan açılan Göğüs hastalıkları bölümüne gerekli şartları sağlamayan birisinin başvurduğu belirtilerek, “Kadro açılınca, bölüm başkanlığı nezaretinde toplantı yapılarak kadroya müvekkilimizin başvurması kararı alınmıştır. Gerekli şartları taşıyan müvekkilimiz de dosyasını tanzim ederek yönetime teslim etmiştir. Fakat Hakim Metin Özçelik’ in HSYK tarafından geçici tedbirle açığa alınmasından yalnızca iki gün sonra, yardımcı doçentlik kadrosuna gerekli şartları taşımayan bir başka kişinin başvurması sağlanmıştır” denildi.

HAKKANİYET VE İNSAFLA BAĞDAŞMIYOR
Dilekçede “Eşi hakkında yürütülen bir soruşturma sebebiyle müvekkilimizin işten çıkartılmasının hakkaniyetle ve insafla bağdaşır yanı yoktur. Somut olaya TCK perspektifinden bakıldığında ise nefret ve ayrımcılık suçunun unsurlarının oluştuğu ortadadır. Müvekkilimiz kendisine uygulanan ayrımcılık neticesinde haksız yere işten atılmış ve ekonomik özgürlüğü elinden alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

AYSUN YAZICI

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/gerekcesiz-isten-cikartilma-yargiya-tasindi/feed/ 0
Roboski’de asker sınıra yürüyen halka ateş açtı http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/roboskide-asker-sinira-yuruyen-halka-ates-acti/ http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/roboskide-asker-sinira-yuruyen-halka-ates-acti/#comments Mon, 06 Jul 2015 12:03:54 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=67000 Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde askerin artan baskısı, katırların katledilmesi ve Şirik Yaylası’nın yasak bölge ilan edilmesine karşı Roboskililer, Şirik Yaylası’nda yürüyüş düzenlemek istedi.

DİHA’nın haberine göre, yürüyüşe izin vermeyen asker, yurttaşlara gaz bombası ve silahlarla saldırdı. Gerçek mermilerin de kullanıldığı saldırıda, 34 kişinin yaşamını yitirdiği Roboski katliamında bir kardeşini kaybeden İsa Encü adlı yurttaş yaralandı.

Encü’nün gerçek mermiyle karnından yaralandığı belirtildi.

Uludere Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Encü, yapılan ilk müdahalenin ardından Şırnak Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

Şirik Yaylası’nda gerginlik devam ediyor.

NE OLDU?

4 yıl önce TSK’nın hava bombardımanıyla 34 sivilin katledildiği, aylardır da katır itlafı ve askeri sevkiyatın yoğun olarak devam ettiği Roboski’de halk, askerin bölgedeki saldırgan tutumunu protesto etmek için sabah saatlerinde sınıra doğru yürüyüşe geçmişti. Roboskililere, HDP Şırnak milletvekilleri de eşlik ediyordu.

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/roboskide-asker-sinira-yuruyen-halka-ates-acti/feed/ 0