Taraf Gazetesi http://www.taraf.com.tr Düşünmek Taraf Olmaktır Tue, 01 Sep 2015 15:23:51 +0000 tr-TR hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.3 Batman’da polis aracı tarandı http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/batmanda-polis-araci-tarandi/ http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/batmanda-polis-araci-tarandi/#comments Tue, 01 Sep 2015 13:56:23 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=80567 Batman’da PKK’lılar sivil polis ekibine ateş açtı, 1 komiser ile 1 polis yaralandı.

Kentin, Hasankeyf yolu üzerinde bulunan Dolum Caddesi üzerinde görev yapan sivil polislerin bulunduğu otomobile saat 15.45 sıralarında PKK’lıların otomatik silahlarla ateş açtı. Harekat halindeki otomobilde bulunan Batman Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli komiser ile polis yaralandı.

Henüz kimlikleri açıklanmayan yaralılardan Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde tedaviye alınırken, komiserin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Güvenlik güçleri saldırının ardından kaçan teröristlerin yakalanması için geniş kapsamlı operasyon başlattı.

DHA

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/batmanda-polis-araci-tarandi/feed/ 0
Attığı Tweet nedeniyle TRT’den atıldı http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/attigi-tweet-nedeniyle-trtden-atildi/ http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/attigi-tweet-nedeniyle-trtden-atildi/#comments Tue, 01 Sep 2015 13:33:50 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=80564 İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, İpek Medya’ya yapılan operasyonu kınayan bir Twit attı. 3 saat sonar ise TRT’deki programına son verildi. Hükümetin öncülüğünde oluşturulan ‘Akil İnsanlar’ heyetinde bulunan Arıboğan daha sonra “Artık işe yaraması mümkün değil” diyerek bu görevi bırakmıştı.

Bu sabah saatlerinde İpek Medya Grubu’na polis baskını yapıldı. TRT’de Açı programı yapan Akademisyen Deniz Ülke Arıboğan da, operasyonu kınayan bir Twit attı.

“Demokrasi ona layık olanların, ona sahip çıkanların hak ettiği bir rejimdir. Medyanın özgür olmadığı bir ortamda demokrasiden söz edilemez.” diye mesaj atan Arıboğan, 3 saat sonra TRT’deki programındaki görevine son verildiğini duyurdu. Arıboğan, “TRT’de uzun yıllardır yaptığım Açı programındaki görevime son verilmiş. Şanım olsun!” yazdı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/attigi-tweet-nedeniyle-trtden-atildi/feed/ 0
Koza Holding çalışanı 6 kişiye gözaltı http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/koza-holdinge-baskinda-6-kisi-gozaltina-alindi/ http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/koza-holdinge-baskinda-6-kisi-gozaltina-alindi/#comments Tue, 01 Sep 2015 13:07:35 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=80560 Koza İpek Holding’e sabah erken saatlerde çok sayıda polis eşliğinde operasyon başlatıldı.

Şirketin üniversitesi İpek Üniversitesi’nde ve Koza İpek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek’in Ankara’daki evinde de arama yapıldı. Akın İpek’in yurtdışına çıktığı öne sürüldü.

Holdingin şirketlerinde yapılan aramalarda 6 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/koza-holdinge-baskinda-6-kisi-gozaltina-alindi/feed/ 0
İngiliz gazetecileri IŞİD’çi diye alıp ‘PKK’ya yardım’dan tutuklamışlar http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/ingiliz-gazetecileri-isidci-diye-alip-pkkya-yardimdan-tutuklamislar/ http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/ingiliz-gazetecileri-isidci-diye-alip-pkkya-yardimdan-tutuklamislar/#comments Tue, 01 Sep 2015 12:54:49 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=80557 Diyarbakır’da tutuklanan iki Vice News çalışanı ile tercümanlarının bir ihbar üzerine ve ‘IŞİD’çi oldukları’ iddiasıyla gözaltına alındıkları, ancak Emniyet ve mahkemede PKK’lı olmakla suçlandıkları ortaya çıktı.

İsmail Saymaz’ın Radikal’de yer alan haberine göre VICE News adlı internet haber kanalında görev yapan Jacop Philip John Gingell-Hanrahan adlı muhabir ve Philip John Pendlebury adlı kameraman ile Muhammed İsmail Resul adlı çevirmenleri, “silahlı örgüte yardım” iddiasıyla Diyarbakır’da tutuklandı.

İki gazeteci ve bir çevirmenin, 155 İhbar Hattı’na yapılan bir ihbar sonucu “IŞİD’çi” diye gözaltına alındıkları fakat Emniyet’te, Cizre ve Diyarbakır’daki gösterilerde YDG-H üyeleri ile yaptıkları röportajlar ve kaydettikleri görüntülerden ötürü “ PKK ’lı” diye suçlandıkları ortaya çıktı. “İnsanların hayat şartlarını ve yaşam tarzlarını çekmeye başladık. Bu yerlerde yüzü kapalı ve ellerinde silah bulunan şahıslar vardı, kameralarla kaydettik. IŞİD ve PKK ile irtibatımız yoktur” diyen gazeteciler, “makul şüphe” gerekçesiyle tutuklandı.

İHBARCININ ‘ONLAR İŞİD’Çİ’ DEMESİ YETTİ

Diyarbakır Emniyeti’ne ait 155 ihbar hattını geçen 27 Ağustos’ta arayan bir kişi, “Hilton Oteli’ne 4 şahıs geldi, kalıyor. İkisi İngiliz vatandaşı, bunların yanında Şırnaklı Abdurrahman Direkçi ve Iraklı olan Muhammed Resul isimli şahıslar var. Bu şahıslar şu anda otelden çıktılar. Sur’da ya da başka bir yerde olabilirler. Bunlar IŞİD’çilerle görüşüyorlar. Askeri tesislere veya karakollara bombalı saldırı yapmak için taraftar ve canlı bomba ayarlamaya çalışıyorlar. Bunlar ağırlıklı IŞİD terör örgütü olmak üzere diğer terör örgütlerine taraftar topluyorlar. Bana soru sormayın” dedi. Bunun üzerine polis, o gece Yenişehir’deki Hilton Oteli’nde kalan “Vice News”ta muhabir olarak görev yapan Jacop Philip John Gingell-Hanrahan, kameraman Philip John Pendlebury ile çevirmen Muhammed İsmail Resul ve şoförleri Abdurrahman Dilekçi’yi “IŞİD terör örgütü adına eylem ve faaliyetlerde bulunmak” iddiasıyla gözaltına aldı. Ancak Emniyet’teki sorguda bütün sorular, PKK’ya ilişkindi.

GÖRÜNTÜ VE RÖPORTAJLARDAN SUÇLANDILAR

25 yaşındaki Hanrahan ifadesinde, 22 Ağustos’ta Londra’dan İstanbul’a, buradan Mardin’e geldiklerini, sonra Cizre’ye geçtiklerini söyledi. Hanrahan, “Cizre’ye gitmekteki amacımız, yaşanan iç karışıklığı haber yapmak ve burada vatandaşların hangi koşullarda yaşadığını belgesel yapmak içindir” dedi.

Cizre’den sonra 25 Ağustos’ta Diyarbakır’a vardıklarını ifade eden Hanrahan, “Şehir merkezinde ve tam olarak yer ve mıntıkasını bilmediğimiz bölgelerde yaşayan insanların hayat şartlarını ve yaşam tarzlarını çekmeye başladık. Bu yerlerde yüzü kapalı ve ellerinde silah bulunan şahıslar vardı, kameralarla kaydettik. Benim IŞİD ve PKK ile irtibatım yoktur. Görüntüye aldığım şahısları da tanımam” dedi. Hanrahan’ın otelde bulunan ajandasında PKK’nın adının kısaltılmış hali ve İngilizce açılımını, örgüt ve Öcalan hakkındaki bilgileri neden not aldığına ilişkin, “Ben muhabirim. Araştırma yaptığım örgütün isimlerini, liderlerini ve amaçlarını bilmek zorundayım” dedi.

Ayrıca YDG-H üyeleriyle temas kurabilmek için not aldığı bir numaradan ötürü de sorgulandı. 29 yaşındaki Pendlebury ise kamerasında çıkan YDG-H üyelerinin silahlı görüntüleri, bu kişilerle röportajlar, çeşitli bölgelerde kazılan sokakların görüntüleri, molotofkokteyli ve el yapımı patlayıcı görüntülerinden ötürü sorgulandı. Savaş muhabiri olduğunu kaydeden Pendlebury, şunları söyledi:

“Ben Suriye, Irak, Ukrayna, Afganistan gibi karışıklığın ve savaşın olduğu bölgelerde şirketimin talimatı doğrultusunda burada yaşayan halkın yaşam tarzlarını kameraya almak için gitmekteyim. Türkiye ’ye de bu amaçla geldim. Çekim yaptığım kamera görüntülerindeki yüzü kapalı şahısları savaş muhabiri olduğum için kaydettim” dedi. Resul ise bu iki gazeteciye kendilerine tercümanlık yaptığını söyledi.

Bu dört kişi tutuklanmaları istemiyle Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Sürücü serbest bırakılırken; iki gazeteci ve çevirmenleri, “silahlı örgüt içindeki hiyerarşiye dahil olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım” suçundan tutuklandı. Hakim Hamza Türker, “kuvvetli suç şüphesini gösteren makul deliller ve makul şüphe” nedeniyle tutuklamaya karar verdi.

ELÇİ: AMAÇ, ULUSLARARASI MEDYAYA GÖZDAĞI

Gazetecilerin avukatlığını da üstlenen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, “1993 yılından bu yana ilk kez iki gazeteci bu şekilde tutuklanıyor. İki gazeteciye hem IŞİD’e taraftar kazandırmak, hem de YDG-H yardımı iddiası tutarsızdır. Özellikle IŞID suçlaması temelsiz ve komiktir. İstihbarat örgütleri veya Emniyet bunların haber çalışmasından rahatsız olmuş olabilir. Ancak bunların herhangi bir örgütle ilgileri yoktur. Ben bu tutuklamayı özellikle 21 Temmuz ile başlayan silahlı çatışma sürecinin bir yansıması, özellikle uluslararası medyayı bölgeyi izlemekten alıkoyma ve uluslararası medyaya bir gözdağı verme olarak nitelendiriyorum. Bu önümüzdeki döneme dair bir umutsuzluk işaretidir. Karanlık bir dönemin işaretidir” dedi.

Radikal

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/ingiliz-gazetecileri-isidci-diye-alip-pkkya-yardimdan-tutuklamislar/feed/ 0
Akın İpek canlı yayında konuştu http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/akin-ipek-canli-yayinda-konustu/ http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/akin-ipek-canli-yayinda-konustu/#comments Tue, 01 Sep 2015 12:49:47 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=80554 Akın İpek şirketlerinde yapılan polis aramasıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Hakkında gözaltı kararı bulunan Koza İpek Akın İpek’in Kanaltürk televizyonunun canlı yayınında yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

Çok duygusal mesajlar, telefonlar aldım.
Bugünkü baskın neden oldu biliyor musun? Üç tane madde. Milyar dolarlık şirketlere baskın yapıyorsunuz, yatırımcıların aklı karışıyor.

Bize Ereğli Demir Çelik’ten milyon dolarlık yardım aldığımız iddia ediliyor. Benim bugüne kadar Ereğli Çelik adlı şirketten bir kuruş bile almışlığım yoktur. Uzaktan yakından ilgim yok.
Bu 7 milyar dolardan bahsediyorlar. Bu nedir biliyor musun? Bazen şirketler bazı yatırımlarını açıp kapatırlar. Ama benim böyle bir param yok.

Neymiş biliyor musun, bunu MASAK’a bildirmiş miyim bildirmemiş miyim.
Benim böyle bir şeyim yok kardeşim.
Bunların yaptıkları şeyler iftira. Bugüne kadar kimseye şu adamlara iftira atın, bunlara bunları söyleyin demedim. Hayatımda hiçbir şekilde yalan yazmamış bir adam olarak, şu anda yurt dışına kaçmak için ne gibi bir gerekçem olabilir.

Biz maden keşfi için kazdığımız toprakları bile saklıyoruz, her şeyimiz ortada. Biz devletimizle işçi sağlığı diye bir anlaşma var. Biz o anlaşmayı 5 yıl önce imzaladık. Benim şu anda madenlerim, geniş bir şekilde uluslararası kurumlar tarafından incelenir. Kazançlar birim birim uluslararası bankalara dağılır. Bir tek delil bile bulamayacaklar.

Herhangi bir gruba böyle şeyler yapmak, kendilerine fayda sağlar mı? Ülkemizde farklı farklı gruplar halinde yaşıyoruz. Ben kendi grubumda da insanların yapmış oldukları işlere bakıyorum. Ben buradan çıkmam, yarın utanacağım bir şey yapmam. Şimdi bunun için bir bedel ödüyorum. Şu an uğramış olduğumuz haksızlık.

Allah’a şükürler olsun işlerimizde çok başarılıyız. Her kazancımızı ay ay bildiriyoruz. Benim halka arz dışında bir para girişim olmadı. Başka para girişi olmadıysa hangi paradan bahsediyorsunuz, böyle illegal bir param da yok. Akla hayale gelmeyecek iftiralar, eh insaf be kardeşim. Bir insan yalan olduğunu bile bile, iftira olduğunu bile bile bunu böyle bir insana nasıl yapabilir.
Daha uzun da konuşabilirim ama sizi de bekletmeyeyim. Bir baskın yapacaklarsa bunu bankalara sorsunlar. Ereğli Demir’e sorsunlar kardeşim, böyle bir para göndermiş mi bana.
Söyleyeceklerim bu kadar.

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/akin-ipek-canli-yayinda-konustu/feed/ 0
IŞİD’in rehin aldığı Büyükelçi CHP’den aday oluyor http://www.taraf.com.tr/politika/isidin-rehin-aldigi-buyukelci-chpden-aday-oluyor/ http://www.taraf.com.tr/politika/isidin-rehin-aldigi-buyukelci-chpden-aday-oluyor/#comments Tue, 01 Sep 2015 11:36:13 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=80551 IŞİD’in Haziran 2014’te rehin aldığı Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz’ın Ardahan’dan CHP milletvekili adayı olacağı ileri sürüldü.

IŞİD’in Haziran 2014’teki Musul Başkonsolosluğu baskınında rehin alınan 49 Türk vatandaşı arasında bulunan ve o tarihte Musul Başkonsolosu olan Öztürk Yılmaz, elçilik görevinden istifa etti. Yılmaz’ın memleketi Ardahan’dan CHP milletvekili adayı olacağı ileri sürüldü.

Habertürk’ün haberine göre Yılmaz, 1 Temmuz 2015’te Bakanlar Kurulu atama kararında Musul Başkonsolosluğu görevinden, Tacikistan Büyükelçiliği’ne atanmıştı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu ‘nun aday olacak bürokratlara, “Riske girerek istifa etmeyin. Listeler değişmeyecek” telkininde bulunduğu ancak 3 ismin istifasına yeşil ışık yaktığı öğrenildi.

Kılıçdaroğlu’nun yeşil ışık yaktığı isimlerin başında 2014 yılında IŞİD tarafından basılan Musul Başkonsoluğu’ndan kurtarılan 49 kişiden biri olan Türkiye ‘nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz’ın geldiği ileri sürüldü.

]]>
http://www.taraf.com.tr/politika/isidin-rehin-aldigi-buyukelci-chpden-aday-oluyor/feed/ 0
Yargıtay Başkanı’ndan Yüce Divan çıkışı! Ggörev Yargıtay’a verilsin http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/yargitay-baskanindan-yuce-divan-cikisi-ggorev-yargitaya-verilsin/ http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/yargitay-baskanindan-yuce-divan-cikisi-ggorev-yargitaya-verilsin/#comments Tue, 01 Sep 2015 11:17:09 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=80549 Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, bugün Adli Yıl açılış töreninde yaptığı çıkışla, Yüce Divan görevinin Yargıtay’a verilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Adli Yıl açılış töreninde konuşan Cirit, Türkiye’de Yüksek Mahkemelerin Anayasa uyarınca “aynı seviyede” olduklarını, aralarında bir üstünlük sıralaması bulunmadığına dikkat çekerek, şöyle dedi;

“Bizim ülkemizde birden fazla yüksek mahkeme vardır. Ve üstünlük sıralaması da yoktur.” 6216 sayılı kanunla getirilen bazı hükümlerin meslek mensupları arasında rahatsızlık yarattığına da dikkat çeken Cirit, “Yüce Divan görevinin Yargıtay’a verilmesi gerekmektedir” dedi.

“Yargıtay’ın yükü, yanlış vizyon ve planlama yüzünden arttı…”

Yargının iş yükünün giderek arttığına da dikkat çeken Cirit, “Yargıtay’ın ağır iş gücü; yargının geleceğinin iyi planlanmaması nedeniyle gerçekleşmektedir. Yargıdaki pek çok sorunun temelinde planlama ve vizyon eksiklikleri vardır” dedi.

Yargıtay Başkanı Cirit, konuşmasında yargının iş yüküne de değindi. Türkiye’de yaklaşık 7 milyon civarında ceza davası olduğuna dikkat çeken Yargıtay Başkanı, şöyle dedi;

“Ülkemizde 7 milyon civarında ceza davası vardır. Bir o kadar davanın da hukuk mahkemelerinde olduğu, Anayasa Mahkemesi’ndeki davalar da düşünüldüğünde, sayı oldukça düşündürücü ve vahimdir. Türkiye’de herüç kişiden bir tanesi davacı ve davalı durumdadır.”

Yargıdaki bu durumun, “sadece yargıyı ilgilendirmediğine” dikkat çeken Yargıtay Başkanı Cirit, “Ceza ihtilaflarının ve suç oranlarının yıldan yıla artması, sadece yargıyı değil, eğitimcileri, toplum bilimcileri de ilgilendirmektedir” dedi.

“13 bin hakim ve savcı yeterli değil…”

Adli yargıda görevli 13 bin hakim ve savcı olduğuna dikkat çeken Cirit, “İhtilafları çözme konusunda hakim ve savcı konusunda ne kadar yetersiz olduğu ortadadır” mesajı verdi. Yargıtay’daki daire ve üye sayısının arttırılması, iş yükünün azaltılmasına yol açmadığına dikkat çeken Cirit, daha etkin yöntemler alınması gerektiğini söyledi.

Cirit, “etkin yöntemleri” de arabuluculuk, uzlaşma ve tahkim olarak sıralayarak, “alternatif uyuşmazlık yollarının daha etkin kullanılması gerekir. Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri, mahkeme ile kıyaslandığında ekonomik, çabuk ve daha tatmin edicidir” dedi.
Cirit, vatandaşların mahkemeye başvurmadan önce diğer uzlaşma yöntemlerine başvurmalarının ise, “zorunlu hale getirilmesi” gerektiğine dikkat çekti.

Yargıtay Başkanı: “Hakim, savcıların tutuklanması, iftihar tablosu olamaz ama..”

Yargıtay Başkanı, Adli yıl açılış töreni konuşmasında son dönemde artan Hakim ve Savcılar hakkında açılan soruşturmalar ile tutuklama kararlarına da atıf yaptı. Cirit, şöyle konuştu;

“Elbette hakim ve Cumhuriyet savcılarının tutuklanması, adli ve idari soruşturmalara uğraması, görevden el çektirilmesi veya başkaca disiplin tedbirlerine muhatap olması, bir hukuk devleti için iftihar tablosu olamaz. Ancak her türlü cemaat-cemiyet çıkarının toplum çıkarının yerine ikame edilmesinin, hukukun bireysel veya grupsal ihtiraslara feda edilmesinin de hiç bir mazereti, açıklaması olamaz. Son yıllarda, gündemin ön sıralarında yer alan davalarda temel kurallara aykırı şekilde yapılan adli işlemler, Türk kamuoyunu ciddi şekilde meşgul etmiş ve uluslararası alanda da bunun yansımaları olmuştur. Hukuka aykırı işlemlerin hedefi olan gazetecilerin, siyasetçilerin, hakim ve Cumhuriyet savcılarının, bürokratların ve kritik noktalardaki silahlı kuvvetler mensupları ile emniyet görevlilerinin toplum ve devlet hayatı açısından taşıdıkları önem dikkate alındığında, söz konusu ihlallerin adalet sisteminin rutin işleyişinden kaynaklanan münferit hatalardan ayrı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir.”

Cirit, Türkiye Cumhuriyeti devletinin de varlığına yönelik tehditlere karşı mücadele etme hakkı bulunduğuna dikkat çekti, ancak bu mücadelenin “hukuka uygun olması gerektiğini” vurguladı. Yargıtay Başkanı şöyle dedi;

“Her devlet gibi Türkiye Cumhuriyetinin de bağımsız ve egemen bir devlet olarak varlığını sürdürmesi için kendisine yönelen tehditlere karşı mücadele etme hakkı vardır. Hiç şüphe yok ki yürütülen mücadelenin hem iç hukuka hem de hukukun genel ilkeleri ile insan haklarına uygun olması gerekir.”

CNN Türk

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/yargitay-baskanindan-yuce-divan-cikisi-ggorev-yargitaya-verilsin/feed/ 0
İşte Koza-İpek operasyonunu başlatan arama izni http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/iste-koza-ipek-operasyonunu-baslatan-arama-izni/ http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/iste-koza-ipek-operasyonunu-baslatan-arama-izni/#comments Tue, 01 Sep 2015 10:36:31 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=80538 Hürriyet, Koza İpek Grubu’nun Bugün, Kanaltürk gibi medya kuruluşlarının aralarında bulunduğu 23 şirketine yapılan baskına gerekçe olan arama iznine ulaştı.

Sulh Hakim Mustafa Çorumlu imzasıyla verilen baskın kararı 2 maddeye dayandırıldı. Teröre finansman sağlamakla suçlanan gruba baskın için savcının öne çıkardığı ilk madde, Koza Eğitim Sağlık Hizmet Yardım Vakfı’na 2011 yılında yapılan para transferi. İkincisi ise Koza-İpek grubunun Bayreyn, Malta ve Kıbrıs’taki kendi hesaplarına yaptıkları transferler. İşte hakimin imzaladığı arama kararının 4 sayfalık tam metni:
310979223109791831097914
31097931

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/iste-koza-ipek-operasyonunu-baslatan-arama-izni/feed/ 0
Mehmet Baransu: ‘Bugün’e geçmiş olsun, sırada hangi medya var’ http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/mehmet-baransu-bugune-gecmis-olsun-sirada-hangi-medya-var/ http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/mehmet-baransu-bugune-gecmis-olsun-sirada-hangi-medya-var/#comments Tue, 01 Sep 2015 10:25:24 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=80534 Balyoz darbe planı belgelerini temin ettiği gerekçesiyle tutuklanan Taraf yazarı Mehmet Baransu, muayene için getirildiği hastanede “Bugün çalışanlarına geçmiş olsun. Sırada hangi medya var bilmiyorum” dedi.

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mehmet Baransu sabah saatlerinde Okmeydanı Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi’ne getirildi. Basın mensuplarının görüntü almasını engellemeye çalışan jandarma ekipleri, Baransu’nun bulunduğu minibüsü kapalı otoparka almak istedi ancak minibüs kapalı otoparka giremeyince yaklaşık bir saat beklemek zorunda kaldılar. Bekleyişin ardından Baransu, hastaneye ön kapıdan girebildi. Jandarma ekipleri hastaneye giriş ve çıkışlarda elleriyle kameraların görüntü almasını engellemeye çalıştı.

İpek Medya Grubu’na yönelik baskınla ilgili konuşan Baransu, “Ne söyleyeyim arkadaşlar? Gazetecilerin ellerine kelepçe vuruluyor. Az kaldı. Bugün Gazetesi’ne geçmiş olsun. Bugün Televizyonu’na geçmiş olsun. Sırada hangi medya var? Bilmiyorum.” ifadelerini kullandı.

grihat.com

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/mehmet-baransu-bugune-gecmis-olsun-sirada-hangi-medya-var/feed/ 0
Koza-İpek Medya’ya baskı sınırları aştı.. RSF: ‘Endişeliyiz, demokratik sınırlara geri dönün’ http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/koza-ipek-medyaya-baski-sinirlari-asti-rsf-endiseliyiz-demokratik-sinirlara-geri-donun/ http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/koza-ipek-medyaya-baski-sinirlari-asti-rsf-endiseliyiz-demokratik-sinirlara-geri-donun/#comments Tue, 01 Sep 2015 10:12:53 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=80530 Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) İpek Grubu’na ait kanal ve televizyonlara baskın kararı alınmasını sert şekilde kınadı.

Merkezi Paris’te bulunan RSF’in Doğu Avrupa ve Orta Asya Direktörü Johann Bihr, Koza-İpek Medya Grubu’nu hedef alan polis baskınından derin endişe duyduklarını söyledi.

Bihr, “Muhalif medyayı hedef alan yeni baskıdan derin endişe duyduk” diye konuştu. Bihr, hükümete ise “Muhalif medyaya yönelik yürütülen bu şiddete derhal son verin ve uluslararası taahhütlerle de uyumlu demokratik sınırlara geri dönün” çağrısını yaptı.

RSF’in Doğu Avrupa ve Orta Asya Direktörü Johann Bihr, Koza-İpek Grubu’na yönelik operasyonun, hükümetin son dönemde Gülen hareketine yakın medyaya yönelik benimsediği şiddetin ve tüm muhalif medyaya yönelik büyüyen hoşgörüsüzlüğün de bir göstergesi olduğunu vurguladı. Bihr, son dönemde Kürt hareketine yakın medya kuruluşlarına yönelik baskıların da arttığına dikkat çekti.

Johann Bihr, muhalif medyaya yönelik baskılarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da sorumlu tutarak, Erdoğan’ın tek başına iktidarı kaybettiği Haziran seçimlerinden sonra son yıllarda sürekli hedefte olan muhalif medyaya yönelik baskıyı artırdığına dikkat çekti.

CiHAN  | PARİS

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/koza-ipek-medyaya-baski-sinirlari-asti-rsf-endiseliyiz-demokratik-sinirlara-geri-donun/feed/ 0