Taraf Gazetesi http://www.taraf.com.tr Düşünmek Taraf Olmaktır Wed, 04 Mar 2015 11:35:58 +0000 tr-TR hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.0.1 BDDK’dan çok tartışılacak bir Bank Asya kararı daha ! http://www.taraf.com.tr/ekonomi/bddkdan-cok-tartisilacak-bir-bank-asya-karari-daha/ http://www.taraf.com.tr/ekonomi/bddkdan-cok-tartisilacak-bir-bank-asya-karari-daha/#comments Wed, 04 Mar 2015 11:35:58 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=29171 BDDK Bank Asya’da iki şirketin ortaklık haklarını TMSF’ye devretti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Bank Asya’da Sürat Basım ve Forum İnşaat’a ait A grubu hisselerin temettü dışındaki ortaklık haklarının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kullanılmasına karar verdi. BDDK bu karara gerekçe olarak, bu iki şirkette kontrol gücünü elinde bulunduran Kaynak Holding AŞ’nin hisselerinin tümünün, ...

Sonrası BDDK’dan çok tartışılacak bir Bank Asya kararı daha ! Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
BDDK Bank Asya’da iki şirketin ortaklık haklarını TMSF’ye devretti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Bank Asya’da Sürat Basım ve Forum İnşaat’a ait A grubu hisselerin temettü dışındaki ortaklık haklarının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kullanılmasına karar verdi.

BDDK bu karara gerekçe olarak, bu iki şirkette kontrol gücünü elinde bulunduran Kaynak Holding AŞ’nin hisselerinin tümünün, Hollanda’da kurulu özel bir limited şirket olarak 16 Ocak 2015 tarihinde kurulan INL Partners BV şirketine devir işleminin izin alınmaksızın yapılmasını gösterdi.

REUTERS

Sonrası BDDK’dan çok tartışılacak bir Bank Asya kararı daha ! Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/ekonomi/bddkdan-cok-tartisilacak-bir-bank-asya-karari-daha/feed/ 0
Üç cami ve 53 mescitli üniversite… http://www.taraf.com.tr/egitim/uc-cami-ve-53-mescitli-universite/ http://www.taraf.com.tr/egitim/uc-cami-ve-53-mescitli-universite/#comments Wed, 04 Mar 2015 11:23:59 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=29168 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde mescit sayısı 53 oldu. Mevcut camiye ek iki cami anşaatının daha devam ettiği üniversitede, ibadethane kapasitesi 15 bini aşacak. Açıklamalar üniversitenin rektörü Sedat Laçiner’den geldi. Üniversitenin her binasında bir mescit açılarak, öğrencilerin ders arasında ibadetlerini rahatça yapmalarına imkan sağlandığı belirtilirken, 2015’te açılan mevcut caminin yanına iki yeni caminin daha ekleniyor. Rektör ...

Sonrası Üç cami ve 53 mescitli üniversite… Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde mescit sayısı 53 oldu. Mevcut camiye ek iki cami anşaatının daha devam ettiği üniversitede, ibadethane kapasitesi 15 bini aşacak. Açıklamalar üniversitenin rektörü Sedat Laçiner’den geldi.

Üniversitenin her binasında bir mescit açılarak, öğrencilerin ders arasında ibadetlerini rahatça yapmalarına imkan sağlandığı belirtilirken, 2015’te açılan mevcut caminin yanına iki yeni caminin daha ekleniyor. Rektör Laçiner ‘ Büyük cami 4 minareli olacak ve Çanakkale Boğazı’ndan bakıldığında kubbe ve minareler geçenleri selamlayacak. Bursa ve İzmir istikametinden kente girenleri bu camiler karşılayacak.Büyük cami Terzioğlu Yerleşkesi’ne inşa edilirken, 3 bin 500 kişilik diğer cami ise İlahiyat Yerleşkesi’ne yapılıyor’ dedi.

ÇOK ACILAR ÇEKTİ

Terzioğlu Yerleşkesi’ne yapılan caminin, Selimiye Camisi’nin modelinde olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, “Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında Üç Camili Üniversite” vurgusu yaptı.

2015 yılı sonuna kadar üniversitede ibadethane kapasitesinin 15 bini aşacağını açıklayan Rektör Laçiner, “Üniversitemiz ibadethane konusunda çok acılar çekti. Zor bir tecrübeden geçildi. Kıyafetleri nedeniyle kampüse alınmayan öğrenciler, gizlice ibadetlerini yerine getirmeye çalışan öğretim elemanları, tarihimizdeki karanlık noktalardır. 2011’den bu yana ise her binamıza bay bayan mescitler açılıyor. Şimdiden sayı 53’ü buldu, yıl sonuna kadar daha da artacak. Ayrıca 22 yıl sonra ilk camimizi, önceki ay büyük bir törenle açtık. Şu anda iki büyük caminin inşaatı devam ediyor. Bunlardan ilki bir iki ay içinde hizmete açılacak, diğeri ise yıl sonuna kadar hizmete açılmış olur. Camilerden ilki 3 bin 500, diğeri ise 10 bin kişilik olacak. Her iki cami de üniversitemiz dışı kaynaklarla finanse ediliyor” şeklinde konuştu.

Laçiner, İbadethanelerin yapımı konusunda hayırseverlerin ve diğer kurumların çok istekli olduğunu, bu konuda bilim ve eğitim bütçelerine dokunmadan yatırım yapılabildiğini ifade etti.

DHA

Sonrası Üç cami ve 53 mescitli üniversite… Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/egitim/uc-cami-ve-53-mescitli-universite/feed/ 0
CHP tarihinde bir ilk…Trans milletvekili adayı http://www.taraf.com.tr/politika/chp-tarihinde-bir-ilk-trans-milletvekili-adayi/ http://www.taraf.com.tr/politika/chp-tarihinde-bir-ilk-trans-milletvekili-adayi/#comments Wed, 04 Mar 2015 11:10:05 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=29165 Partiler aday adaylarını belirlerken CHP’ye başvuru yapan bir aday dikkat çekti. CHP İstanbul 3. Bölgeden milletvekili aday adayı olan Niler Albayrak transekssüel kadın milletvekili adayı olma özelliğini taşıyor. 2014 yılında HDP’den Avcılar Belediye Meclis Üyesi olmak isteyen Albayrak, baraj nedeniyle seçilememişti. Niler Albayrak siyasete girme düşüncesinden vazgeçmedi, bu kez CHP’ye başvurdu. Albayrak, sosyal medya adresinden ...

Sonrası CHP tarihinde bir ilk…Trans milletvekili adayı Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
Partiler aday adaylarını belirlerken CHP’ye başvuru yapan bir aday dikkat çekti. CHP İstanbul 3. Bölgeden milletvekili aday adayı olan Niler Albayrak transekssüel kadın milletvekili adayı olma özelliğini taşıyor.

2014 yılında HDP’den Avcılar Belediye Meclis Üyesi olmak isteyen Albayrak, baraj nedeniyle seçilememişti. Niler Albayrak siyasete girme düşüncesinden vazgeçmedi, bu kez CHP’ye başvurdu.

Albayrak, sosyal medya adresinden yaptığı paylaşımlarda destek beklediğini belirtti.

Sonrası CHP tarihinde bir ilk…Trans milletvekili adayı Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/politika/chp-tarihinde-bir-ilk-trans-milletvekili-adayi/feed/ 0
Doktordan ameliyathanede hemşireye yumruk ! http://www.taraf.com.tr/saglik/doktordan-ameliyathanede-hemsireye-yumruk/ http://www.taraf.com.tr/saglik/doktordan-ameliyathanede-hemsireye-yumruk/#comments Wed, 04 Mar 2015 10:58:01 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=29155 Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi’nde görevli hemşire Nursel Algım, ameliyat sırasında Ortopedi ve Travmatoloji bölümü araştırma görevlisi Dr. Feyzi Kılıç’ın hakeret edip, yumruk attığını ileri sürerek şikayetçi oldu. Tıp Fakültesi Dekanlığı önünde toplanan 20 kadar hemşire olayı protesto ederken, dekanlık binasından çıkan Dr. Feyzi Kılıç’a ’yuh’ çektiler. Sağlık-Sen Şube Başkanı Abdullah Duman, ...

Sonrası Doktordan ameliyathanede hemşireye yumruk ! Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi’nde görevli hemşire Nursel Algım, ameliyat sırasında Ortopedi ve Travmatoloji bölümü araştırma görevlisi Dr. Feyzi Kılıç’ın hakeret edip, yumruk attığını ileri sürerek şikayetçi oldu. Tıp Fakültesi Dekanlığı önünde toplanan 20 kadar hemşire olayı protesto ederken, dekanlık binasından çıkan Dr. Feyzi Kılıç’a ’yuh’ çektiler. Sağlık-Sen Şube Başkanı Abdullah Duman, “Sorumlunun hakettiği cezayı alması için çalışacağız” dedi.

Olay, 3 Mart günü saat 01.15 sıralarında Yakutiye Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde meydana geldi. İddiaya göre Cerrahi Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Ortopedi ve Travmatoloji bölümünde görevli araştırma görevlisi Dr. Feyzi Kılıç, acil bir hastayı ameliyat ederken dikiş iplerini bulamayınca sinirlendi. Bunun hesabını hemşire Nursel Algım’dan (25) soran Dr. Kılıç, iddiaya göre ameliyathanede hakaret edip, yumruk attı.

HEMŞİRELER EYLEM YAPTI, DR.KAÇTI

Yaşadığı olaydan sonra hastanede bulunan polise giden Nursel hemşire Dr. Kılıç’tan şikayetçi olduğunu söyledi. Olayın duyulmasının ardından dün 20 kadar hemşire Tıp Fakültesi Dekanlığı önünde toplanarak bir doktorun hemşireye hakaret etmesi ve yumruk atmasını kınadı. Hakaret ve saldırıyı protesto etmek için toplanan hemşireler, bu sırada dekanlık binasından çıkan Dr. Feyzi Kılıç’ı görünce ’yuh’ çekmeye başladılar. Tepkileri gören Dr. Kılıç, hızlı adımlarla olay yerinden uzaklaştı.

Dekanlık binası önünde bir açıklama yaparak yaşanan olayı kınayan Sağlık-Sen Şube Başkanı Abdullah Duman, bir sağlık çalışanı olan doktorun, yine başka bir sağlık çalışanına yönelik şiddet uygulamasını protesto ettiklerini söyledi. Abdullah Duman, “Şiddetten rahatsız olan sağlık çalışanlarının bu konuya daha fazla hassasiyet göstermeleri gerekmektedir. Yaşanan bu çirkin olay, sağlık çalışanları olarak bizleri derinden üzmüştür. Sorumlunun hak ettiği cezayı alması için çalışacağız” diye konuştu.

DOKTOR VE HASTANE YÖNETİMİ KONUŞMADI

Durumu hastane yönetimine ve adli makamlara bildirdiğini ifade eden hemşire Nursel Algım olayı ve gelişmeleri şöyle anlattı:

“Ameliyathanede iki vaka vardı; biri genel cerrahi, diğeri ortopedi. Ortopedi ameliyatının ardından bir ortopedi vakası daha gelecekti. Ben o sırada diğer ameliyata hazırlık yapmak için doktor beye söyleyip çıktım. Çıkarken de ’Doktor bey dikişler burada hazır’ dedim. Ben çıktıktan sonra dikişleri bulamamış. Arkamdan ’Nursel neredesin?’ diye bağırmaya başladı. Gittiğimde ’geri zekalı nerede bu dikişler’ dedi. Doktor, hakaretle konuşmaya başlayınca ben sakin bir şekilde ’sizin karşınızda bir bayan var bu şekilde konuşamazsınız’ diye karşılık verdim. Bunun üzerine sedyeyi tekmelemeye, üzerindeki önlüğü parçalamaya başladı. ’Gideceksin lan buradan’ diyerek beni odadan kovdu. Bende ’siz rahatsızsanız, siz gidin’ dedim. Onun üzerine sinirlendi ve gitti. O sırada bana küfür etmiş, bunu arkadaşlarım duymuş. En son ben namusumla alakalı bir küfür ettiğini duydum. Peşinden gidip ’Senin annen, bacım yok mu? Yazıklar olsun, ne kadar kolay küfür ediyorsun” diye konuşunca, erkek soyunma odasından tekrar geri geldi. Hiç vuracağını tahmin etmedim. Bir anda elini kaldırınca refleks olarak elimi yüzüme kapattım. Yumruğunun yarısı elime, yarısı da göz altına geldi. O sırada irkildim, ayaklarımdan terliklerim çıkmış. Geri sendeleyince arkadaşım Merve tuttu. Bunu gören hiçbir ortopedi doktoru yanımda olmadı. Ben de erkek soyunma odasına peşinden gittim, yumruğunu sıktı tekrar vuracaktı ki anestezi doktoru Sinan bey geldi. Aramızı açtı, onun ağzını kapatıp, yere yatırdı ki tekrar bana vurmasın. Biz bir ekibiz, birbirimizi idare ediyoruz. Ama bunun stresini bir alt üst ilişkisi düşünüp de egosunu tatmin edercesine sen hemşireden çıkaramazsın. Asistan azlığından dolayı hocalar haklı da haksız da olsalar onların arkalarında duruyor. Bizim arkamızda duran yok. Sağlık-Sen’e, Türk Sağlık-Sen’e yanımda oldukları için teşekkür ediyorum.”

Olayla ilgili olarak Dr. Kılıç ile hastane yönetimi ve dekanlık açıklama yapmadı.

DHA

Sonrası Doktordan ameliyathanede hemşireye yumruk ! Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/saglik/doktordan-ameliyathanede-hemsireye-yumruk/feed/ 0
Milyonları ilgilendiren kıdem tazminatı açıklaması http://www.taraf.com.tr/ekonomi/milyonlari-ilgilendiren-kidem-tazminati-aciklamasi/ http://www.taraf.com.tr/ekonomi/milyonlari-ilgilendiren-kidem-tazminati-aciklamasi/#comments Wed, 04 Mar 2015 10:55:52 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=29153 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yeni kıdem tazminatında işçilerin hak kaybına uğramayacağını belirterek, “Kim söylüyor hak kaybı olduğunu. Kim oturdu, konuştu, pazarlık yaptı ne konuştuk da işçinin 30 gününden bir kayba uğradığını söyleyebiliyor insanlar. Bunlar tamamen iftira. Efendim bizim tazminat elden gidiyor kim söylüyorsa yalan söylüyor iftira atıyor” dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik ...

Sonrası Milyonları ilgilendiren kıdem tazminatı açıklaması Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yeni kıdem tazminatında işçilerin hak kaybına uğramayacağını belirterek, “Kim söylüyor hak kaybı olduğunu. Kim oturdu, konuştu, pazarlık yaptı ne konuştuk da işçinin 30 gününden bir kayba uğradığını söyleyebiliyor insanlar. Bunlar tamamen iftira. Efendim bizim tazminat elden gidiyor kim söylüyorsa yalan söylüyor iftira atıyor” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, CNN Türk’te gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Yeni kıdem tazminatına ilişkin Çelik, “Şu anda işçilerimiz kıdem tazminatını hak etmelerine rağmen alamama durumu ile karşı karşıya. Bu oran yüzde 85’lere dayanmış durumda. Bu sistem sürdürülebilir değil diyoruz. Hak kaybı olmayan bir sistem olmalı. Kim söylüyor hak kaybı olduğunu. Kim oturdu, konuştu, pazarlık yaptı ne konuştuk da işçinin 30 gününden bir kayba uğradığını söyleyebiliyor insanlar. Bunlar tamamen iftira. İşçiler şu anda işçiler bizi izliyor. Onlar kıdem tazminatı için patrona dua ediyorlar. Aman patron ölmesin. Patronun işi bozulmasın. İşletmenin 15 yıl yaşaması gerekiyor ki kıdem tazminatı sıkıntıya girmesin. Hak ettiği kıdem tazminatı patronun cebinde, öz sermayesinde kasasında. Biz diyoruz ki patrona emanet etmeyin dedik.”

“BİZİM TAZMİNAT ELDEN GİDİYOR KİM SÖYLÜYORSA YALAN SÖYLÜYOR İFTİRA ATIYOR”

Bakan Çelik şöyle devam etti:

“Mevcut şu anda sistem içinde memnun olanlar devam edebilir. Ama bu sitemi yeniden kurarak tüm işçilerimiz kapsaması gerekiyor. Efendim bizim tazminat elden gidiyor. Kim söylüyorsa yalan söylüyor, iftira atıyor. Bunları yönlendiren kimse Çalışma Bakanlığı’nın kapısı açık gelsinler konuşalım. Yüzde yüz işçinin kıdem tazminatını kendi hesabına yatırılmasından yanayım. Hükümet olarak bu görüşteyiz. İşçiye faydadan ziyade işçiye zulme dönmüştür kıdem tazminatı. Kamuda çalışan için bir sorun yok. Ama bu sayı 3 milyonu bulmuyor.”

“ÇOK MODERN İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ YASASI ÇIKARDIK MAALESEF BİZE BİRAZ BOL GELDİ”

Faruk Çelik, “Çok modern iş sağlığı güvenliği yasası çıkardık. Maalesef biraz bol geldi bize. Kazalara baktığınız zaman. Ben savunmadım AB sürecindeyiz. AB yetkilileri geldiler. AB mevzuatına uygun” dedi.

“İSVEÇ’TE MADEN YANMIYOR”

İsveç’teki maden kazası sonrasında yaşam odasının işçilerin hayatını kurtarmasını değerlendirmesi istenen Çelik, “İsveç’te maden yanmıyor. Mevzi bir yangın çıkıyor. Bununla ilgili yaşam odasına gidiliyor. Belli bir saat sonra yangın söndürülüyor. Farklı bir şey. Kömür madeni farklı bir şey” diye konuştu.

“HAVALANDIRMA SİSTEMİNDE ACİL DURUMLARDA HAVALANDIRMANIN TERSİNE ÇEVRİLMESİ ZORUNLULUĞUNU GETİRDİK”

Maden ocaklarındaki yeni düzenlemelere ilişkin Çelik, “Kömür madeninde kaçıp kurtulabiliyorsanız doğrusu bu. Orada bir sığınma odası bilmem işçiyi kurtarmak mümkün değil. Oksijen dolum istasyonları olacak. Bir an önce tüpünü doldurup çıkması gerekiyor madenden. Havalandırma sisteminde acil durumlarda havalandırmanın tersine çevrilmesi zorunluluğunu getirdik. İkinci mevzuat bu. Bugün yayınlanır belki de” açıklamasında bulundu.

“SANKİ TORPİL YAPILIYOR ANLAMINDA BİR YAKLAŞIM DOĞRU OLMAMIŞTIR”

“Maden ocaklarının kapatılmaması için hala 50 kişi araya giriyor mu?” sorusuna Çelik, “Son derece yakışıksız bir değerlendirme. Sanki torpil yapılıyor anlamında bir yaklaşım doğru olmamıştır. Çok ciddi bir yanlış yapmışlardır” diye cevap verdi.

“KARAYOLU TAŞERON İŞÇİLERİNİN KADROYA ALINIP ALINMAYACAĞINA İLİŞKİN NİHAİ BİR NOKTAYA GELMİŞ BULUNUYORUZ”

Karayolu taşeron işçilerinin kadroya alınıp alınmayacağına ilişkin bir soruya Çelik, “Nihai bir noktaya gelmiş bulunuyoruz. Bunu sayın Başbakanımızın açıklaması doğru olur” dedi.

(3 DÖNEM KURALI) “SÖYLESELERDİ MÜSAİT OLSAYDIM BEN DE GİDERDİM”

AKP’de 3 dönem kuralına takılan bazı milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşerek bu kuralın kalkmasını talep ettiği iddialarını değerlendirmesi istenen Çelik, “Ben gidenlerden değilim. Söyleselerdi, müsait olsaydım ben de giderdim. Çok gizli bir şey yapılıyormuş gibi değil. Rastgele değerlendirmeler var. Sayın cumhurbaşkanımız ile başbakanımız ile bu değerlendirmeleri yapmalarını çok doğal buluyorum” diye konuştu.

“ÇÖZÜM SÜRECİ DÖNÜLMEZ AKŞAMIN UFKUNDAYIZ ŞARKISI GİBİ”

Çözüm sürecine ilişkin Çelik, “Dönülmez akşamın ufkundayız şarkısı gibi. Dönülmez bir noktadayız. Herkes bir sınavdan geçecek. Siyaset varken silah niye konuşacak. 1 yıldır yaptıklarımız silah için veya talep olduğu için mi yaptık. Vatandaşların hakkı olduğu için yaptık” dedi.

“SORUNU OLANLAR DA BÖLGE HALKI TARAFINDAN DA İZOLE EDİLMELİ”

Bakan Çelik, “Attığımız adımlarla silahı bir çıkış yolu olmaktan çıkardık. Artık yeter ya. Sorunu olanlar da bölge halkı tarafından da izole edilmeli” dedi.

1 MAYIS TAKSİM’DE Mİ KUTLANACAK?

1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanıp kutlanmayacağını değerlendirmesi istenen Faruk Çelik, “Bu konu henüz gündeme gelmiş değil. Biraz da hukuk. Onlarca meydan gösteriliyor ısrarla Taksim deniliyorsa, 1977 anısı adına saygı ile karşılıyorum bu teklifi, görüşü. Umarım bu yıl gerek sendikalarımız, hükümetimiz ilgili bakanlıklarımız arasında sağlıklı bir diyalog ile çıkış yolu buluruz” dedi.

ANKARA (DHA)

Sonrası Milyonları ilgilendiren kıdem tazminatı açıklaması Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/ekonomi/milyonlari-ilgilendiren-kidem-tazminati-aciklamasi/feed/ 0
Flaş…Flaş…İzmir’e OHAL geldi….İki gün boyunca arama izni ! http://www.taraf.com.tr/politika/flas-flas-izmire-ohal-geldi-iki-gun-boyunca-arama-izni/ http://www.taraf.com.tr/politika/flas-flas-izmire-ohal-geldi-iki-gun-boyunca-arama-izni/#comments Wed, 04 Mar 2015 10:50:07 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=29150 Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün Ege Üniversitesindeki kavgada Fırat Çakıroğlu adlı gencin öldürülmesini gerekçe göstererek, şehirdeki en merkezi 11 ilçede 2-3 Mart günü her vatandaşın üzerinin, toplu taşıma araçlarının, trafikte seyreden özel araçların, araçlardaki özel kağıtlar ve eşyaların aranması için karar aldığı ortaya çıktı. Emniyet’in 4-5 Mart günü için de aynı yetkiler ...

Sonrası Flaş…Flaş…İzmir’e OHAL geldi….İki gün boyunca arama izni ! Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün Ege Üniversitesindeki kavgada Fırat Çakıroğlu adlı gencin öldürülmesini gerekçe göstererek, şehirdeki en merkezi 11 ilçede 2-3 Mart günü her vatandaşın üzerinin, toplu taşıma araçlarının, trafikte seyreden özel araçların, araçlardaki özel kağıtlar ve eşyaların aranması için karar aldığı ortaya çıktı. Emniyet’in 4-5 Mart günü için de aynı yetkiler için başvuru yaptığı, ancak İzmir 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nden olumsuz yanıt aldığı öğrenildi. Mahkeme kararda, “Yer belirtmeksizin, tüm ilçelerin yazılması suretiyle, doğrudan doğruya tüm vatandaşlar üzerinde arama kararı istenmiş olması, kişilerin Anayasal hükümlerle teminat altına alınmış olan hak ve özgürlüklerini kısıtlar” diyerek, talebi geri çevirdi.

2 VE 3 MART’TA İZİN

İzmir Emniyet Müdürlüğü, Ege Üniversitesi’ndeki olaylarda Fırat Çakıroğlu adlı gencin öldürülmesini gerekçe göstererek, 1 Mart’ta İzmir 2. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Bu başvuruda, Çakıroğlu’nun ölmesi nedeniyle şehirde çeşitli eylem ve etkinlikler düzenleneceği, eylemlerde karşıt görüşlü gruplara, güvenlik güçlerine, kamu kurum ve kuruluşlarına, kamu ve özele ait araçlara saldırıda bulunularak zarar verileceği yönünde bilgiler alındığı ileri sürüldü. Bu nedenle “milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmenin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, suçluların yakalanması, taşınması ve bulundurulması yasak olan her türlü silah ve patlayıcı maddenin tespiti” amacıyla Balçova, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Konak ve Narlıdere ilçelerinde kişilerin üstlerinin aranması, her türlü toplu taşıma ve seyreden taşıt araçlarının, özel kağıtlarının ve eşyalarının aranması için 2 Mart saat 06.00’dan 3 Mart 06.00’ya kadar ‘Önleme Arama İzni’ verilmesi istendi. Hakim Fethiye Bilici de aynı gün bu izni verdi.

4-5 MART İÇİN İZİN TALEBİNE RET

İzmir Emniyet Müdürlüğü aynı gerekçeyi göstererek, bu kez de 4-5 Mart günleri arasında ve aynı saatler içinde tekrar arama izni istedi. İzmir 3. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Dilek Çeliktaş ise “İzmir Valiliği’nin kararında hiçbir yer belirtmeksizin, hemen hemen tüm ilçelerin yazılması suretiyle, doğrudan doğruya tüm vatandaşlar üzerinde arama kararı verilmesi istenmiş olması karşısında kişilerin Anayasal hükümlerle teminat altına alınmış olan hak ve özgürlüklerini kısıtlayacak bir biçimde genel bir arama kararı verilmesi Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine ve Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği’ne aykırı olduğundan” talebi reddetti.

Sonrası Flaş…Flaş…İzmir’e OHAL geldi….İki gün boyunca arama izni ! Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/politika/flas-flas-izmire-ohal-geldi-iki-gun-boyunca-arama-izni/feed/ 0
Türkiye Musul’da IŞİD’e karşı savaşacak mı? İşte yanıtı http://www.taraf.com.tr/politika/turkiyeden-musulda-isidde-karsi-operasyona-destek/ http://www.taraf.com.tr/politika/turkiyeden-musulda-isidde-karsi-operasyona-destek/#comments Wed, 04 Mar 2015 10:42:34 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=29144 Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Irak’ın Musul kentinde IŞİD’e karşı başlatılacak olan operasyonda Irak’ın yayındayız. Türkiye, Irak’ın terörle mücadelesinde her türlü istihbarat ve lojistik desteği vermeye hazırdır” dedi. Ayrıntılar geliyor… CNNTÜRK

Sonrası Türkiye Musul’da IŞİD’e karşı savaşacak mı? İşte yanıtı Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Irak’ın Musul kentinde IŞİD’e karşı başlatılacak olan operasyonda Irak’ın yayındayız. Türkiye, Irak’ın terörle mücadelesinde her türlü istihbarat ve lojistik desteği vermeye hazırdır” dedi.
Ayrıntılar geliyor…
CNNTÜRK

Sonrası Türkiye Musul’da IŞİD’e karşı savaşacak mı? İşte yanıtı Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/politika/turkiyeden-musulda-isidde-karsi-operasyona-destek/feed/ 0
Hasan’ın davasında korku anları :Sanık bıçak çekti, anneye ‘seni keserim’ dedi… http://www.taraf.com.tr/guncel/o-davada-korku-anlari-sanik-bicak-cekti-anneye-seni-keserim-dedi/ http://www.taraf.com.tr/guncel/o-davada-korku-anlari-sanik-bicak-cekti-anneye-seni-keserim-dedi/#comments Wed, 04 Mar 2015 10:17:59 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=29140 Gezi direnişi sırasında İstanbul’da Maltepe Gülsuyu’nda uyuşturucu çeteleri tarafından öldürülen Hasan Ferit Gedik’in davasının altıncı duruşması bugün Kartal’daki Anadolu Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Salon bulunamadığı gerekçesiyle beş kez ertelene dava öncesi alınan güvenlik önlemleri dikkat çekerken, duruşmada bir tutuksuz sanığın izleyicilere bıçak çektiği iddia edildi. İleri Haber’den Rıfat Doğan’ın aktardığına göre, söz ...

Sonrası Hasan’ın davasında korku anları :Sanık bıçak çekti, anneye ‘seni keserim’ dedi… Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
Gezi direnişi sırasında İstanbul’da Maltepe Gülsuyu’nda uyuşturucu çeteleri tarafından öldürülen Hasan Ferit Gedik’in davasının altıncı duruşması bugün Kartal’daki Anadolu Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Salon bulunamadığı gerekçesiyle beş kez ertelene dava öncesi alınan güvenlik önlemleri dikkat çekerken, duruşmada bir tutuksuz sanığın izleyicilere bıçak çektiği iddia edildi. İleri Haber’den Rıfat Doğan’ın aktardığına göre, söz konusu sanık duruşma salonundan çıkartıldı ve gözaltına alındı.

ANNE NURAY GEDİK’E ‘SENİ KESERİM’ TEHDİDİ

Hasan Ferit’in ailesinin avukat Ebru Timtik ise, sanıklardan birinin kimlik tespiti sırasında anne Nuray Gedik’e kafa sallayıp elini boynuna götürerek ‘seni keserim’ şeklinde işaret yaptığını belirtti. Timtik, suç duyurusunda bulunmak istediklerini söyledi.

Bir başka sanık ise duruşmayı izlemek ve aileye destek vermek isteyen CHP Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt’ün ‘yerinin burası değil, Meclis olduğunu’ söyledi ve dışarı çıkmasını istedi.

‘SALON YETERSİZ’ DİYE ERTELENMİŞTİ
Birgün Gazetesi’nde yer alan habere göre Mahkeme heyeti, beşinci duruşmada ‘kamu güvenliği nedeniyle‘ davanın başka bir yere nakli konusunda Adalet Bakanlığı’na yazılan yazının cevabının beklenmesine karar vermiş ve davayı yine ertelemişti. Üye hakim ise duruma tepki göstermiş ve fiziki şartların İstanbul’da sağlanamaması halinde Türkiye’nin hiçbir yerinde sağlanamayacağını belirtmişti.

Davayla ilgili hazırlanan iddianamede 22’si tutuklu 35 sanık ‘Kasten yaralama’, ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve üye olma’, ‘Nitelikli yağma’, ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘Nitelikli yağma’ gibi suçlardan, 11 yıl ile 269 yıl arasında değişen hapis ve müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Sonrası Hasan’ın davasında korku anları :Sanık bıçak çekti, anneye ‘seni keserim’ dedi… Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/guncel/o-davada-korku-anlari-sanik-bicak-cekti-anneye-seni-keserim-dedi/feed/ 0
İşte Kılıçdaroğlu’na sunulan rapor:’Kürt seçmen CHP’ye neden küs’ http://www.taraf.com.tr/politika/iste-kilicdarogluna-sunulan-raporkurt-secmen-chpye-neden-kus/ http://www.taraf.com.tr/politika/iste-kilicdarogluna-sunulan-raporkurt-secmen-chpye-neden-kus/#comments Wed, 04 Mar 2015 09:54:27 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=29137 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talebi üzerine Adıyamanlı olan Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Tüy tarafından, ‘Kürt seçmen CHP’ye neden Küs?’ başlıklı 6 sayfalık bir rapor hazırlandı. Bir ay önce CHP lideri Kılıçdaroğlu’na teslim edilen raporda, Doğu ve Güneydoğu’nun 12 Eylül öncesinde CHP’nin kalesi konumunda olduğu belirtildi. 1984 yılında PKK’nın silahlı eylemlere başlaması ise ...

Sonrası İşte Kılıçdaroğlu’na sunulan rapor:’Kürt seçmen CHP’ye neden küs’ Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talebi üzerine Adıyamanlı olan Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Tüy tarafından, ‘Kürt seçmen CHP’ye neden Küs?’ başlıklı 6 sayfalık bir rapor hazırlandı. Bir ay önce CHP lideri Kılıçdaroğlu’na teslim edilen raporda, Doğu ve Güneydoğu’nun 12 Eylül öncesinde CHP’nin kalesi konumunda olduğu belirtildi.
1984 yılında PKK’nın silahlı eylemlere başlaması ise Kürt siyasetinde yeni bir dönemin kapısını araladığı, Kürt siyasetçilerin adresinin CHP geleneğinden gelen SHP olduğu belirtilen raporda “SHP, Milletvekili Genel Seçimlerinde Kürt siyasetçileri aday gösterince, Kürtlerden oy almayı sürdürdü. Ancak, SHP listelerinden seçilen Kürt milletvekillerinin Fransa’da düzenlenen ‘Kürt Konferansı’na katılmaları Kürtleri ve solu yol ayırımına getirdi. İşte Kürt seçmenin CHP siyasetinden ilk kopuşu da burada başladı. SHP, 7 milletvekilinin partiden ihraç edilmesiyle bölgede kan kaybetmeye başladı. 1990’ların başında yeniden açılan CHP de, Kürtlerin ilgisini çekemedi” denildi.

DÜŞÜŞÜN NEDENLERİ

Raporda, Kürt seçmendeki algıya bakılınca CHP’ye oy verilmemesinin nedenleri ise şu başlıklar altında sıralandı:
* Bölge seçmeni, Türkiye’nin can alıcı ve en önemli sorununun Kürt meselesi olduğuna inanıyor. Genel olarak CHP’nin bu süreçteki tutumunu doğru bulmuyor.
* Kürt seçmene göre CHP’nin ulusalcı kanadı, parti içinde çok baskın ve partinin hala devletin resmi partisi olduğunu ifade etmesini kendilerinin dışlanması olarak algılıyor.
* SHP’den ihraç olayı ve Tansu Çiller dönemindeki iktidar ortaklığında faili meçhul cinayetler, köy yakmalar, gözaltında kayıplar vb. olaylarla ilgili CHP’den ciddi bir özeleştiri bekleniyor.
* Kürt seçmen, Kürtlerde ciddi bir kırılma yaratan Uludere olayı ile ilgili CHP’nin ciddi bir muhalefet yapmadığı düşüncesinde.
* AKP ve BDP’ye oy veren muhafazakar Kürt seçmen, laiklik söylemiyle CHP’nin dindarlara ayrımcılık yapacağı ve iktidara geldiğinde devlet kurumlarını bu kesimlere kapatacağı düşüncesinde.
* BDP’ye oy veren Kürt seçmen, CHP’nin dış politikasını doğru ve yeterli bulmuyor. CHP’nin Suriye meselesinde veya Maliki sorununda olduğu gibi Şiilere yönelik baskıları dile getirirken, diğer İslam coğrafyasında veya Avrupa’da Sünnilere ve diğer halklara yönelik baskılara yeterince değinilmemesini eksiklik olarak değerlendiriyor.
* Seçmen özellikle CHP’yi, ‘Ankara partisi’ olarak algılıyor bölgede. Halkın içinde yeterince yer alınmadığına inanıyor.

KÜRT SEÇMEN NASIL KAZANILIR?

Raporda, bölge seçmenin nasıl kazanılacağı ile ilgili öneriler ise şöyle hazırlandı:
* 1989 Kürt Raporu daha da genişletilerek bir Demokrasi Paketi olarak kamuoyuna sunulmalıdır.
* CHP bu raporla birlikte toplumda ötekileştirilen mağdurlara (Alevi, Kürt, Ermeni, Süryani ve gerçek dindarlara) yönelik kapsamlı bir özeleştiri partiye güç katar.
* CHP, Kürt sorununun çözümü noktasında parti içerisinde sesleri çoğaltmalı. Muhafazakâr/demokrat Kürtleri yanına çekebilmeli, onların görüşlerinden yararlanmalı.
* Kürt sorunu ile ilgili oluşturulacak bir çalışma grubu bölgedeki STK, kanaat önderleri ve din alimleri ile görüşmeli.
* Genel veya yerel seçimlerde özellikle metropollerde (İstanbul, İzmir, Ankara) belli bir saygınlığı olan ve bölgesinde sevilen Kürt adaylar siyasette aktif konuma getirilmeli.
* Kürt seçmen anadilde eğitim hakkının tanınmasını istiyor. Bu konudaki bir çıkış CHP’ye olan ön yargıları kırabilir.
* Hükümetin Kürt sorununun sona erdirilmesini amaçlayan görüşmelerde muhatap aldığı Abdullah Öcalan, AKP ve HDP tabanında da birinci muhatap. Kürt tabana ılımlı, karşıt olmayan söylemlerle mesajlar verilmeli.

ADAY ÖNERİSİ İSTEDİ

Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Tüy, raporu Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun talebi ile hazırladığını ve kendisine teslim ederken başlıkları okuduğunu söyledi. Tüy, “Benden seçim için önerebileceğim adayları sordu, ben de kendisine bazı isimler verdim” dedi.

DHA

Sonrası İşte Kılıçdaroğlu’na sunulan rapor:’Kürt seçmen CHP’ye neden küs’ Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/politika/iste-kilicdarogluna-sunulan-raporkurt-secmen-chpye-neden-kus/feed/ 0
Çirkin twett mucidi AKP’li Babuşçu’ya yargı tokadı…O tweet.. http://www.taraf.com.tr/politika/cirkin-twett-mucidi-akpli-babuscuya-yargi-tokadi-o-tweet/ http://www.taraf.com.tr/politika/cirkin-twett-mucidi-akpli-babuscuya-yargi-tokadi-o-tweet/#comments Wed, 04 Mar 2015 09:38:30 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=29131 AKP Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşçu’nun Twitter hesabından paylaştığı, “Bizans dostu kahpe İnönü” açıklamasına yargıdan da veto geldi. Babuşçu, söz konusu ifadeleri twitter hesabından paylaşmış, daha sonra büyük tepki gelmesi üzerine paylaşımını silmişti. Babuşçu, TBMM Genel Kurulu’nda da söz alarak, CHP grubundan özür dilemiş ve “Huzurlarınızda Sayın İsmet İnönü’yü tekrar rahmetle anıyorum, ruhu şad olsun ve ...

Sonrası Çirkin twett mucidi AKP’li Babuşçu’ya yargı tokadı…O tweet.. Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
AKP Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşçu’nun Twitter hesabından paylaştığı, “Bizans dostu kahpe İnönü” açıklamasına yargıdan da veto geldi.
Babuşçu, söz konusu ifadeleri twitter hesabından paylaşmış, daha sonra büyük tepki gelmesi üzerine paylaşımını silmişti. Babuşçu, TBMM Genel Kurulu’nda da söz alarak, CHP grubundan özür dilemiş ve “Huzurlarınızda Sayın İsmet İnönü’yü tekrar rahmetle anıyorum, ruhu şad olsun ve tekrar Cumhuriyetimizin kurucusu için hepinizden özür dilerim” demişti. Ancak bununla yetinmeyen CHP, konuyu yargıya taşıdı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ile Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan ve İnönü ailesi, yaptıkları başvuruda, İnönü’ye hakaret içerdiği gerekçesiyle twitter mesajının kaldırılması talep etti. Bunun üzerine İstanbul bilişim suçlarına bakan savcılık tarafından içeriğin kaldırılmasına karar verildi.

İLGİLİ HABERLER

http://www.taraf.com.tr/politika/tulay-babuscu-cark-etti-sayin-ismet-inonuyu/

http://www.taraf.com.tr/politika/iste-chpli-vekilin-babuscuya-ozur-dileten-konusmasi-izlenme-rekoru-kiriyor/

http://www.taraf.com.tr/surmanset/yine-o-vekil-yine-utanc-veren-sozlerbizans-dostu-kahpe-inonu/

Sonrası Çirkin twett mucidi AKP’li Babuşçu’ya yargı tokadı…O tweet.. Taraf Gazetesi ilk ortaya çıktı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/politika/cirkin-twett-mucidi-akpli-babuscuya-yargi-tokadi-o-tweet/feed/ 0