Taraf Gazetesi http://www.taraf.com.tr Düşünmek Taraf Olmaktır Sat, 28 Nov 2015 15:09:18 +0000 tr-TR hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.3.1 “De Facto” http://www.taraf.com.tr/de-facto/ http://www.taraf.com.tr/de-facto/#comments Sat, 28 Nov 2015 15:09:18 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=91185 Bu halk beni seçti mi? Seçti.

O halde ortada bir sorun yoktur. Onlar beni, istediğimi, aklımdan geçirdiğimi yürürlüğe koymam için seçtiler. Bana güveniyorlar ve güvendiklerini gösterdiler. “Bana güveniyorlar” demek, aklımdan geçirdiğim şeylerin iyi ve doğru olduğuna da güvendikleri anlamına gelir. Hal böyle olduğuna göre bunları her seferinde onlara haber vermem, danışmam gerekmez. Yaparım nasıl olsa haberleri olur.

De Facto

Bu, yapılanın Latince’si: de facto Başkan.

Fransızlar bundan “fait accompli” deyimini üretmişler: “oldubitti”; daha açıkçası “Ben yaptım oldu”. Nitekim yapıyor ve oluyor.

Oysa, ortada Bir “Başkanlık Sistemi” olsa dahi, bunun için gerekli hukukî süreçler tamamlanmış olsa dahi, senin yapmanla olmayacak işler vardır. Birileri diyor ki, “yolsuzluk yapılıyor”. Bu birileri öyle yoldan geçen birileri değil. Kimisi polis, kimisi savcı. Bir kıyamet kopuyor, sonunda bir de bakıyorsun ki “yolsuzluk var” diyenler cezalandırılmış, yolsuzluk yaptığı söylenenler elini kolunu sallayarak dolaşıyor.

Ve tabii, durdurulan kamyonlarda ne olduğu davası. İktidar cephesinden türlü türlü ses çıkıyor, ne olduğuna ve nereye gittiğine dair; bunlar birbirini tutmuyor. Sonunda Cumhurbaşkanı kamyonların içinde “silâh olsa ne olur, olmasa ne olur” diyerek son sözü söylüyor. “Olmasa ne olur” pek bilemeyeceğim, ama “olsa”, epey bir şey olur. “Uluslararası suç” kategorisine bile uzanabilir.

Ama bu son söz Cumhurbaşkanı’nın siyasi felsefesini açıklıyor. O böyle buyurduktan sonra, evet, olsa ne olur, olmasa ne olur?

Nitekim bunu kurcalayarak boyundan büyük işlere kalkışan gazetecileri de tutukluyor, böylece gene bir “suç” olduğunu açığa çıkaranları “suçlu” yerine koyuyorlar.

Ama bunlar “flaş” dediğimiz türden olaylar. Bu iki flaş olay arasında zaten bunlardan yığınla olay olmuş. Öldürülmüş çocuğun annesini meydanlarda yuhalatmak dâhil.

Geçtiğimiz Salı International New York Times’ın “Kanaatler” sayfasında Maxim Trudolyubov’un Putin hakkında bir makalesi yayımlandı. Başlığı “Putin’s Emergency Politics”. “Emergency” bizim kültürümüzde “Olağanüstü Hal”e denk düşüyor. Yani, “Putin’in Olağanüstü Hal Politikası” diye çevirebiliriz. Ukrayna, Çeçenistan, Kırım vb. Evet, Putin de bir “gerilim ustası”, çünkü yaşattığı gerilimlerden bir şeyler kazanarak çıkmayı başarıyor.

Son günlerde de Putin’in talihi yaver gidiyor. Bu sefer ona yardımcı olan IŞİD. Paris faciasından sonra, Trudolyubov’un tesbitiyle, Rusya Batı’nın müttefiki odu. Oysa bundan birkaç ay önce hiç de böyle değildi. Hollande, Rusya’yı uyarıyor, Esad’ın kanlı rejimini ayakta tutmak için çabalamaması gerektiğini söylüyordu. IŞİD saldırısından sonra Putin’le yanyana basın karşısına çıkmanın yanısıra IŞİD’e karşı Esad’ın askerî gücünden de yararlanmanın sözkonusu olduğunu bildirdi.

Olağanüstü Hal” diye tanımlanan durumlardan kendine avantaj çıkarmayı bilen siyaset adamlarından biri de Türkiye’nin Cumhurbaşkanı. 2002’de seçimi kazandıktan sonra, birkaç yıl, muhaliflerinin birinci işi gerilim yaratmaktı: muhtıralar, “Bayrak mitingleri” vb. Bu tarz geldi, parti kapatma davası açmaya kadar dayandı. Bu gerçekleşmeyince, hızını kaybetmeye başladı.

Ama Cumhurbaşkanı o yıllarda olanlardan kendisinin kazançlı çıktığını görmüştü. Ülkenin bütün kurumlarını istediği yönde seferber edeceği şekilde ipleri kendi elinde topladıkça, gerilimi de kendisi yaratmaya başladı. De facto üslûp, olağanüstü davranış, olağan hale geldi.

Ve kazandırmaya devam ediyor.

Rus uçağı”, bu politikanın uluslararası politikaya da yansıtılmasının “müjde”si. onunla eşanlı olarak da Can Dündar ile Erdem Gül’ün tutuklanmaları geliyor. Bu da herhalde bir gözdağı: “ağzınızı açmayın, yoksa…

Birlik ve beraberliğe en fazla muhtaç olduğumuz bu günlerde sakın ola ağzınızı açmayın.

]]>
http://www.taraf.com.tr/de-facto/feed/ 0
Karar vermek ya da vermemek http://www.taraf.com.tr/karar-vermek-ya-da-vermemek/ http://www.taraf.com.tr/karar-vermek-ya-da-vermemek/#comments Sat, 28 Nov 2015 15:07:49 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=91183 IŞİD öyle bir örgüt ki, bölgesel ve küresel tüm güçler ve akla gelebilecek tüm uluslararası kuruluşlar ona karşı, ama bir türlü hakkından gelinemiyor.

Bir taraftan da –nasıl adlandırılacağı üzerinden dahi politika yürütülen– bu örgüte karşı koalisyon kurma çabaları devam ediyor. Mücadele edilecek düşman kâğıt üzerinde belli, ama kim kimin koalisyonuna katılacak da mücadele edecek, mücadele ederken kimler müttefik olarak kabul edilecek, bir türlü belli olamıyor.

Hattâ “mücadele” derken tam olarak kim neyi kastediyor, mesela mücadelenin sonucunda ne elde edilmek isteniyor gibi ayrıntılar da kesinleşmiş değil.

Belki de tüm bu pazarlık ve ittifak kurma/ kurulmuş ittifakları bozma süreci, bu örgütle mücadelenin kendisinden daha önemlidir.

IŞİD militanlarının 13 Kasım Cuma günü Paris’te düzenlediği katliamın ardından bu karmaşık süreçte yeni bir kırılma yaşandı ve Fransa’nın iç ve dış politikasında önemli değişimler başladı. Bu değişimler, Ocak ayındaki Charlie Hebdo saldırısı ardından yaşanan değişimlerden çok daha çarpıcı. Örneğin araları bir süredir gayet bozuk olan Fransa ve Rusya bu sefer bir yakınlaşma süreci içine giriverdiler.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande saldırılardan sonra yoğun bir diplomasi trafiği içine girmiş ve bir hafta içinde aralarında Barack Obama, David Cameron, Angela Merkel ve Mateo Renzi’nin de bulunduğu çok sayıda liderle yüz yüze görüşme gerçekleştirmişti. Ancak bu görüşme trafiğinin en önemli durağı, Moskova’ya giderek Vladimir Putin ile buluşması oldu.

Hollande- Putin görüşmesinin temel konusu, IŞİD’e karşı Suriye coğrafyasında sürdürülen mücadelenin nasıl koordine edileceği üzerineydi. Ukrayna krizi nedeniyle araları açılmış olan bu iki ülkenin işbirliği geliştirme yolları aramaları başlı başına önemli. Örneğin Fransa Suriye açıklarına Charles-de-Gaulle uçak gemisini gönderme kararı alır almaz, Putin’in bölgede bulunan kendi deniz kuvvetlerine “Fransızlarla doğrudan temas kurun ve onlara müttefikiniz olarak davranın” talimatı verdiği basına açıklandı. Deniz kuvvetleri arasındaki işbirliğinin özel bir anlamı var, zira Fransa daha geçen sene Rusya’nın siparişi üzerine inşa edilen ve parası da ödenmiş iki Mistral tipi savaş gemisini bu ülkeye teslim etmeyi –iki ülke arasındaki kötü ilişkileri gerekçe göstererek– reddetmişti. Demek ki köprülerin altından bir hayli su akmış.

Fransa Cumhurbaşkanı, Paris saldırılarının hemen ardından Suriye’deki düşmanlarının IŞİD olduğunu ve bu düşmana karşı savaşan güçlerin işbirliği yapması gerektiğini de söyledi. Zaten Vladimir Putin de Eylül sonunda New York’taki BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “IŞİD’e karşı küresel bir koalisyon kurulması” çağrısında bulunmamış mıydı?

Bu ortamda Fransa “Esadsız çözüm” söylemini ne derece sürdürebilecek, ona da karar vermesi gerekiyor.

Hâlâ kendi aralarında uyumlu politikalar geliştiremeyen Batı ittifakı üyelerini Rusya’nın hava sahalarını sık sık ihlal etmek de dâhil pek çok yöntemle birbirleriyle kenetlenmeye itmesi bakalım bu mücadeleyi hızlandıracak mı? Yoksa tam tersine, devletler arasında kontrol altında tutulması gittikçe zorlaşan farklı bir süreç mi tetiklenecek? Bu sorunun yanıtını, Rusya’nın kendisine Ortadoğu’daki esas muhatabı olarak gördüğü ABD nasıl bir yol izleyeceğine kesin olarak karar verir ve bunun gereğini yapmaya başlarsa göreceğiz.

1945’te Stalin’in Türkiye’den olmadık taleplerde bulunduğu ve bu yüzden Ankara’nın “mecburen” Batı ittifakına yapıştığı dönemde ABD herhangi bir kararsızlık içinde değilmiş demek.

tbilener@gsu.edu.tr

 

]]>
http://www.taraf.com.tr/karar-vermek-ya-da-vermemek/feed/ 0
İfade özgürlüğü, Taraf, veda http://www.taraf.com.tr/ifade-ozgurlugu-taraf-veda/ http://www.taraf.com.tr/ifade-ozgurlugu-taraf-veda/#comments Sat, 28 Nov 2015 15:05:59 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=91181 Yine Türkiye’nin medya ve ifade özgürlüğüne yönelik müdahalelerin yaşandığı kara günlerden geçiyoruz. Ne desek boş, ne desek yetersiz, ne desek eksik kalıyor. Otoriterizmin yükseldiği, farklı söz söyleyenin baskılandığı, medyaya tehditlerin giderek arttığı, sokağa çıkma hakkının bastırıldığı bir ortamda ne desek anlamsız.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasıyla da gördük ki, gazeteci tutuklamak, tutuklamakla kalmayıp halkın bilgi edinme hakkı için ortaya konan gazetecilik faaliyetlerini terörü desteklemek ya da casusluk gibi göstermek, gazetecileri kriminalize etmek sıradanlaştırılmaya çalışılıyor.

Elbette gerçeği söyleyen, adaletsizliğe karşı duran, muhalif ses çıkaran herkes otoriterizmden nasibini alıyor. Gündüz vakti sokak ortasında Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, ensesine sıkılan ve aşina olduğumuz o lanet olası kurşunla suikast sonucu katlediliyor. İfade özgürlüğü, en alçak hâliyle ayaklar altına alınıyor.

Tüm bunlar, AKP’nin var gücüyle uyguladığı kutuplaşma ve gerilim stratejisinin sürüklediği ülkemizin demokrasi ve özgürlüklerle ilgili utanç hanesine yeni çentikler ekliyor.

Can Dündar ve Erdem Gül, sadece Türkiye için değil, tüm dünyayı ilgilendiren bir gerçeği haberleştirdi. Adana’da 19 Ocak 2014 tarihinde durdurulan, Suriye’ye insani yardım taşıdığı ileri sürülen MİT’e ait TIR’lardaki silah görüntüleri, 29 Mayıs 2015 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nce yayınlandı, haber Türkiye ve dünyada geniş yankı uyandırdı.

Cumhuriyet Gazetesi haberinin “gerçeğe aykırı haber ve görüntüler” içerdiği iddiasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen dilekçe ile Can Dündar hakkında suç duyurusunda bulundu. Dilekçeyi işleme koyan Savcılık, Can Dündar ve Erdem Gül hakkında “örgüte üye olmaksızın, bilerek ve isteyerek yardım etmek”, “siyasi ve askerî casusluk”, “gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçlamasıyla tutuklanmalarını talep etti.

Oysa, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklandığı gün, aynı saatlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye’den kalkan TIR’ların Türkiye’ye IŞİD petrolü taşıdığından söz etmesi görmesini bilen için ne çok şey anlatıyordu.

Gazetecilik adına hiç olmadığı kadar karanlık günlerden geçiyoruz.

Ben Türkiye medyasının şanslı olanlarındanım. Taraf’ın ilk yayımlandığı günden itibaren bu köşede yazmaya başladım. Önce haftada bir gün, daha sonra iki gün olmak üzere bu köşede yazmanın yanı sıra gazetede başka görevler de üstlendim. Medyanın kademe kademe itibarının zedelendiği, medya özgürlüğünün ayaklar altında alındığı dönemlerde Taraf’ın varlığı sayesinde pek çok gazeteci ve yazar başka gazetelerde bulamayacağı özgürlüğü Taraf’ın sayfalarında buldu, nefes aldı.

Türkiye siyasi tarihinin en kritik dönemlerinden birinin tanığıdır Taraf ve o süreçte izlediği yayın politikasının geneline bakıldığında Türkiye’nin demokratikleşmesi yönünde bir işlev gördüğü ileride daha net anlaşılacaktır.

Bugüne kadar başka hiçbir gazetede bulamayacağım özgürlükleri Taraf’ta buldum, özellikle ağırlıklı olarak yazma imkânı bulduğum çevre, doğa koruma, ekoloji alanlarındaki yazılar sayesinde yeni ufuklar keşfetme fırsatı buldum.

Bana bu imkânları sunmuş tüm yöneticilere ve mesai arkadaşlarıma teşekkür ederim. Tüm baskılara rağmen Taraf’ı ayakta tutmaya çalışanların mücadelesini sonuna kadar destekliyorum.

Vedalar hep zordur. Sekiz yıllık Taraf macerası bu yazıyla son buluyor. Yakın zamanda yeni bir mecrada buluşmak üzere…

pelincengiz@gmail.com

 

]]>
http://www.taraf.com.tr/ifade-ozgurlugu-taraf-veda/feed/ 0
Modern ve etnik dokunuşların birlikteliği http://www.taraf.com.tr/modern-ve-etnik-dokunuslarin-birlikteligi/ http://www.taraf.com.tr/modern-ve-etnik-dokunuslarin-birlikteligi/#comments Sat, 28 Nov 2015 15:03:58 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=91179 Bodrum Yalıkavak Marina’nın seçkin mekânları arasında 2014 yılından beri yer alan “PS Lounge” için geçen yaz tatilini Bodrum’da geçiren dostlarımdan farklı yorumlar almıştım.

2015 yılı kış sezonunda İstanbul, Etiler’in en stratejik noktası olarak adlandırabileceğim bir lokasyonda açılan “PS Lounge” misafirlerini özenle ağırlamaya devam ediyor.

Dışarıdan baktığınızda da, içine girdiğinizde de dekorasyona oldukça büyük bir yatırım yapıldığını görüyorsunuz. Minimalist tarzın hâkim olduğu dekorasyonda etnik çizgilerin uyumu da bence başarı ile yakalanmış. Ancak biraz fazla göz alıcı bir dekorasyon. İster istemez etkilenmeden geçemiyorsunuz. Bu ihtişam karşısında kendinizi evinizde gibi rahat hissedebilmeniz de değişik bir tezatlık oluşturuyor. Bence bunda en büyük etken ferah, geniş ve konforlu bir oturma düzeninin olması.

İçeriyi şöyle bir gezdikten sonra mönüyü biraz incelemek ve bir şeyler içmek için benim jenerasyonumun yani 70-80’lerin gençliğinin tabiriyle Nispetiye Caddesi’ne cepheli “piyasa” bir masaya oturdum.

Klasik kâğıttan hazırlanmış mönüler burada mevcut değil. Mönüyü tabletten tüm renkli görselleriyle birlikte incelemek hem pratik hem de çağın nimetlerini yakalayan bir seçim olmuş. “PS Lounge”un böylelikle yoğun rekabet ortamında fark yaratmak için iyi bir adım attığını düşünüyorum.

Ama ben yine de klasik mönü kartlarını incelemekten daha fazla keyif alıyorum.

PS Lounge”un mönüsü oldukça geniş ve farklı zevklere hitap edebilecek zenginlikte

Yemeklere geçmeden önce hem sağlıklı hem de lezzetli bir seçenek olan elma, salatalık, roka ve maydanoz ile hazırlanan “Green Detox” günün yorgunluğunu atmam için iyi bir seçim oldu.

Şefin özel tercihlerinden oluşturulan mönünün ilk servisi olan “Izgara Sebzeli Burrata” ile gece başladı. Pesto sos ile marine edilen kabak, patlıcan, kırmızı California biberi, cherry domates, fesleğen ve dolmalık fıstığın buratta peyniri ile uyumu gayet başarılıydı. Peynir delisi biri olarak “Izgara Sebzeli Burrata”nın gayet hafif ve sağlıklı bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Öğle yemekleri için de kesinlikle ideal bir tercih.

Green Detox ile başlayan, ızgara sebzeli burrata ile devam eden gece de sırada “PS Salata” vardı. Sunumu oldukça şık olan ve harmanlanmış salata üzerine koyulan humus ile narın yanı sıra ince kıyılmış derin yağda kızartılan pırasa ve dilimlenmiş baby turp ile servis edilen “PS Salata”yı fazla karışık bulduğumu ve benim damak tadıma çok uygun olmadığını söyleyebilirim. Ama ince kıyılmış ve derin yağda kızartılmış pırasanın humus ile uyumunu oldukça etkileyici buldum.

Sıra “lokmalık” diye adlandırabileceğim lezzetlerdeydi. “Karidesli Taco” ve “Füme Somonlu Bruschetta”. Mini taco ve dilimlenmiş avokado üzerinde tereyağında kızartılmış jumbo karidesler ile servis edilen “Karidesli Taco”nun lezzetinde üzerine rendelenmiş lime ve limon kabuğunun önemli rolü olduğunu düşünüyorum. Ayrıca karideslerin kızartılma kıvamını da çok beğendim. Gelelim “Füme Somonlu Bruschetta”ya… Bir gün fermantasyon işleminden geçmiş ekşi mayalı, çörekotlu kızartılmış kepek ekmeği üzerinde pul biber, beyaz toz biber, tuz, limon ve zeytinyağı ile harmanlanmış küp küp kesilen avokadolar üzerine konan füme somonlar inanın damağımı şenlendirdi.

PS Lounge” Sous Chef’i Yiğit Güre’nin deniz mahsulü ağırlıklı mönü seçiminde ana yemek olarak “Asya Usulü Deniz Levreği” servis edildi. Yiğit Şef Uzakdoğu soslarıyla tatlandırılan levreğin favori lezzetleri arasında olduğunun altını özellikle çizdi. Özel olarak seçilen deniz levreği hafif olarak ızgara izi yapıldıktan sonra, önceden hazırlanan sos ile 200C fırında pişiriliyor. Ama her şey bununla bitmiyor. Haşlanmış olarak küp doğranan baby patatesler, rezene, kereviz, soğan, sarımsak ile soteleniyor. Ardından levrek pişirirken kullanılan sostan ilave edilerek hazırlanan garnitür tabağa konuluyor. Kırmızı ve beyaz lahana eklendikten sonra kişniş ve rezene yaprağı eşliğinde servis ediliyor. Beni oldukça cezbeden “Asya Usulü Deniz Levreği”ni etkileyici buldum. Kereviz ve rezene levreğe oldukça yakışmıştı. Bence sosla da ayrı bir uyum yakalamış.

Bu keyifli yemeği okkalı bir Türk kahvesiyle taçlandırırken son kez incelediğim mönüdeki fiyatları biraz yüksek bulduğumu ama lezzetlerin benden tam puan aldığını söyleyebilirim.

Adres: Nispetiye Cad. No: 100 Etiler- İstanbul

(Tel: 0212 265 1011)

(www.pslounge.com.tr)

 

***

 

Yine yeni yeniden Cezayir…

 

Kentli gezginlerin İstanbul’daki favori semtlerinden olan Beyoğlu’nun sokakları arasına saklanmış içinde nice yaşanmışlıkları barındıran birçok tarihî bina olduğunu biliyoruz.

Tarihe meraklı birisi olarak bu binalar ve hikâyeleri bende hep merak uyandırmıştır. Bu “hikâyelerin peşinden koşmayı” ya da başka bir deyişle bu tür geçmişe sahip olan “binaların hikâyelerini keşfe çıkmayı” seviyorum.

Bu anlamda favori mekânlarımın başında da bugün “Cezayir İstanbul”a ev sahipliği yapan bu üç katlı tarihî bina geliyor. 1901 yılında İtalyan İşçi Cemiyeti üyelerinin çocukları için okul binası olarak inşa edilen yapı yüksek tavanları, büyük ve aydınlık pencereleri, orijinal taş zeminleri ile 114 yıllık bir geçmişin tüm izlerini hem taşıyor ve hem de yansıtıyor.

Binanın büyükçe giriş kapısı tüm heybetiyle sizi karşılarken, taş duvarların arkasındaki detaylandırılmış keyifli dekorasyon ile ev sıcaklığını hissetme imkânı bulabiliyorsunuz

Cezayir İstanbul” için şehir hayatının merkezinde, asırlık bir bina içerisinde “eskinin etkileyici dokusu ile bugünün tüm cazibesini ve dinamizmini sunuyor” demem yanlış olmayacaktır.

Cezayir İstanbul” aslında yaklaşık 10 yıldır hayatımızda. Yalın çizgilere hâkim dekorasyonu, renkli ama bir o kadar da samimi atmosferi ve yenilenen yüzüyle tekrardan hizmet vermeye devam ediyor.

Geçen hafta Executive Chef Fırat Yanardağ’ın farklı mutfakların esintilerini yakaladığı mönüsünü denemek ve bu muhteşem binayı tekrardan keşfetmek için “Cezayir İstanbul”a bir ziyaret gerçekleştirdim.

Eski kabuğundan sıyrılarak yeniden doğan “Cezayir İstanbul”un bu hâlini eskisine oranla çok daha etkileyici buldum. Yepyeni bir yeme- içme, zaman geçirme ve keyif kurgusu ile ayrı katlarda farklı konsept mönülerle hizmet veren “Cezayir”in aynı zamanda çeşitli konser, film gösterimi, atölye, konuşma ve kültür- sanat etkinliklerine de Ağustos 2015’ten beri evsahipliği yapmaya başladığını paylaşmak istiyorum.

Mekânın geniş ve yeşilliklerle bütünleşmiş olan bahçesi Beyoğlu için adeta bir vaha niteliğinde. Bahçenin camekânla kapatılmış, hem yaz hem de kış kullanım amacıyla yaratılmış yüksek tavanlı, bol ışık alan şömineli bar bölümünde oturmayı tercih ettim. Bu bölümün ahşap ağırlıklı dekorasyonu ve mobilyalarının deri oturma grubuyla yakaladığı bütünlük oldukça hoş ve huzur vericiydi.

Cezayir”in yeni mönüsü Executive Chef Fırat Yanardağ yönetimindeki genç ve dinamik bir mutfak ekibine emanet. Dünya, Akdeniz ve Türk mutfaklarından ilham alınarak ve modern tatlar ile birleştirilerek mönüyü hazırlamış. 2008 yılında MSA’dan mezun olan Fırat Şef daha önce İtalyan Mutfağı ağırlıklı restoran tecrübesiyle “Cezayir”in mutfağında yeniliklere açık deneysel yemekleri keyifle yaratmayı tercih ediyor. Mönüyü incelediğimde farklı mutfaklar arasında seçim yapmakta bocalasam da günün her saatine uygun leziz ve yenilikçi seçeneklerin biraraya getirilmiş olmasını da keyifli buldum.

İlk olarak Fırat Şef’in hazırladığı meze çeşitlerinden sırasıyla “Muhammara”, “Acılı Yoğurt”, “Humus” ve “Cezayir Sarma” masama konuk oldu. Közlenmiş sarı ve kırmızı biberler, közlenmiş soğan, kavrulmuş ekmek kırıntısı, bolca ceviz içi, nar ekşisi, tereyağında terletilmiş sarımsak ve kuru nane ile hazırlanmış olan “Muhammara” alışılmışın dışındaki yorumuyla benden tam not aldı. Ama haşlanmış nohut içerisine sarımsak püresi, tahin, kimyon, limon suyu ve zeytinyağı ile hazırlanmış “Humus”taki kimyonun biraz baskın tadı “Muhammara”nın özel yorumu kadar beni mutlu etmedi. Benim favori lezzetlerimden olan arnavutbiberi ile hazırlanan “Acılı Yoğurt”un yani “Atom”un tadını beğensem de acı yeme eşiği oldukça yüksek olan biri olarak benim damak tadıma göre acısını biraz hafif ama lezzetli bulduğumu söyleyebilirim.

Mezeler arasındaki favori lezzetimin firik bulguru, vişne parçaları, çamfıstığı ve yenibahar ile yapılmış olan “Cezayir Sarma” olduğunu tereddütsüz söyleyebilirim. Harcının dengesi bana göre ideal düzeydi ve tadı damağımda kaldı. Kendi fırınlarında çıkan ekmeklerin lezzeti de mezelerin yanında bir başka güzellikteydi.

Ana yemek olarak Fırat Şef közlenmiş patlıcan, kuru nane, mozzarella peyniri, közlenmiş sarı ve kırmızı biberler ile közlenmiş kırmızı soğan, gün kurusu ve tarçınla ağır ateşte pişirdiği “Kuzu İncik”i önerdi. Kuzu eti çok seven biri olarak Fırat Şef’in yorumu gerçekten çok beğendim ve kuzu inciğin lezzeti kadar sunumunu da etkileyici buldum

Bu keyifli yemeğin ardından tatlı olarak adını mekândan alan “Cezayir Muhallebi”yi tercih ettim. Tereyağında fırında kurutulan telkadayıf ile kurutulmuş kakao ve harnup pekmezi ile tamamlanan damlasakızlı muhallebinin bu yemeği taçlandırdığını düşünüyorum. Bu tatlıyı referans alarak “Cezayir”in giriş katında bulunan pasta fırını ile gün boyu çıkan “patisserie” ürünlerinin mutlaka tadılması gerektiğini de dip not olarak ekleyebilirim.

Kişi başı alkolsüz bir yemeğin ortalama 60- 70 TL arasında olduğu mekânda kalite fiyat performansını makul seviyede bulduğumu ve şehrin bu nostaljik bölgesindeki “Cezayir İstanbul”a uğrayıp yenilenmiş mönüsünü denemeyi ihmal etmemenizi öneriyorum.

Adres: Hayriye Cad. No: 12 Beyoğlu- İstanbul

(Tel: 0212 245 9980)

(www.cezayir-istanbul.com)

 

***

 

7 ÖNERİ / 7 yorum

 

» ÖNERİ: Develi Kebap- Samatya/ İSTANBUL

yorum: “Burma Kebap” farklı bir alternatif arayanlar için ideal.

» ÖNERİ: Dobby’s Burger Place- Kızıltoprak/ İSTANBUL

yorum: Burgerleri ve servisi standardın altında.

» ÖNERİ: Tarihi Vefa Bozacısı– Fatih/ İSTANBUL

yorum: İstanbul’da hâlâ alternatifi yok.

» ÖNERİ: Pidesun- Kadıköy/ İSTANBUL

yorum: “Kuşbaşılı Pide” favorim.

» ÖNERİ: Çay Tarlası- Moda/ İSTANBUL

yorum: “Menemen” sevenler için iyi bir alternatif.

» ÖNERİ: AKO Adapazarı Islama Köftecisi- Kadıköy/ İSTANBUL

yorum: Elli yıldır değişmeyen kalite ve lezzet.

» ÖNERİ: Kardeşler Lokantası- Yeşilyurt/ İSTANBUL

yorum: Döneri vasatın üzerinde ama servisi için aynı şeyi söylemek zor.

rtartici@gmail.com

Twitter: @yiyosiciyos

Facebook: yiyosiciyosyaziyos

İnstagram: yiyosiciyosyaziyos

]]>
http://www.taraf.com.tr/modern-ve-etnik-dokunuslarin-birlikteligi/feed/ 0
Bildiğimiz dünya http://www.taraf.com.tr/bildigimiz-dunya/ http://www.taraf.com.tr/bildigimiz-dunya/#comments Sat, 28 Nov 2015 15:01:08 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=91176 Malum. Dünyanın hemen her köşesinde hükümetler sivil toplumdan, gelişen inisiyatiflerden ve özellikle de kurdukları sınır ötesi ittifaklardan feci korkuyorlar. Geçen hafta Antalya’da G20 sırasında yaşadık. Valilik öyle bir yasaklama listesi çıkarttı ki, alerjiniz tutup ardın ardına hapşıracak olsanız protesto sayabilirlerdi! Ve durum bu hafta COP21’e evsahipliği yapan Paris için de farklı değil. Bu son saldırı ile bahaneleri de kuvvetli: yürüyüşlerin tamamı yasaklandı!

Bir türlü alamadıkları kararlar ve rıza göstermedikleri kısıtlamalar bildiğimiz dünyanın sonunu getirecek. Korkmaları, öfkemizden… makul elbette. Peki. Neler olacak COP21 boyunca, yasakları dinleyecek miyiz?

Paris’e bakalım, önce:

Pek çok ülkeden gelecek aktivistleri buluşturan, varabilselerdi Paris’e koordineli hareket etmelerine imkân sağlayacak, bilgi akışını hızlandıran yazışma grupları var. Bunlardan takip edebildiğim kadarı Paris’e gelememek, gelecek olsalar da büyük yürüyüşü yapamayacak olmak kimseyi pes ettirmemiş! Örneğin Paris’te, herşey planlandığı gibi gitseydi, iklim için yürüyecek 10 bin küsur kişi, “biz yürüyemiyoruz, bizim için yürür müsünüz” diye dünyaya sorar olmuşlar! Onlarla http://www.march4me.org adresinde buluşabilirsiniz. Ya da ayakkabınızı yollayabilir ve Avaaz’ın kurguladığı Ayakkabı İnisiyatifi aracılığı ile Cumhuriyet Sarayı önünde kurulacak ayakkabılar ordusunda yerinizi alabilir, COP21 katılımcılarına “ben de buradayım, kararınızı duyalım” diyebilirsiniz (ayakkabılar eylem sonrası hayır kurumlarına bağışlanacak). Ayrıca http://globalclimatemarch.org‘a göz atarsanız, dünyanın her yanında yürüyüşlerin olduğunu görebilirsiniz. Tüm bu yürüyüşler COP21 toplantı salonlarına naklen veriliyor olacak, üstelik. Melbourne 60 bin kişiyle hazırız diye seslendi bile. Rio de Janeiro’dan da “Ipanema sokaklarından sesleneceğiz” bilgisi ulaştı. Brüksel’den bisikletleriyle yola çıkan 300 kişiden ilk kafile dün vardı Paris’e, kalanlar da bugün yetişmiş olacaklar. Yol boyu COP21’den beklentilerini ilan ediyorlar. Ayrıca rehberler dâhilinde bir gezi var, iklim suçlularının Paris’te lobi yaptıkları yerler, kurumlar, koşulların şeffaflaşması amacıyla düzenlenen. Bu lobi gayretinin COP21 boyunca da devam edeceğini düşünürseniz, olağanüstü aydınlatıcı olacaktır, katılanlar için. Bunlar benim aradan seçip ayıkladıklarım, öyle çok, öyle renkli ki eylemler!

Peki, burada, bizim evimizde durum ne:

12-13 Kasım’da Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen İklim Forumu ardından 14 Kasım’da bir yürüyüş gerçekleştirilecekti, İstanbul Valiliği izin vermediği için basın bildirisiyle sınırlı kaldı maalesef. SALT Beyoğlu’nda 27 Kasım- 4 Aralık tarihlerinde ‎iklim değişikliği odaklı bir program var. “Bu son şansımız mı?” adını taşıyan programda çevre üzerindeki bireysel ve küresel etkileri sorgulamaya teşvik eden sekiz önemli film gösterimi gerçekleşecek. Ayrıntılı bilgi için http://saltonline.org/tr/1252/‘a tıklayabilirsiniz. Çiftçi Sen, parçası olduğu ve iklim krizine karşı gıda egemenliği çözümünü savunan La Via Campesina’nın Fransa’da bulunan örgütü Confédération Paysanne ile birlikte hareket etmek üzere Paris’e bir delegasyon gönderdi. Bizim basınımızda ne kadar yer alacak bilmiyorum, elimden geleni yapacağım tecrübelerini akabinde paylaşabilmek için sizlerle. Bizleri tam 18 yıldır her sabah Açık Radyo’da yaptığı programdan seslenerek uyaran, üzerimizdeki hakkı ödenmez Ömer Madra da, orada. Paris’te. Kulağınız Açık Radyo’da olsun bu hafta boyunca. Slow Food, Fikir Sahibi Damaklar olarak biz de 10 Aralık’a bir etkinlik yerleştirdik, Sarıkeçililer Derneği’nden Pelvin Çoban Savran’la buluşacak ve iklim değişikliğini göçerlerin gözünden, geleneğinden, dilinden dinleyeceğiz. Katılmak isterseniz, etkinlik sayfası şurada: https://goo.gl/tIAdfB.

Dedim ya. Hükümetler bugün hiç olmadığı gibi korkuyorlar sivil inisiyatiflerden. Zira bildiğimiz dünyanın sonuna geldik. Önümüzdeki yıl, şimdiden belli. Rekor sıcaklıkların tamamı aşılacak ve görmezden geldiğimiz yüzüyle tanışacağız küresel iklim değişikliğinin. 15 yıla kadar ekmek lüks olacak. Yoğurt, keza. Kolera, sıtma yaygın ve salgın hastalıklar olarak gündemimizi belirleyecek. Bakteri ve mikropların önlenemez yükselişine ve medeniyetimizin gelişen hastalıkların bu muazzam şiddeti karşısında çaresiz kalışını izleyeceğiz. Bu gerçekleri görenlerin sayısı her an artıyor. Her ne kadar kredi kartı borçları, ev taksiti ve alınacak yeni bir pembe t-shirtün heyecanı ile oyalasalar da kalabalıkları, açlık, susuzluk ve beraberinde gelen savaşlar, göç, ölümler ve kayıplar gözümüzü açacak her birimizin. Hızla.

Korkmakta haklı, hükümetler. Ama faydası yok gelecek günlere. Yol yok COP21’den akılcı, hızla uygulanabilir, etkin ve sürdürülebilir kararlarla çıkmaktan başka..

dkoryurek@fikirsahibidamaklar.org

 

]]>
http://www.taraf.com.tr/bildigimiz-dunya/feed/ 0
Haklı olmak iyi bir şey midir http://www.taraf.com.tr/hakli-olmak-iyi-bir-sey-midir-2/ http://www.taraf.com.tr/hakli-olmak-iyi-bir-sey-midir-2/#comments Sat, 28 Nov 2015 14:59:35 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=91174 Haklı olmaya müptela olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü haklı olduğumuz zaman, eylemlerimizin üreteceği herhangi bir sonuç bizim kabahatimiz olmaktan çıkıyor. Ve bütün eleştirilere sadece “biz zaten meselenin temelinde haklıyız” diyerek cevap verebiliyoruz. Bunun bizi tutarlı kıldığını düşünüyoruz. Oysa bana göre, son yıllarda yaşadığımız bütün kargaşanın ve kutuplaşmanın altında bence kendini haklı hissettiği an bütün sorumluluklarından azade olduğunu düşünen ruh hâli var.

Hak kavramının ortaya çıkışını ve bu kavram üzerine yapılan tartışmaları bir köşe yazısında anlatmayı tercih etmeyeceğim. O bakımdan, biraz da buyurgan bir şekilde, benim bu kavramdan ne anladığımı yazmakla yetineceğim. Ben hakların sözleşmeden doğduğunu düşünenlerdenim. Mesela, dünya üzerinde tek bir insan var olsaydı, muhtemelen her hangi bir eylemi çekinmeden yapabilirdi. Fakat buna hakkı olduğu için değil, bunu hak olarak kabul edip saygı duyacak başka bir insan mevcut olmadığı için. Dolayısıyla, hak, ikinci insanın dünyaya gelmesiyle ortaya çıkar. Bu iki aktör bir anlaşma yaparlar ve bu sözleşmeden doğan haklara sahip olurlar. Haklılık dediğimiz şey ise, bu sözleşme ihlal edildiği an ortaya çıkar. Yani, sözleşmenin şartlarına bağlı kalan tarafın hakları, bu sözleşmeye uymayı reddeden aktör tarafından ihlal edildiği zaman. Sözleşmeye bağlı kalan taraf bu durumda haklıdır çünkü hakkı ihlal edilmiştir ve bir alacağı doğmuştur. Bu haksızlığı gidermek için uğradığı zarar miktarında bir tazminat hakkı doğar. Buna kavuştuğu an ise haklılık durumu sona erer ve başka bir hak iddia edemez.

Bu çerçeve, Türkiye’deki ruh hâlinin ve haklı olma ihtiyacının saptığı korkutucu yolu göstermesi açısından önemli. Ben, Gezi Protestoları’ndan itibaren yaşadığımız bütün kutuplaşmanın merkezinde toplum ve iktidar tarafından yanlış yorumlanan bir hak anlayışının yattığını düşünüyorum. Burada salt iktidarı sorumlu tutmadığımın ve bu yanlış yorumlamanın sosyolojik bir tabanı olduğunun da ısrarla altını çizmek isterim. Zira, son yıllarda demokrasi ve özgürlükler konusunda sert bir şekilde eleştirilen hükümet politikaları ve söylemleri hâlâ popüler bir desteğe sahip.

Bu ruh hâli, siyasal iktidar tarafından ihlal edilen herhangi bir özgürlüğün, bir şekilde hakkı gasp edilmiş hükümetin yaşadığı mağduriyetin tazminatı olduğu üzerine kurulu. Diğer bir ifadeyle, yapılan sözleşmenin mağdur ve haklı olan tarafı olarak hükümet görülmekte ve onun verdiği tepkiler bu haklılık üzerinden meşrulaştırılmakta. Dolayısıyla, bu haklılık durumu devam ettikçe, hükümetin demokrasi ve özgürlük ihlalleri, zaten haksız olan insan ve kurumlara yöneldiği için bir sorun teşkil etmemekte. Mamafih, bu yaklaşımın “hak” konusunda çizdiğimiz çerçeve ile uyumlu olmayan iki yönü var.

Birincisi, tazminat ilkesinin zararla uyumlu olma şartı. Bu şartın gözden kaçırıldığını söylemek yanlış olmaz. Zira, bu şart gözardı edildiği için, Gezi Protestoları’nda bulunan insanlar önce haksız bir şiddet eyleminde bulunmakla itham edildi, hükümet ise şiddetin karşısında sözleşmeye uyan ve mağdur edilmiş haklı bir noktada konumlandı ve arkasından gelen polis şiddeti kolaylıkla meşrulaştırıldı. Durum, Berkin Elvan’ın ekmek almaya gitmemesi ve polise taş attığı noktasında kilitlendi mesela. Bunun neticesinde, taş atma eylemi onun öldürülmesini meşrulaştıracaktı, ki öyle oldu. Yani, Berkin Elvan taş attığı için suçluydu, dolayısıyla öldürülmesi doğaldı. Benzer bir süreç 17/25 Aralık soruşturmaları sırasında yaşandı. Bütün tartışma soruşturmayı yürüten savcıların Gülen Cemaati’yle ilişkileri olup olmaması noktasında yoğunlaştı. Zira, savcıların Gülen Cemaati’ne üye olmaları onları sözleşmelerini ihlal eden mütecaviz bir konuma taşıyacağı için Cemaat’e karşı hükümetin vereceği bütün tepkiler “haklılık” kimliğiyle normalleştirildi. Günün sonunda, Cemaat’e bağlı savcılar hükümete darbe yapmak istedikleri için Koza-İpek Grubu’na kayyum atandı ve Cemaat’e yakın televizyonlar yayın platformlarından çıkartıldılar. Bu haklılık psikolojisi 7 Haziran’dan sonra da devam etti. PKK’nın terör eylemleri hükümet nezdinde ve toplum vicdanında o kadar derin bir haksızlığa uğrama durumu ve haklılık yarattı ki, HDP’nin seçim kampanyası yürütemediği ve Demirtaş’ın bir şekilde medyada kendine yer bulamadığı bir seçim dönemi geçirildi. Günün sonunda, siyasal iktidarın, antidemokratik uygulamalarını meşrulaştırırken, zararın tazmin edilme sürecindeki mütekabiliyet prensibinin gözardı ettiğini ve bunun ise başka bir hak gaspı ve hükümet aleyhine bir haklılık yarattığını söylemek yanlış olmaz.

İkinci olarak ise, haklılık durumuna yol açacak sözleşmenin şartları da sorunlu gözükmektedir. Esasında rejimin karakteristiğini de belirleyen bu şartlar, benim gibi liberal görüşü savunan isimler tarafından, mülkiyet hakkı ve bundan türeyen bütün özgürlükleri dokunulmaz kılacak şekilde bireyler lehine yorumlanır. Esasında, bu anlaşmanın, kölelik gibi bir fantezisi olmayan her tekil bireyin soyut bir devlet ile yapabileceği en adil anlaşma olduğu öne sürülür. Devlet lehine doğabilecek haklılık argümanı ve sonrasında yaşanacak bireyi özgürlüklerinden alıkoyma durumu ise ancak birey başkasının mülkiyetine tecavüz ederse meşrulaşabilir. Dolayısıyla, Türkiye’de özgürlükler ihlal edilirken sıkça duyduğumuz milli menfaatlere, ulusal güvenliğe, kamu yararına, gençlerin ve çocukların ahlaki gelişimine aykırı eylemler ise bu sözleşmenin ihlal edildiği ve siyasal otoritenin haklılık devşirdiği bir duruma işaret etmez. Zira, bireylerin mülkiyet hakkından doğan özgürlükleri ne denli somut ve objektif bir tanımlamaysa bahsi geçen kavramlar da o denli soyut ve sübjektiftir. Mesela, bir gazetecinin okuyucusuna sattığı haber gönüllü bir işbirliğini içermektedir ve sözleşmeye uygundur. İsteyen bu gazeteyi alır istemeyen ise almaz. Bu gazetenin haber yapması ve birilerinin ise para verip o gazeteyi alması tamamen mülkiyet hakları çerçevesinde meşrudur. Ve bu noktada devlet ile yapılan sözleşme ihlal edilmemiş, yani devlet mağdur edilmemiş, haksızlığa uğramamış olur. Dolayısıyla, bireylerin, ulusal güvenlik, ortak iyilik, âli menfaatler ve ahlak gibi objektif olmayan ve tanımı- kapsamı herkese göre değişecek kavramlar konusunda devletten ayrı düşünmesi bir sözleşme ihlali yani mağduriyet yani hükümetler için bir haklılık ortaya çıkarmaz. Bunun için tazminat ilkesini işletmeye teşebbüs etmek bile başlı başına sorunlu bir nokta olarak öne çıkar.

Ez cümle, devletler ile devlet dışı aktörler arasında ontolojik sorunlar vardır ve bu sorunları 21. yüzyılda çözme şekli daha estetik bir hâl almıştır. Kaba gücü ve özgürlük ihlallerini meşrulaştırma gayreti gözden kaçmamaktadır. Ne var ki, siyasal iktidarların ve etraflarında kümelenen medya ve entelektüel ordusunun ihmal ettiği nokta haklılık üzerine kurdukları argümanların hak kavramının özünü yaralayabileceğidir. Özellikle, bu durum sosyolojik olarak da destek buluyorsa, siyasal otoritenin bu haklı olma durumunu istismar etmeye her zaman meyyal olduğu akıldan çıkartılmamalıdır. Zira, bir acıyı haklı olmak için kullananlar, hep haklı kalmak için hep bir acının yaşanmasını isteyebilirler. Kutuplaşmış ve birbirlerinden uzaklaşmış insanların yaşadığı toplumların acıları üzerinden kavga etmelerinin sebebi de belki budur.

Doç. Dr., King’s College, Savunma Çalışmaları Bölümü

bozpek@yahoo.com

 

]]>
http://www.taraf.com.tr/hakli-olmak-iyi-bir-sey-midir-2/feed/ 0
Finansal Fair Play bize uymaz http://www.taraf.com.tr/finansal-fair-play-bize-uymaz/ http://www.taraf.com.tr/finansal-fair-play-bize-uymaz/#comments Sat, 28 Nov 2015 14:57:02 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=91172 Kulüplerimizin gelir gider dengesizliğinin her geçen yıl biraz daha artması ülke içinde yeterince dikkat çekmese de ülke dışında dikkatleri üzerine toplamakta. UEFA son dönemde sürekli olarak kulüplerimizin gerek mali yükümlülüklerini yerine getirmemeleri gerekse de sözkonusu bütçe problemleri nedeniyle uyarı üstüne uyarı gönderiyor. Hattâ bununla da kalmayıp gelirlerine blokaj uygulayabiliyor ki en son uygulama Fenerbahçe ile Trabzonspor kulüpleri üzerinde oldu. Her fırsatta endüstriyel futbol ya da futbolun yeni dönemdeki yansımaları üzerine ahkâm kesenlere inat ülkemizde işler hâlen eski tas eski hamam formatında sürdürülüyor. Bir tarafta anonim şirket yapılanması adı altında uygulamaya konulan ve ‘yeni’ yapılanmayı temsil eden örnek yer alıyor. Öte yanda ise dernekler yasasına tabi olan ve kulüp yönetimlerinin ‘ibra’ edilmeleri üzerinden yürütülmeyi sürdüren ‘eski’ gelenek devam ediyor. Her iki alanı da istediği gibi kullanmaya çalışan ve kendilerine yol açan yönetimler sayesinde sistem işliyormuş gibi gözüküyor. Oysa işlerin hiç de istendiği gibi gitmediği dağ gibi artan borçlardan ve ülke içine yönelik gerçekleştirilen hamlelerden anlaşılıyor. Ekonomik anlamda her yıl biraz daha dibe doğru batmakta olan buna karşın yiğitlikten vazgeçmeyen bir kulüp yönetimi modeline sahibiz ve işin en tuhaf tarafı taraftarlarımızın büyük bir çoğunluğu da aynı anlayışa sahipler. Sezon öncesinde İbrahimoviç’in transfer edilmesi için sosyal medya üzerinden örgütlenen ve sezonu ezeli rakiplerinin önünde tamamlamalarına rağmen transferlerde geride kaldıkları için hoşnutsuzluk duyan taraftar profili. Ne olursa olsun kazanma mantığının tüm kulüplerimizi getirmiş olduğu yer maalesef ‘bomba’ transferler yapmak suretiyle taraftarların gözlerini boyamak ve günü kurtarmaktır. Asıl sorun ise alınan onca isme rağmen bir türlü gelmeyen uluslararası başarılar ve memnuniyetsizliği artan taraftar sayısıdır. İlginç bir biçimde yaşanan kısırdöngü ile birlikte kulüplerimiz her yıl daha fazla transfer yapmakta ve daha fazla borçlanmaktadırlar. Buna karşın tribünlere giden taraftar sayısı azalırken, gelmesi beklenen başarılı sonuçlar kadar güzel futbol da bir türlü gelmemektedir.

Son iki aydır asgari ücretin 1300 TL olmasının konuşulduğu ülkemizde futbol dünyasında telaffuz edilen rakamların gündelik hayatın içerisinde ne kadar uçuk kaçık bir görünüm yarattığını ve normal kabul etmenin anormal olduğunu herkes öğrenmelidir. Fenerbahçe kulübü Alex de Souza’nın Fenerbahçe kulübünde geçirdiği sekiz sezon için kendisine 34 milyon euro ödendiğini açıkladı. Yabancı futbolcular açısından vergi cenneti olarak görülen ülkemizde örneğin Alex bu aldığı paralar karşısında ne kadar vergi ödemiştir? Milyon euroluk bonservis bedellerinin ödendiği futbolcular, teknik adamlar ne kadar vergi veriyorlar. Tabii bir diğer soruda milli formayı taşıyan futbolcularımızın, teknik kadronun ne kadar prim aldıkları meselesi ki bu durum da mahkemeye taşınmıştı. Sürekli olarak taşıma suyla değirmen döndürmeye çalışan kulüp yapılanmamızın gelir- gider dengesizliğini aşma yolu olarak dernek ve şirket yapılanmasını kullanmaları ve sonucu belli olmayan gelir kalemleri üzerinden bütçe denkliği sağlamaları gözlerden kaçmıyor. Uzun süreden beri önemli yaptırımların kulüplerimizi beklediğini ve Finansal Fair Play uygulaması ile birlikte işin çok ciddi sonuçları olacağı hususunda UEFA bizi ısrarla uyarıyor. Biz ise aynı şekilde yaşanan durumu sürdürmekte kararlı olduğumuzu göstermeyi sürdürüyoruz. Kendimizi kandırmaya alışkın olduğumuz için içeriye verilen mesajlar ve gövde gösterilerinin karşılığı fazlasıyla mevcut. Buna karşın kurumsal yapılanması ve geleneği olan bir örgütlenme modeli olarak UEFA işi başka bir pencereden görüyor. Türkiye olarak nevi şahsına münhasır ülke profili çizmekten daha acı olan ne yazık ki ülke insanlarının da bu durumu kabullenmeleri ve bize özgü kurallara göre yaşama konusunda ısrar etmeleridir.

talimciler@hotmail.com

]]>
http://www.taraf.com.tr/finansal-fair-play-bize-uymaz/feed/ 0
Haklı olmak iyi bir şey midir http://www.taraf.com.tr/hakli-olmak-iyi-bir-sey-midir/ http://www.taraf.com.tr/hakli-olmak-iyi-bir-sey-midir/#comments Sat, 28 Nov 2015 14:55:11 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=91170 BURAK BİLGEHAN ÖZPEK*/ Ben hakların sözleşmeden doğduğunu düşünenlerdenim. Mesela, dünya üzerinde tek bir insan var olsaydı, muhtemelen her hangi bir eylemi çekinmeden yapabilirdi. Fakat buna hakkı olduğu için değil, bunu hak olarak kabul edip saygı duyacak başka bir insan mevcut olmadığı için. Haklılık dediğimiz şey ise, bu sözleşme ihlal edildiği an ortaya çıkar.

 

 

Haklı olmaya müptela olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü haklı olduğumuz zaman, eylemlerimizin üreteceği herhangi bir sonuç bizim kabahatimiz olmaktan çıkıyor. Ve bütün eleştirilere sadece “biz zaten meselenin temelinde haklıyız” diyerek cevap verebiliyoruz. Bunun bizi tutarlı kıldığını düşünüyoruz. Oysa bana göre, son yıllarda yaşadığımız bütün kargaşanın ve kutuplaşmanın altında bence kendini haklı hissettiği an bütün sorumluluklarından azade olduğunu düşünen ruh hâli var.

Hak kavramının ortaya çıkışını ve bu kavram üzerine yapılan tartışmaları bir köşe yazısında anlatmayı tercih etmeyeceğim. O bakımdan, biraz da buyurgan bir şekilde, benim bu kavramdan ne anladığımı yazmakla yetineceğim. Ben hakların sözleşmeden doğduğunu düşünenlerdenim. Mesela, dünya üzerinde tek bir insan var olsaydı, muhtemelen her hangi bir eylemi çekinmeden yapabilirdi. Fakat buna hakkı olduğu için değil, bunu hak olarak kabul edip saygı duyacak başka bir insan mevcut olmadığı için. Dolayısıyla, hak, ikinci insanın dünyaya gelmesiyle ortaya çıkar. Bu iki aktör bir anlaşma yaparlar ve bu sözleşmeden doğan haklara sahip olurlar. Haklılık dediğimiz şey ise, bu sözleşme ihlal edildiği an ortaya çıkar. Yani, sözleşmenin şartlarına bağlı kalan tarafın hakları, bu sözleşmeye uymayı reddeden aktör tarafından ihlal edildiği zaman. Sözleşmeye bağlı kalan taraf bu durumda haklıdır çünkü hakkı ihlal edilmiştir ve bir alacağı doğmuştur. Bu haksızlığı gidermek için uğradığı zarar miktarında bir tazminat hakkı doğar. Buna kavuştuğu an ise haklılık durumu sona erer ve başka bir hak iddia edemez.

Bu çerçeve, Türkiye’deki ruh hâlinin ve haklı olma ihtiyacının saptığı korkutucu yolu göstermesi açısından önemli. Ben, Gezi Protestoları’ndan itibaren yaşadığımız bütün kutuplaşmanın merkezinde toplum ve iktidar tarafından yanlış yorumlanan bir hak anlayışının yattığını düşünüyorum. Burada salt iktidarı sorumlu tutmadığımın ve bu yanlış yorumlamanın sosyolojik bir tabanı olduğunun da ısrarla altını çizmek isterim. Zira, son yıllarda demokrasi ve özgürlükler konusunda sert bir şekilde eleştirilen hükümet politikaları ve söylemleri hâlâ popüler bir desteğe sahip.

Bu ruh hâli, siyasal iktidar tarafından ihlal edilen herhangi bir özgürlüğün, bir şekilde hakkı gasp edilmiş hükümetin yaşadığı mağduriyetin tazminatı olduğu üzerine kurulu. Diğer bir ifadeyle, yapılan sözleşmenin mağdur ve haklı olan tarafı olarak hükümet görülmekte ve onun verdiği tepkiler bu haklılık üzerinden meşrulaştırılmakta. Dolayısıyla, bu haklılık durumu devam ettikçe, hükümetin demokrasi ve özgürlük ihlalleri, zaten haksız olan insan ve kurumlara yöneldiği için bir sorun teşkil etmemekte. Mamafih, bu yaklaşımın “hak” konusunda çizdiğimiz çerçeve ile uyumlu olmayan iki yönü var.

Birincisi, tazminat ilkesinin zararla uyumlu olma şartı. Bu şartın gözden kaçırıldığını söylemek yanlış olmaz. Zira, bu şart gözardı edildiği için, Gezi Protestoları’nda bulunan insanlar önce haksız bir şiddet eyleminde bulunmakla itham edildi, hükümet ise şiddetin karşısında sözleşmeye uyan ve mağdur edilmiş haklı bir noktada konumlandı ve arkasından gelen polis şiddeti kolaylıkla meşrulaştırıldı. Durum, Berkin Elvan’ın ekmek almaya gitmemesi ve polise taş attığı noktasında kilitlendi mesela. Bunun neticesinde, taş atma eylemi onun öldürülmesini meşrulaştıracaktı, ki öyle oldu. Yani, Berkin Elvan taş attığı için suçluydu, dolayısıyla öldürülmesi doğaldı. Benzer bir süreç 17/25 Aralık soruşturmaları sırasında yaşandı. Bütün tartışma soruşturmayı yürüten savcıların Gülen Cemaati’yle ilişkileri olup olmaması noktasında yoğunlaştı. Zira, savcıların Gülen Cemaati’ne üye olmaları onları sözleşmelerini ihlal eden mütecaviz bir konuma taşıyacağı için Cemaat’e karşı hükümetin vereceği bütün tepkiler “haklılık” kimliğiyle normalleştirildi. Günün sonunda, Cemaat’e bağlı savcılar hükümete darbe yapmak istedikleri için Koza-İpek Grubu’na kayyum atandı ve Cemaat’e yakın televizyonlar yayın platformlarından çıkartıldılar. Bu haklılık psikolojisi 7 Haziran’dan sonra da devam etti. PKK’nın terör eylemleri hükümet nezdinde ve toplum vicdanında o kadar derin bir haksızlığa uğrama durumu ve haklılık yarattı ki, HDP’nin seçim kampanyası yürütemediği ve Demirtaş’ın bir şekilde medyada kendine yer bulamadığı bir seçim dönemi geçirildi. Günün sonunda, siyasal iktidarın, antidemokratik uygulamalarını meşrulaştırırken, zararın tazmin edilme sürecindeki mütekabiliyet prensibinin gözardı ettiğini ve bunun ise başka bir hak gaspı ve hükümet aleyhine bir haklılık yarattığını söylemek yanlış olmaz.

İkinci olarak ise, haklılık durumuna yol açacak sözleşmenin şartları da sorunlu gözükmektedir. Esasında rejimin karakteristiğini de belirleyen bu şartlar, benim gibi liberal görüşü savunan isimler tarafından, mülkiyet hakkı ve bundan türeyen bütün özgürlükleri dokunulmaz kılacak şekilde bireyler lehine yorumlanır. Esasında, bu anlaşmanın, kölelik gibi bir fantezisi olmayan her tekil bireyin soyut bir devlet ile yapabileceği en adil anlaşma olduğu öne sürülür. Devlet lehine doğabilecek haklılık argümanı ve sonrasında yaşanacak bireyi özgürlüklerinden alıkoyma durumu ise ancak birey başkasının mülkiyetine tecavüz ederse meşrulaşabilir. Dolayısıyla, Türkiye’de özgürlükler ihlal edilirken sıkça duyduğumuz milli menfaatlere, ulusal güvenliğe, kamu yararına, gençlerin ve çocukların ahlaki gelişimine aykırı eylemler ise bu sözleşmenin ihlal edildiği ve siyasal otoritenin haklılık devşirdiği bir duruma işaret etmez. Zira, bireylerin mülkiyet hakkından doğan özgürlükleri ne denli somut ve objektif bir tanımlamaysa bahsi geçen kavramlar da o denli soyut ve sübjektiftir. Mesela, bir gazetecinin okuyucusuna sattığı haber gönüllü bir işbirliğini içermektedir ve sözleşmeye uygundur. İsteyen bu gazeteyi alır istemeyen ise almaz. Bu gazetenin haber yapması ve birilerinin ise para verip o gazeteyi alması tamamen mülkiyet hakları çerçevesinde meşrudur. Ve bu noktada devlet ile yapılan sözleşme ihlal edilmemiş, yani devlet mağdur edilmemiş, haksızlığa uğramamış olur. Dolayısıyla, bireylerin, ulusal güvenlik, ortak iyilik, âli menfaatler ve ahlak gibi objektif olmayan ve tanımı- kapsamı herkese göre değişecek kavramlar konusunda devletten ayrı düşünmesi bir sözleşme ihlali yani mağduriyet yani hükümetler için bir haklılık ortaya çıkarmaz. Bunun için tazminat ilkesini işletmeye teşebbüs etmek bile başlı başına sorunlu bir nokta olarak öne çıkar.

Ez cümle, devletler ile devlet dışı aktörler arasında ontolojik sorunlar vardır ve bu sorunları 21. yüzyılda çözme şekli daha estetik bir hâl almıştır. Kaba gücü ve özgürlük ihlallerini meşrulaştırma gayreti gözden kaçmamaktadır. Ne var ki, siyasal iktidarların ve etraflarında kümelenen medya ve entelektüel ordusunun ihmal ettiği nokta haklılık üzerine kurdukları argümanların hak kavramının özünü yaralayabileceğidir. Özellikle, bu durum sosyolojik olarak da destek buluyorsa, siyasal otoritenin bu haklı olma durumunu istismar etmeye her zaman meyyal olduğu akıldan çıkartılmamalıdır. Zira, bir acıyı haklı olmak için kullananlar, hep haklı kalmak için hep bir acının yaşanmasını isteyebilirler. Kutuplaşmış ve birbirlerinden uzaklaşmış insanların yaşadığı toplumların acıları üzerinden kavga etmelerinin sebebi de belki budur.

*Doç. Dr., King’s College, Savunma Çalışmaları Bölümü

bozpek@yahoo.com

 

]]>
http://www.taraf.com.tr/hakli-olmak-iyi-bir-sey-midir/feed/ 0
Twitter sosyolojisi (2)* http://www.taraf.com.tr/twitter-sosyolojisi-2/ http://www.taraf.com.tr/twitter-sosyolojisi-2/#comments Sat, 28 Nov 2015 14:53:22 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=91168 KAHRAMAN ÇAYIRLI*/ Bir şarkının başarısı, sosyal medyada paylaşılma sayısı doğrultusunda ölçülüyor. Yeni bir dizinin tutup tutmayacağı, bir kitabın ses getirip getirmeyeceği de. Herkes kendi hesabının yıldızı, şahanesi. Bu sahte algı, kentli modern bireyin yalnızlığıyla birleşince, sosyal medya programları aldı da yürüdü resmen.

 

 

Eskiden yan yana gelmemizin mümkün olmadığı ünlülerle, sanatçılarla, siyasetçilerle vb. iletişim kurmamız çok daha kolaylaştı. Hattâ tersinir bir durum var artık, ünsüz kimse bulmak, daha doğrusu kendini ünlü hissetmeyen insan bulmak çok zor, genel olarak sosyal medya sağ olsun.

Bir şarkının başarısı, sosyal medyada paylaşılma sayısı doğrultusunda ölçülüyor. Yeni bir dizinin tutup tutmayacağı, bir kitabın ses getirip getirmeyeceği de. Herkes kendi hesabının yıldızı, şahanesi. Bu sahte algı, kentli modern bireyin yalnızlığıyla birleşince, sosyal medya programları aldı da yürüdü resmen. Bir sosyal medya şirketinin değeri, birçok ülke ekonomisinin ürettiği toplam katkıyı üretiyor artık.

Reklam dünyasının pazarlama stratejileri sayesinde, her birimiz “bol bol alışveriş yapıp para harcadığımız ölçüde” o kadar kıymetliyiz ki. Oysa o sırada Cizre’de Nusaybin’de neler oldu, oluyor?

 

YANLIŞ KATHARSİSLER…

Oysaki bir tür kuyu, bir tür insanların bakmalara doyamadığı ayna, sosyal medya. Sosyal medyanın toplumsal hareketlerdeki çok önemli rolünü, vatandaş gazeteciliği mecrası olmasını yine tenzih ediyorum, müthiş bir bilgi yığılması ve paylaşımı sözkonusu elbette.

İnsanların sosyal medyadaki bir nevi gölge imgeleri.. Bir çeşit persona. Görseniz sırf çok iyi kitaplar, filmler, operalar kovalıyor sanırsınız herkes.

Sonuçta, sosyal medyadaki paylaşımlarla etkileşim içine girmek, geri bildirim almak istediğimiz kesin. Yoksa açar günlüğümüze, not defterlerimize yazardık. Sabah akşam tweet atıp, “benim için bildirim olması, yanıt gelmesi, retweet alması önemli değil” demek hiç samimi gelmiyor bana. Yanlış katharsislerle, mutlu kukla sendromlarıyla dolu tuhaf bir arena.

Artık film izlemiyoruz, filmler bizi izliyor; ileri alıyoruz, geri sarıyoruz, kimi kısımları atlıyoruz (müzik için de geçerli elbet bu); kontrolün “sözde” nihai kullanıcıda olduğu bu ultra(?)- modern çağda, tabii ki herkes kendi şatosunun tanrısı. Genel olarak sosyal medya bu hisse çok uygun ve bu hissi güçlendirerek ters yansıtmaya, yaymaya devam ediyor. Ama tabii Cizre ya da Nusaybin bize milyonlarca kilometre uzak. O uzaklık hiç değişmiyor.

* Twitter sosyolojisi, Taraf, 15 Mart 2015

*Şair- Yazar

kahramancayirli@gmail.com

 

]]>
http://www.taraf.com.tr/twitter-sosyolojisi-2/feed/ 0
Çocuk parkına vinç düştü: 2 ölü http://www.taraf.com.tr/cocuk-parkina-vinc-dustu-2-olu/ http://www.taraf.com.tr/cocuk-parkina-vinc-dustu-2-olu/#comments Sat, 28 Nov 2015 14:49:24 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=91165 Küçükçekmece  yapımı devam eden bir inşaattaki 60 metrelik kule vinç, İstanbul Trabzonspor U-12 Kulübü’nün idari bölümünün üstüne devrildi. İçeride bulunan kulüp antrenörü ile masör hayatını kaybetti 2 kişi de yaralandı. Soyunma odasında bulunan yaklaşık 15 çocuk ise kıl payı kurtuldu. İnşaatın 2 gün önce mühürlendiği öğrenildi.

15 ÇOCUK KIL PAYI KURTULDU

O sırada maça gitmek için hazırlık yapan soyunma odasındaki yaklaşık 15 çocuk ise faciadan kıl payı kurtuldu. İhbar üzerine olay yerine itfaiye, polis ve sağlık ekibi geldi.Sağlık ekipleri 2 yaralıyı hastaneye kaldırırken itfaiye ekipleri de operatör bölmesinin altında sıkışan Tuman ve Sezer’i sıkıştıkları yerden çıkardı. Tuman ve Sezer’in cenazeleri Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

2 GÜN ÖNCE MÜHÜRLENMİŞ
Söz konusu inşaatın ise 2 gün önce Küçükçekmece Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından “güvenlik önlemleri alınmadığı” gerekçesiyle mühürlendiği öğrenildi. İnşaatın tabelasında duran yazı kameralara da yansıdı. İnşaatta bu nedenle kimsenin olmadığı öğrenildi. Öte yandan vincin düştüğü yerde bulunan çocuk parkında oynayan çocukların ise gürültü üzerine parktan çıkarak kurtuldukları öğrenildi. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

]]>
http://www.taraf.com.tr/cocuk-parkina-vinc-dustu-2-olu/feed/ 0