Taraf Gazetesi http://www.taraf.com.tr Düşünmek Taraf Olmaktır Wed, 04 May 2016 13:59:00 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.5.1 Fırtına Vadisi’nde tabutlu eylem http://www.taraf.com.tr/firtina-vadisinde-tabutlu-eylem/ Wed, 04 May 2016 13:57:14 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=109042 Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi sakinleri, 1997 yılında alınan SİT kararının hayatlarını olumsuz yönde etkilediği gerekçesiyle eylem yaptı. Eylem sırasında aniden başlayan şiddetli yağmur nedeniyle protestocu grup, üzerinde ‘SİT’ yazan bir tabutu dereye attı

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından koruma altına alınması gereken 200 ekolojik bölge arasında gösterilen Rize’nin Ardeşen ve Çamlıhemşin ilçeleri arasındaki Fırtına Vadisi’nde, ‘Doğal SİT’ alanı özelliğinin yerleşim alanlarından kaldırılması için eylem yapıldı. ‘SİT mevtası’ yazılı tabutu omuzlarda gezdiren eylemciler ardından da Fırtına Deresi’ne attı.

Ardeşen İlçesi Fırtına Vadisi girişinde toplanan yaklaşık 150 kişi, ‘SİT, vatandaş el ele, yerleşim alanlarımızdan SİT’e güle güle’ yazılı pankart ile ‘Çevre bekçi ile değil sevgi ile korunur’ ve ‘SİT köyümden git’ yazılı dövizler açtı. SİT nedeniyle arazilerinde ev yapamamaktan yakınan, yapanların ise mahkemelerde yargılandıklarını dile getiren eylemcilerden bazıları, bir kamyonetin kasasında getirilen ve üzerinde ‘SİT mevtası’ yazılı tabut ile imam cübbesi giyen bir kişi eşliğinde basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan Nebahat Balcı, yerleşim alanlarındaki SİT özelliğinin kendilerini esir aldığını ve yaşamlarını zorlaştırdığını belirterek şunları söyledi:

Hayatımızın her anı burada geçiyor

“Yerli halk olarak yerleşim alanlarından SİT özelliğinin kaldırılmasını istiyoruz. Birileri bizim adımıza bir yerlere mesaj veriyor. Bu mesajı verenler yılın 12 ayında, yağmurunda, çamurunda, sevincinde ve üzüntüsünde Çamlıhemşin’in ve doğanın yanında değil. Buna rağmen sanki bütün vadi adına mesaj vermeye çalıştılar. Ama halk olarak biz buradayız. Bizler tatil için bu vadiyi kullanmıyoruz, hayatımızın her anını burada geçiriyoruz. Doğanın gerçek sahipleri olarak yaşam alanlarımızı daraltan yerleşim alanlarındaki SİT özelliğinin kaldırılmasını istiyoruz.”

“SİT mevtasından razı mısınız? ”

Grup daha sonra yaklaşık 60 araçlık konvoyla Çamlıhemşin İlçesi’ne gitti. Burada tabutu omuzlara alan kalabalık ilçede yürüyüş gerçekleştirdi. Tabutun önünde yürüyen ve imamı canlandıran bir kişi, “Köylerimizde Milli Park ve SİT alanı nedeniyle cenaze gömemiyoruz. Bu cenazeyi nereye gömeceğiz? Bize yer gösterin” dedi, ardından da, “Bu mevtadan razı mısınız?” diye sorunca, ‘Razı değiliz’ yanıtı aldı.

Tabutu dereye attılar

Çamlıhemşin’de de basın açıklaması yapmaya hazırlanan grup, aniden başlayan şiddetli yağmur nedeniyle dağıldı, bazıları kaçışırken gruptan birkaç kişi de tabutu köprü üzerinden Fırtına Deresine attı.

DHA

 

]]>
AB: “Türkiye’nin 5 kriteri tamamlamasını bekliyoruz” http://www.taraf.com.tr/ab-turkiyenin-5-kriteri-tamamlamasini-bekliyoruz/ Wed, 04 May 2016 13:40:26 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=109039 AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Timmermans, vizesiz Avrupa için Türkiye’nin tamamlaması gereken 5 maddeyi açıkladı

Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa için yeşil ışık yandı. Avrupa Birliği Komisyonu, Schengen ülkelerine yapılacak seyahatlerde Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılması yönünde tavsiye kararı aldı.

“TÜRKİYE’NİN 5 KRİTERİ TAMAMLAMASINI BEKLİYORUZ”

Kararın açıklanmasının ardından AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans düzenlediği basın toplantısında alınan karar ile ilgili açıklama yaptı. Timmermans, “Türkiye özellikle son haftalarda vize serbestisine yönelik koşulları yerine getirme konusunda “etkileyici” bir ilerleme kaydetti. Daha atılması gereken bazı adımlar var. Türkiye’nin 5 kriteri tamamlamasını bekliyoruz. Türkiye’nin ilerlememesini sürdürmesi durumunda henüz tamamlanmamış kriterleri de tamamlayabilir. Bu nedenle, koşullar karşılandığında Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerin önüne vize serbestisinin sağlanması önerisini koyuyoruz” dedi.

İŞTE O 5 MADDE

Türkiye’nin henüz tamamlamadığı 5 kriter ise şöyle:

1- Biometrik pasaportların kullanıma girmesi.

2- 1 Haziran’da geri kabul anlaşmasının hayata geçmesi.

3- Basın özgürlüğünün güçlendirilmesi.

4- Rüşvetle mücadele.

5- Bilgi güvenliği.

]]>
Ali Ağaoğlu hakkında soruşturma başlatıldı http://www.taraf.com.tr/ali-agaoglu-hakkinda-sorusturma-baslatildi/ Wed, 04 May 2016 13:11:38 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=109028 Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, iş adamı Ali Ağaoğlu hakkında söylediği sözler nedeniyle “halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçundan soruşturma başlattı

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Sarıyer, 2 Mayıs 2016 tarihli Hürriyet Gazetesi’nin 4. sayfasında yer alan Ahmet Hakan Coşkun imzalı yazıda, yer alan Ali Ağaoğlu’nun sözleri olduğu iddiasıyla verilen “Gecelik ilişkilerden hoşlanmam. Hoşlansaydım İstanbul’da kadın kalmazdı” sözlerine resen soruşturma başlattı.

Ağaoğlu hakkındaki soruşturma “halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçunu kapsıyor.

Hürriyet

]]>
6 yaşındaki minik Enes kamyonetin altında kalarak öldü http://www.taraf.com.tr/6-yasindaki-minik-enes-kamyonetin-altinda-kalarak-oldu/ Wed, 04 May 2016 13:20:09 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=109031 Şanlıurfa’da, 6 yaşındaki Enes Balbay, yolun karşısına geçmek isterken, kamyonetin altında kalarak yaşamını yitirdi. Öfkelenen çocuğun yakınları ile mahalle sakinleri, kazadan sonra kaçan sürücünün geride bıraktığı kamyoneti taş ve sopalarla tahrip etti

RESIMID_16423248İddiaya göre, evlerinin önünde oynayan Enes Balbay, yolun karşısına geçmek isterken, 37 yaşındaki Ali Yıldız yönetimindeki kamyonetin altında kaldı. Sürücü, çevredekilerin bağırmaları üzerine kamyoneti durdurarak indi. Bu sırada yardıma gelenler küçük Enes’in kamyonetin altında öldüğünü fark etti. Küçük çocuğun öldüğünü gören sürücü Yıldız, kargaşa sırasında kaçarak bölgeden uzaklaştı.

Kazanın ardından küçük çocuğun öldüğünü öğrenen yakınları ile mahalle sakinleri gözyaşlarına boğulup taş ve soplarla kamyonete hasar verdi. İhbar üzerine bölgeye gelen polisler, öfkeli kalabalığı bölgeden uzaklaştırdı ve küçük çocuğun cesedini yapılan inceleme sonrası otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna gönderdi.

Kaza sırasında korkudan olay yerinden kaçan kamyonet sürücüsü Ali Yıldız ise bir süre sonra polise teslim oldu. Kazayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

DHA

]]>
Yeni pasaportlar 1 Haziran’dan itibaren verilecek http://www.taraf.com.tr/yeni-pasaportlar-1-hazirandan-itibaren-verilecek/ Wed, 04 May 2016 12:59:18 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=109025 AB Bakanı Volkan Bozkır ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ortak basın açıklaması yaptı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, pasaport konusundaki çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu, yeni pasaportların 1 Haziran’dan itibaren verileceğini belirtti. Her iki bakan da yeni pasaportlar için cüzdan bedeli ödeneceğini ancak harç bedeli ödenmeyeceğini vurguladı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Schengen ülkelerine yapılacak seyahatlerde Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılması yönünde tavsiye kararı aldı.

Bu kararın ardından AB Bakanı Volkan Bozkır ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ortak basın açıklaması yapıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, pasaport konusundaki çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

Yeni pasaportlara cüzdan bedeli

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 1 Haziran’dan itibaren yeni pasaportlar verileceği bilgisini verdi. Bakan, pasaportlar için verilecek ücretlerin belirli olduğunu da ekledi. Buna göre cüzdan bedeli ödenecek, harç bedeli ödenmeyecek.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan AB Bakanı Bozkır, salı günü Strasbourg’a giderek Avrupa parlamenterleriyle; cuma günü de AB komiserleriyle görüşeceğini söyledi.

CNN Türk

]]>
Rögardan kan fışkırdı, sokak kan gölüne döndü! http://www.taraf.com.tr/rogardan-kan-fiskirdi-sokak-kan-golune-dondu/ Wed, 04 May 2016 12:54:04 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=109022 Aydın’daki Adnan Menderes Mahallesi’nde tıkanan bir rögardan kan fışkırdığını gören vatandaşlar, panik yaşadı. Kanın, mezbahadan geldiği tespit edildi

Adnan Menderes Mahallesi Çeştepe yolunda bulunan kanalizasyonun tıkanması nedeniyle rögar kapağından kan fışkırmaya başladı.

Kanları gören vatandaşlar, durumu polise ve ASKİ ekiplerine bildirdi.

Olay yerine gelen ekiplerin yaptığı incelemede, rögardan çıkan kanın, yakınlarda bulunan mezbahadan geldiği tespit edildi. Kanın mezbahadan geldiğini öğrenen çevre sakinleri, rahat bir nefes aldı.

Rögardan akan kanlı su ve çöpler, ASKİ ekipleri tarafından temizlendi.

DHA

]]>
Şafak Sezer kalp krizi geçirdi http://www.taraf.com.tr/safak-sezer-kalp-krizi-gecirdi/ Wed, 04 May 2016 12:44:16 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=109019 Bir süredir sağlığıyla ilgili ciddi sorunlar yaşayan oyuncu Şafak Sezer kalp krizi geçirdi

Oyuncu Şafak Sezer kandil gecesi Hz. Yuşa Türbesi’ne ziyarete gitti. Türbe çıkışında arkadaşıyla Üsküdar’da bir mekana giden Sezer, bir anda fenalaştı. Apar topar hastaneye kaldırılan oyuncunun kalbine stent takıldı.

Daha önce 5 kez kalp ameliyatı olan oyuncunun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Sezer, iki gün daha hastanede kalacak.

 

 

]]>
Cüneyt Çakır için şok iddia! http://www.taraf.com.tr/cuneyt-cakir-icin-sok-iddia/ Wed, 04 May 2016 12:36:42 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=109016 Cüneyt Çakır’ın yönettiği maçta Atletico Madrid’i 2-1 yenmelerine rağmen UEFA Şampiyonlar Ligi’ne yarı finalde veda eden Bayern Münih’in başkanı Karl-Heinz Rummenigge, Çakır hakkında şok bir iddiada bulundu

Karşılaşma sonrası yaptığı yorumlarda Cüneyt Çakır’a öfke saçan Alman futbol efsanesi, “Hakem tarafından aldatıldığımızı düşünüyorum” ifadesini kullandı ve bir UEFA yetkilisinin, Çakır’ın İspanyol ekibi lehine verdiği penaltı sonrası kendisine, “Bu karar utanç verici” dediğini iddia etti.

Hürriyet

]]>
Erdoğan: Makamlar, insanlara hizmet için bir araç http://www.taraf.com.tr/erdogan-makamlar-insanlara-hizmet-icin-bir-arac/ Wed, 04 May 2016 12:24:07 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=109010 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, 25. Muhtarlar Toplantısı’nda konuştu.
Erdoğan, “Makamlar, insanlara hizmet için bir araçtır. Muhtar, belediye başkanı da olsanız milletvekili, başbakan, cumhurbaşkanı da olsanız kalbiniz ve zihniniz millete hizmet için çalışmalıdır. Kendi ideolojik saplantıları, kendi çıkarları için hizmet makamlarını işgal edenler Türkiye’nin birikimini arttırmak şöyle dursun mevcudu da heba etmişlerdir” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, 25. Muhtarlar Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, “Makamlar, insanlara hizmet için bir araçtır. Muhtar, belediye başkanı da olsanız milletvekili, başbakan, cumhurbaşkanı da olsanız kalbiniz ve zihniniz millete hizmet için çalışmalıdır. Kendi ideolojik saplantıları, kendi çıkarları için hizmet makamlarını işgal edenler Türkiye’nin birikimini arttırmak şöyle dursun mevcudu da heba etmişlerdir. Önemli olan bulunduğunuz yere nasıl geldiğinizi, orada ne yapmanız gerektiğini ve hedeflerinizin neler olduğunu unutmamanızdır.” dedi.

DAVUTOĞLU’NUN SÖZLERİNE YANIT MI?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dünkü AK Parti grup toplantısında isim vermeden Pelikan dosyasını yazanlara değinerek “Eski Türkiye özlemi çeken sanal şarlatan ve müfterilerin ayak oyunlarına izin vermeyeceğiz. Her türlü fitne ve fesattan bizleri rabbimiz korusun. Bu dava için gerekirse makam, mevkiyi ve nefsimi ayaklarımın altına alırım, hiçbir makam bu kutlu davadaki hiçbir arkadaşımın kalbini kırmam, bu ak yürekli kadroların üzülmesine izin vermem” demiş, “Herkes imtihandadır. Sağ ve sol omzumuzda dosya tutanlara bakarız. Onlar hakkı yazsın, gerisi ne yazarsa yazsın. Kim ne yazarsa yazsın, önce bu iki dosya yazıcıya bakın” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın muhtarlar toplantısında sarf ettiği makamla ilgili sözler, ‘Davutoğlu’na üstü kapalı mesaj mı?’ sorusunu akıllara getirdi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“MAKAMLAR İNSANLARA HİZMET İÇİN ARAÇ”

Yukarıdaki bazı çalışmalardan dolayı biraz geciktim hakkınızı helal edin.

Tabii ki sizlerle bir araya geliş birilerini de rahatsız edebiliyor. Her ne kadar kendilerini ülkenin yegane sahibi olarak görenler bu durumu kabullenemiyor olsa da bizim için bu buluşmalar çok değerlidir. Çünkü biz hayatımız boyunca millet için ve milletle birlikte siyaset yaptık. Bugüne kadar Allah’ın rızasını ve insanımızın gönlünü kazanmak dışında hiçbir mükafat beklemeden çalıştık, bundan sonra da aynı şekilde çalışmayı sürdüreceğiz. Hesabilik değil, hasbilik bizim en önemli vasfımız, sıfatımız olmalıdır diyorum.

Makamlar insanlara hizmet için bir araçtır. Muhtar da olsanız, belediye başkanı da olsanız, milletvekili de bakan da başbakan da cumhurbaşkanı da olsanız kalbiniz ve zihniniz millete hizmet için çalışmalıdır.

 

]]>
Sahte savcı, yaşlı kadının 1 milyon lirasını dolandırdı http://www.taraf.com.tr/sahte-savci-yasli-kadinin-1-milyon-lirasini-dolandirdi/ Wed, 04 May 2016 10:54:24 +0000 http://www.taraf.com.tr/?p=108987 Ankara’da 72 yaşındaki Y.S.’yi telefonla arayıp, kendilerini savcı olarak tanıtan dolandırıcılar, yaklaşık 1 milyon lira değerindeki döviz ve ziynet eşyasını dolandırdı. 4 şüpheli, altın ve paralarla Niğde’de yakalandı.
Niğde Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri, Niğde- Adana karayolu Eminlik mevkisinde bir otomobilde şüphe üzerine arama yaptı. Koltuk altlarında ve torpido gözünde 250 bin Euro ve 175 bin lira değerinde altın ziynet eşyası bulundu. Otomobildeki Reşat B., Mehmet A., Mustafa A. ve Mehmet A. gözaltına alındı.

PARANIN ÜZERİNDEKİ BANKA ŞERİDİ OLAYI ÇÖZDÜ

Asayiş Şube Müdürlüğünün yaptığı çalışmalar sonucu banknotlar halindeki paranın üzerinde bulunan mühürlü banka şeridinden Ankara’daki bir banka şubesinden çekildiği tespit edildi. Bankayla irtibata geçen emniyet ekipleri paranın, Y.S. adındaki bir kadın tarafından çekildiğini bildirdi.

Ankara Asayiş Şube Müdürlüğüne gönderilen para ve ziynet eşyalarına ait fotoğraflar Y.S.’ye gösterildi. Para ve takıların kendisine ait olduğunu söyleyen yaşlı kadın, telefonla arayan kişinin kendisini savcı ve polis olarak tanıttığını, evinde ne kadar para, altın ve değerli takı varsa tamamını Kavaklıdere’de belirtilen adrese getirmesini istediğini, bunlara inanarak bankadaki tüm parasını çekip, çok sayıda ziynet eşyasını masa örtüsüne sararak istenilen adrese götürüp bıraktığını anlattı.

KORKTUĞU İÇİN ŞİKAYETÇİ OLMAMIŞ

Dolandırıldığını fark eden, ancak hayatından endişe duyarak suç duyurusunda bulunmadığını belirten kadının şikayeti üzerine Ankara’ya götürülen 4 şüphelinin sorgusu sürüyor.

DHA

]]>