Perşembe , 30 Temmuz 2015
Anasayfa » Güncel » 9. Cumhurbaşkanı Demirel son yolculuğuna şapkasıyla uğurlanıyor
9. Cumhurbaşkanı Demirel son yolculuğuna şapkasıyla uğurlanıyor

9. Cumhurbaşkanı Demirel son yolculuğuna şapkasıyla uğurlanıyor

Türkiye siyaset tarihinin yarım asrında görev alan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, son yolculuğuna uğurlanıyor. Ankara’daki ilk tören, Güniz Sokak’taki evinin önünde yapıldı. Güven Hastanesi’nden alınan Süleyman Demirel’in naaşı, kortej eşliğinde Güniz Sokak’taki evinin önüne saat 07.50’de getirildi.

Demirel’in naaşı başında doktoru Aylin Cesur, Hikmet Çetin, İsmet Sezgin ve İlhan Kesici konuşma yaptı. Aylin Cesur konuşması sırasında gözyaşlarını tutamadı. Kesici konuşmasının sonunda Süleyman Demirel’in naaşı başında dua ettirdi, tekbir getirdi. Vatandaşlar ise tekbire eşlik etti.

Burada askeri tören mangası tarafından cenaze aracından alınan Demirel’in Türk Bayrağı’na sarılı naaşı, tekbirler eşliğinde bahçeye bırakıldı.

Naaş, Güniz Sokak’a getirilmeden önce, buraya gül suyu püskürtüldü. Bu sırada Demirel’in tabutunun üzerine gül yaprakları serpildi. Tabutun önünde, askerler tarafından Demirel’in fotoğrafı ve kendisine layık görülen madalya ve nişanların yer aldığı çerçeveler taşındı.

Demirel için saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan törende konuşan, Demirel’in doktoru Aylin Cesur, uzun yıllar 9. Cumhurbaşkanı Demirel’in doktorluğunu yaptığını belirtti.

DOKTORU AYLİN CESUR’DAN DUYGUSAL MESAJ30005638

Cesur, “Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunmak istiyorum. Hayatta her zaman doğru ve dürüst olmak gerektiğine, insan olmak gerektiğine, muhtaç olana yardım etmek gerektiğine, insanın her gün ne olursa olsun yeni bir umutla, yeni bir güne başlaması gerektiğini, Allah’a inanmanın en büyük göstergesinin vatana hizmet olması gerektiğine, Türkiye’yi sevmek gerektiğine, dünyayı sevmek gerektiğine, herkese eşit olmak gerektiğini sizden öğrendim” diye konuştu.

HİKMET ÇETİN DEMİREL’İ ANLATTI

Eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin ise Süleyman Demirel’in 20. yüzyılın ikinci yarısına damga vuran çok önemli devlet ve siyaset adamı olduğunu belirterek, “Hayatınızı milletinize ve halkınıza adadınız. Hiç taviz vermediğiniz konu, demokrasiydi, özgürlüktü, hukuktu” dedi.30005822

Çetin, Demirel’in büyük Türkiye hayalinin bulunduğunu vurgulayarak, “Onun için büyük Türkiye sadece nüfus, sadece toprak, değildi. Onun için büyük Türkiye enerjiydi, sanayiydi, demir çelik fabrikaları, çimento ve şeker fabrikalarıydı. Çağdaş bir dünyaya, ulaşmanın yolunun buradan geçtiğini söylüyordu. Bunları bize öğrettiniz” diye konuştu.

 İLHAN KESİCİ DUA ETTİ, TEKBİR GETİRDİ

Süleyman Demirel’in kardeşi Şevket Demirel’in damadı CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici de aile adına dua etmek istediğini belirterek, “Cenabı Allah’tan aziz Cumhurbaşkanımıza rahmet niyaz ediyorum. Bizim inancımızda ecel, vadedir. Vade geldi, ecel geldi. Bununla ilgili ayeti kerimeler var. Halkımız da buna ‘vade doldu, ecel geldi’ diyor. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Allah taksiratını affetsin, hasenata çevirsin” ifadelerini kullandı.30006845

Kesici, “Cenabı Hak cemaliyle müşerref eylesin, amin, amin, amin” dedikten sonra “Fatiha” okunmasını istedi.

Konuşmaların ardından, Çankaya Merkez Camisi İmam Hatibi Mehmet Doruk, Demirel için duygusal bir şekilde dua okudu.

İKİNCİ TÖREN MECLİS’TE

Duanın ardından Demirel’in naaşı, tekbirler eşliğinde ve askeri tören mangasının omuzlarında cenaze arabasına alındı. Naaş,  Devlet Töreni için TBMM’ye götürüldü.

30006754

 

 

 

 

Buradaki törenin ardından resmi tören için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) getirildi.  Doktoru Aylin Cesur, Süleyman Demirel’in fötr şapkasını Türk Bayrağı’na sarılı tabutun üzerine bıraktı.

TBMM’deki resmi törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bazı bakanlar, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakanlardan Tansu Çiller, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, en yaşlı üye sıfatıyla Meclis’i açması beklenen CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile Demirel’in çalışma arkadaşları ve ailesinin yanı sıra bazı yabancı ülkelerin temsilcileri de katıldı. Demirel cenaze toreni

Tören için ilk gelen lider MHP lideri Bahçeli oldu. Arkasından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluda tören için yerini aldı. Yanyana duran Bahçeli ve Kılıçdaroğlu tokalaştı.RESIMID_15807485

Törene katılanlar arasında Meclis açılışında en yaşlı üye sıfatıyla Meclis’i açması beklenen CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bakanlar, CHP ve MHP’li vekiller de yer aldı.

Demirel’in kardeşi  Şevket Demirel ağabeyi Süleyman Demirel’e veda için Meclis’e geldi.

ERDOĞAN, KILIÇDAROĞLU VE BAHÇELİ İLE TOKALAŞMADI

Erdoğan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Kıbrıs Cumhurbaşkanı Akıncı ile tokalaşırken; Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile tokalaşmadı.

Süleyman Demirel’in kardeşi Şevket Demirel ise törene tekerlekli sandalyede geldi.

Tören Demirel’in özgeçmişinin okunmasıyla başladı.

ŞEVKET DEMİREL: MİLLETİN KALBİNDE YAŞAYACAK

Ardından Demirel’in kardeşi Şevket Demirel, aile adına bir konuşma yaptı. “Mevtanın nüfus kayıtlarına göre sahibi benim. Fakat şu anda mevtanın sahibi devlettir. Bu akımdan devletimize, temsil eden organlara teşekkürlerimi arz ederim.” diyen Şevket Demirel, şöyle konuştu:
“Babamızın 1972’de İslamköy’de ölümünü duyduğunda köylüler ‘eyvah dağ devrildi’ diye acılarını ve kayıplarını ifade etmişlerdi. Onun ölümünden 43 sene sonra vefat eden oğlu 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatını duyan köylüler ve esnaf ‘eyvah demokrasi ve refah pınarını kaybettik’ dediler. Gerçekten demokrasi ilkeleriyle atılan temeller bugün çok daha iyi, verimli seviyelere ulaşmıştır. Seveni olsun olmasın Süleyman Demirel toplumunun eğitim, sağlık, adalet, sanayi, tarım ciğerlerinin hepsine el atmıştır. Yaptıklarına karşılık şimdi devlet büyük bir törenle ona borcunu ödemektedir.

Belki de Demirel bu muazzam törende gözlerini açmak için gayret sarf etmektedir. Ne mutlu sana Demirel, ne mutlu buradaki Demirel sevenlere, devlet sahiplerine. Ruhun aziz olsun. Seni orada bekleyen hizmetler gene memleket için her zaman önünde olacaktır. Merak etme. Ailemiz olarak da büyük acımız vardır. Bütün devletin, bütün milletin acısı hepimizin acısıdır.

DÜĞÜN GÜNÜ ÖLÜM GÜNÜ

Hazreti Mevlana ‘Benim en büyük düğün günüm ölüm günümdür’ demiş. Ağlamaya, sızlamaya mecal vermeden dimdik ayakta durarak tıpkı Mevlana’da olduğu gibi imanla, gözyaşlarıyla Demirel’i ebedi istirahatgahlarına tevdi edeceğiz. Buradan sonra cuma namazı, cuma namazından sonra da programda belirttik. Isparta’ya, İslamköy’deki kendisine hazırlanmış olan, kendisine özel olarak tahsis edilmiş olan bir tepedeki, Çalca Tepe’deki mezarına defnedeceğiz. Demirel milletin kalbinde her zaman yaşayacak. Demirel ilkeleri bu memleketin her an önünde olacaktır. Yaşamının her noktasında  Demirel vardır. Ruhun şad olsun Demirel. Bu hizmeti görenlerin hepsine de teşekkür ediyorum.”

ERDOĞAN: DEMİREL TÜRKİYE’NİN KARANLIK GÜNLERİNE TANIKLIK ETTİ
RESIMID_15807454

 

Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kürsüye gelerek devlet adına bir konuşma yaptı. Demirel’e bir kez daha Allah’tan rahmet dileyen

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine, milletimize başsağlığı dileklerimizi tekraren ifade etmek istiyorum. Rahmetli Demirel, yarım asır boyunca siyasetin ve devlet yönetiminin her kademesinde ülkesine değerli hizmetler verdi. Kendisi Türkiye’nin güzel günlerine de, Türkiye’nin karanlık günlerine de şahitlik etmiş canlı bir tarihti.

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır derler, Süleyman Demirel gerçekten her bakımdan kendine has tarzı olan siyaset ve devlet adamıydı. Isparta’nın İslamköy’ünden çıktığını hiçbir zaman unutmadı, tam tersine bu özelliğini her fırsatta gururla ifade etti. Bu vasfı aynı zamanda onun milletiyle güçlü bir bağıydı. Siyasetle uzun yıllar boyunca uğraşan herkes bilir ki bu alanda ayakta kalmak, kalıcı olmak öyle kolay değildir. Milletin dilini yakalamak kolay değildir. Milletin gönlünde yer etmeden böyle bir başarı elde edilemezdi.

30006975
MARKA İSİM

Bunun için de milletle aynı dili konuşmanız, aynı hissiyatı paylaşmanız gerekiyor. Demirel işte tüm bu vasıfları üzerinde toplayan, bu tarz siyasetin sembolü haline gelmiş bir isimdi. İsmini dahi marka haline getirmiş bir siyasetçinin hatırasına saygı göstermek, onun gibi düşünmeyenlerin de yerine getirmesi gereken bir vecibedir. Ülke içinde gittiğim pek çok yerde kendisinin ve hizmetlerinin izine rastladığımı özellikle belirtmek isterim. Gerek İslamköy’de bizzat yaptırdığı külliye, gerekse de Güniz Sokak’taki evi bundan sonraki nesillere onu anlatan, onun hatırlarını yaşatan eserler olacaktır. Özellikle belgeleriyle adeta bir arşiv haline gelmiş ve Güniz Sokak’ta da bundan sonra gençliğin, milletin hizmetine sunulabilecek bir gelecek, inanıyorum ki siyasetle ilgilenen veya ilgilenmeyen gençliğimize de yol açacaktır. Bir kez daha ailesinin, sevenlerinin, ülkemizin başı sağolsun diyorum. Allah gani gani rahmet eylesin. Tüm ailesine tekrar başsağlığı dileklerimi, şahsım milletim adına iletiyorum, teşekkür ediyorum.

NAAŞI TOP ARABASINDA

30006999
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in naaşı, saygı duruşu ve Meclis’te düzenlenen devlet töreninin ardından top arabasına konuldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki resmi törenin ardından, Demirel’in naaşı, top arabasında ve kortej eşliğinde Kocatepe Camii’ne gitti. Cuma namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından havayoluyla Isparta’ya gitmek üzere yola çıkacak. Isparta’da ertesi gün, Süleyman Demirel Üniversitesi’nden hareketle İslamköy Şehribar Hatun Camii’ne geçilecek. Süleyman Demirel, burada kılınacak cenaze namazının ardından Çalca Tepe’de bulunan anıt mezara defnedilecek.

 

AJANSLARSuleyman Demirel'in naasi evine getirildi