Temel haklar için ne bekliyoruz

22 Ağustos 2013 Perşembe 00:00 |

Türkiye’nin neden AB Temel Haklar Ajansı’na üye olmadığını AB Bakanlığı’na soran CHP Milletvekili Erdemir, “23. faslın açılmasını bekliyoruz” cevabını aldı

Temel haklar için ne bekliyoruz CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, Avrupa Birliği (AB) Bakanı Egemen Bağış’a yönelttiği soru önergesinde ırkçılık, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığı gibi konularda araştırmalar yapan ve bu araştırmaları AB ülkeleriyle karşılaştırmalı istatistiksel veri halinde sunan Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı’na Türkiye’nin neden üye olmadığını sordu. Bakanlıktan verilen cevapta üyelik için 23. fasıl olan yargı ve temel haklar faslının açılmasının beklenildiği açıklandı. Ancak Erdemir’e göre soru önergesine verilen cevap yasak savma niteliğinde çünkü ajansa üyelikle birlikte Türkiye’de yapılacak araştırmalar temel hak özgürlükler konusunda atılan adımları hızlandırır ve söz konusu olan faslın açılmasını ve kapanmasını daha da kolaylaştırır.

AVRUPA’DA NEREDEYİZ

AB Temel Haklar Ajansı ayrımcılık, hak ihlalleri, nefret suçu ve nefret söylemleri üzerine araştırmalar yapıyor. Bu araştırmalarda dini, ırkı, sosyal konumu ve bedensel engeli yüzünden ayrımcılığa maruz kalmış kişiler, hak ihlalleri ve nefret söylemleri istatiksel bir veri olarak tutuluyor. Tutulan bu istatistikleri ajansa üye olan diğer ülkelerin verileriyle karşılaştırıp temel hak ve özgürlükler noktasında Avrupa ülkeleri içerisinde nerede olduğumuzu anlamak da mümkün. CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir geçen Kasım’da AB Bakanlığı’na AB’ye aday ülkelerin de katılabileceği Temel Haklar Ajansı’na aday ülkelerden Macaristan ve Hırvatistan başvururken Türkiye’nin neden başvurmadığını sordu. Erdemir’in soru önergesine verilen yanıtta ise ajansa üyelik için “23. fasıl Yargı ve Temel Haklar faslı üzerindeki blokajın kaldırılmasından sonra daha ileri bir aşamada gerçekleşmesinin faydalı ve uygun olacağı değerlendirilmektedir” denildi.

23. FASIL BAHANE

Erdemir’e göre ise ajansa üyelik için 23. faslın açılmasını beklemek sadece bir bahane. Erdemir durumu şöyle değerlendiriyor: “Sporda, ekonomide, politikada Avrupa’nın göstergeleri yeni hedefler koymamıza, kendimizi geliştirmemize vesile oluyorsa AB Temel Haklar Ajansı’nın sunacağı göstergeler de temel hak ve özgürlükler noktasında biraz daha pozitif rekabet içine girmemize neden olacaktır. Biliyoruz ki Türkiye, AB Temel Haklar Ajansı üyesi olsa bu araştırmaları yürütse ve gerekli önlemleri alsa 23. faslın hem açılması hem de kapatılması daha kolay bir şekilde gerçekleşecek. Konunun ne yazık ki toplumumuz için taşıdığı önemi kavramaktan uzak bir yanıt.”


SÜMEYRA TANSEL
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin puanı

0/10

Habere puan ver

zapkolik