Pazartesi , Mayıs 30 2016
Anasayfa / Yazarlar / Spor aktörlerine çağrı
Spor aktörlerine çağrı

Spor aktörlerine çağrı

 

7 Haziran seçim sonuçlarının beklentileri karşılamaması üzerine tezgâhlanan kirli oyunlar sonucu dayatılan iç çatışmayı sona erdirmek için tüm yurttaşlarımız ve sivil toplum örgütleri yasal zeminde her türlü aktif katkıyı sağlamalıdır.

7 Haziran seçiminin ülkemize sunduğu demokratik hukuk devlet şartlarına dönebilme fırsatını tepen parti başkanını, koalisyon seçeneğini ısrarla reddeden partiyi ve onun doğal liderini, iktidar ihtirası ve hırsı için ülkemizi bu hâle getirenleri seçmenler asla unutmayacak.

Ülke iç çatışmaya adeta bilinçli ve planlı bir şekilde sürüklenirken sorunun çözümüne ilişkin önlemler alınmasını sağlama durumunda olan Meclis bir türlü toplantıya çağrılmıyor.

İç çatışmadan, kandan, gözyaşından, kinden, nefretten seçim rantı hesapları yapılması ihanetini de halkımız unutmamalı.

Maalesef siyasi aktörler bu tehlikeli gidişi sadece izliyor. Provokatörler her türlü alçak eylemlerle düşmanlığı, kini ve nefreti körüklüyor.

Bu durumda sorumlu yurttaşlara, sivil toplum örgütlerine büyük görevler düşüyor.

Spor aktörleri de, barış, dostluk ve kardeşlik felsefesiyle en etkili sivil toplum örgütü bireyleri olarak çatışmaların durmasına, yumuşamaya önemli katkılarda bulunabilir.

Buradan tüm spor aktörlerine çağrıda bulunuyoruz.

Futbolcu kardeşlerim, şampiyon sporcular milyonlarca hayran kitlenize ısrarla birlik beraberlik, çatışmaya son verilmesi, barış, dostluk ve kardeşlik mesajları verin. Kirli oyunlara alet olmayın.

Muhterem basın, haberlerinizde yıldız futbolcuların lüks arabaları, lüks evleri, gönül ilişkileri, gece ve eğlence hayatlarına verdiğiniz yer kadar bunların barış, dostluk, kardeşlik düşünce ve söylemleri ve mesajlarına da yer verin.

Teknik, direktörler, antrenörler, hakemler çatışmaların son bulmasına katkıda bulunun.

Ülkemizin çok ciddi ve öncelikli sorunlarının önüne geçirilerek saatlerce sürdürülen tv futbol geyik programlarının yapımcıları, yöneticileri, katılımcıları bu geyiklerinizin en azından bir bölümünü iç çatışmanın ve provokasyonların son bulmasına katkıda bulunacak söylemlere ayırın.

Siyasete teslim olmuş spor federasyon başkan ve yöneticileri, sportif organizasyonlarınızda ısrarla barış, dostluk ve kardeşliğe katkıda bulunacak etkinlikler yapın.

Milli takım hocaları, milli takım galibiyetlerini şehitlerimize armağan ediyoruz gibi ifadelerle spor felsefesine aykırı olan saçmalıklara son verin.

Bu saçmalıklar yerine, birlik, beraberlik, sağduyu, kardeşlik, dostluk ve barışa katkıda bulunabilecek söylemlerde bulunun.

Bu şartlarda galibiyetlere sevinecek hâlimiz olmayacağını, galibiyetin ölüm acılarını hafifletmeyeceğini, bir insanımızın hayatının bile galibiyetten daha önemli olduğunu iyi düşünün rakip takımı yenmenin düşmanı yenmek anlamına geldiği imajını beslemeyin.

halukcetin@hotmail.com

 

Hakkında Haluk Çetin

Haluk Çetin