Cuma , 27 Şubat 2015
Anasayfa » Yazarlar

Yazarlar

Faizler nasıl yüzde bire iner

Süleyman Yaşar

Gezici Anket şirketi AKP’nin oylarının yüzde 39-35 bandında olduğunu açıklayınca bu küçük şirkete hemen vergi müfettişlerinin gittiği açıklandı. Niçin bu şirkete gittikleri sorulduğunda Maliye Bakanı’nın cevabı “rutin inceleme” oldu. Ardından bağımsız haber yapan Taraf Gazetesi’ne üç defa rutin incelemeye gelen vergici, SGK’cı, BİST’çi ve büyük şehir zabıtasının ardından bu defa SPK’cılar gelip bir de yazıişleri toplantısına katıldılar. “Siz niye geldiniz” ... Devamını Oku »

Cuma notları

Cengiz Aktar

İKİ YIL SONRA BİR ÇÖZÜM METNİ Demirtaş’ın açıkladığı 10 madde yazılış biçimi itibariyle iktidarın endişesini faş eden şifrelerle dolu. Maddelerin çoğu tekrar, neredeyse her maddeye “demokrasi” serpiştirilmiş. Tam bir bilmece, bulmaca! Üstü kapalı maddeleri deşifre etmeye çalışalım. “Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarını tartışmalıyız.” Herhalde ulusal anlamda ademimerkeziyetçi, yerelde özerk boyut demek. “Çözüm sürecinin yol açacağı yeni güvenlik yapısı.” Kalekollar, ... Devamını Oku »

Levent Gültekin, Hidayet Karaca…

Amberin Zaman

Dünkü manşetimizde ibretlik tabloyu hepiniz görmüşünüzdür. Gazetemizin yazıişleri Sermaye Piyasası Kurulu’nun gönderdiği müfettişler tarafından işgal edildi. Taraf’ın hesaplarını denetlemeye gelmişlermiş. Ama nedense muhasebe bölümü yerine yazıişlerinde konuşlanmayı tercih ettiler. Çünkü hepimiz biliyoruz ki esas maksat başka: Yakın tarihimizin en kritik genel seçimleri öncesinde gücün önünde boyun eğmeyen bizleri, gazetemizi susturmak sindirmek. Basın Konseyi’nin dün ifade ettiği gibi “Bu apaçık bir ... Devamını Oku »

Delirme oranı büyüme oranından yüksekse

Namık Çınar

Savım şu: Türkiye halkının, yüzü demokrasiye dönük iç dinamikleri kendiliğinden canlanarak, ne zaman siyasal iktidarın inşasını aşağıdan yukarıya doğru bizzat örgütlemeye kalkışmışsa; o lâhza peydahlanan yukarıdan aşağıya doğru tepeden inmeci bir hareket, derhâl bu ateşi söndürmüştür. Demek ki, toplumun aşağıdan yukarıya doğru spontane gelişen ivmesi, her seferinde yukarıdan aşağıya doğru inen yumruklar altında kalmaktan bir türlü kurtulamıyor. 20.yüzyıl başında Osmanlı ... Devamını Oku »

Ermeni soykırımı meselesi

Evrim Bunn

  Ermeni soykırımına dair her yıl hazırlanıp Kongre’ye sunulan yasa teklifi bu sene Kongre’den geçecek mi geçmeyecek mi sorusu gene karabasan gibi ağırdan ağırdan üzerimize gelmeye başladı. Malum her sene 24 Nisan’a denk gelen soykırımı anma vesilesiyle Beyaz Saray’dan bir açıklama yapılır ama o açıklama gelene kadar Washington’daki gazeteciler sinirden kurdeşen döker. Allah rahmet eylesin çok sevdiğim ağabeyim, arkadaşım Ümit ... Devamını Oku »

Süper kahraman ile aktörün ego savaşı

ali-abaday

Alejandro González Iñárritu’nun En İyi Film dâhil dört dalda Oscar kazanan filmi “Birdman”, çekimlerinden oyunculuğuna, anlattığı konuya yaklaşımından ince göndermelerine dek oldukça iyi bir film   En İyi Film Oscar’ını kazanan bir yapım için eleştiri yazısı yazmak oldukça zordur. Olumsuz eleştirileriniz olursa “adam Oscar almış, sen kimsin” diyenler çıkar, olumlu eleştiriler yapılsa, “adam Oscar almış” zaten denir. Gerçi bu durum ... Devamını Oku »

Aman bir tatsızlık çıkmasın!

turgut-kologlugil

Günümüzde iş yapmak, yönetimlerde bulunmak, aklınıza ne gelirse bir olaya sahip çıkmak, zorun da zoru doğrusu. Hele hele hobi için, zevk için, yani demem o ki, istek doğrultusunda her türlü işe bulaşmak da insanın başına dert üstüne dert açıyor. Çünkü; ülkemizde yapılan hiçbir işin tadı tuzu kalmadı. Ne olursa olsun, ister gönüllü, ister gönülsüz uzak duracaksın.   İŞTE HAKEMLER Süper ... Devamını Oku »

Gülümse, hadi gülümse

Burak. B. Özpek

Beşiktaş taraftarları 19 Eylül 1990 günü asla unutamayacakları bir olaya tanık oldular. İsveç’in Malmö ekibiyle deplasmanda karşı kaşıya gelen Beşiktaş başarılı bir oyun sergiliyordu. İki kere mağlup duruma düşmesine rağmen o yılların gözde forveti Feyyaz Uçar’ın ayağından kazandığı gollerle skoru 2-2’ye getirmeyi başarmıştı ve bu Avrupa kupalarında alınacak en iyi deplasman sonuçlarından biriydi. Ne var ki, 62. dakikada akıllara durgunluk ... Devamını Oku »

Çocuk ya çocuk…  

sezin-öney

Türkiye, kum fırtınasının duyuları kararttığı, yaşamı imkânsızlaştırdığı bir çöl gibi. Evde, sokakta, sanal gerçeklikte, manşette, ekranda, Meclis’te birbirleriyle çarpışan, çatışan, vuruşan kum taneleri gibiyiz. Fırtınanın orta yerinde, bazı bazı, bıçağın tene saplanması gibi bir “his”, elektrik çarpması misali, kum taneleri arasında bir anlığına dolaşıveriyor… Bu şokun etkisi aniden anımsatıveriyor; bizler, kum tanesi değil, insanız… Ama bu sarsıcı şok bile bazı ... Devamını Oku »

Mevsimlik tarım işçileri…

Mustafa Paçal

Bu yıl kış ayları geçen yıllara oranla yağışlar bakımından oldukça iyi diyebileceğimiz bir yoğunlukta geçiyor. Bu bereketli yağış yoğunluğunun bu yıl ister istemez tarım ürünlerinde yüksek rekoltede artışlara neden olacağı beklenmektedir. Ancak tarımda bereketli olması beklenen bu yıl aynı zamanda tarımla ilgili tüm dinamikler için de hareketli bir yıl olacağı anlamına gelecektir. İşte bu dinamikler için de farklı sorunların olduğu ... Devamını Oku »