Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar

Yazarlar

Öfkeliler

Hadi Uluengin

ÖFKELİLERİN zaferi! Pazar günü İspanya’da gerçekleşen bölgesel ve yerel seçimler böyle tanımlanıyor. Tabii buradaki “öfkeliler” kelimesiyle de geleneksel partilere oy vermek yerine tercihini iki “yeni” siyasi kurumdan yana yapmış olan geniş kitle kastediliyor. Ülke geneli kıstas alındığında bunlardan sol kimlikli Podemos ve merkez nitelikli Ciudadanos bazen bölge, bazen de belediye meclislerinde üçüncülük elde ettiler. Hattâ ortaya çıkan tablo Barselona’nın ciddi ... Devamını Oku »

AKP ekonomide niye başarısız oldu

Süleyman Yaşar

Son üç yılda Türkiye ekonomisinin yıllık ortalama büyüme hızı yüzde 3,1 oldu. Bu büyüme hızı benzeri ülkelere göre oldukça düşük düzeyde kaldı. Çünkü IMF verilerine göre gelişmekte olan ülkelerin son üç yılda ortalama büyüme hızı yüzde 4,9 olarak gerçekleşti. Dolayısıyla Türkiye dünya ortalamasının altında kaldı. Hemen bu konuya örnek verelim; son üç yılda ortalama yıllık büyüme hızı Hindistan’da yüzde 6,4, ... Devamını Oku »

Dünya kayısı başkenti ne zaman marka olur

Pelin Cengiz

MALATYA- İstanbul Sanayi Odası, geleneksel hâle getirdiği Anadolu’daki iş dünyası ile buluşmaların 2015’teki ilk ziyaretini Malatya’ya gerçekleştirdi. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, “Vizyon ve imkânların kısıtlılığından dolayı dedeler, babalar İstanbul’daki fırsatları değerlendirmek için İstanbul’a göç ettiler ama artık girişimci torunların yatırım için memleketlerine dönme vakti geldi” diyor. Anadolu kentlerinin en önemli eksikliği, uzun vadeli stratejilerinin, vizyonlarının olmaması, kimi zaman da planlanan ... Devamını Oku »

Pilot takım…

bülent-şirin

1461 Trabzonspor takımı iki gün önce İnegölspor’u penaltı atışlarıyla yenerek PTT 1. Ligi’ne çıkmaya hak kazandı. Daha doğrusu geçmişte veda ettiği lige geri döndü. Tabii ki bütün Trabzonsporlular çok sevindiler. Bu da son derece normal; amma ve lakin bazı gerçekleri görmemiz, bazı problemleri masaya yatırmamız gerekiyor. Bilindiği üzere 1461, Trabzonspor’un pilot takımı. İlk kurulduğu günler hatırlanırsa bölge takımlarına karşı bir ... Devamını Oku »

27 Mayıs: Darbelerin anası

halil-turhanlı

Cumhuriyet tarihinde askerî darbelerin ilk halkası olan 27 Mayıs 1960, solun neredeyse tamamı açısından olumlu bir anlam ifade eder. Açıkçası, sol, 27 Mayıs’ı sever, “ilerici darbe” olarak niteler. Hattâ daha da ileri gider, “devrim” olduğunda ısrar eder. Bu yanılgı solun Kemalizm’e bakışından, orduyu ileri bir güç olarak görmesinden kaynaklanır. Sola uzun süre musallat olan (ve bazı kesimlerinde etkisi halen süren) ... Devamını Oku »

Kötülerin iyisi rütbenin sahibi

burak kılıç

Belki de futbol tarihimizin en futbolsuz sezonunu disiplini ve arzusuyla ön plana çıkan Galatasaray şampiyon tamamladı. Beşiktaş ve Fenerbahçe ellerine geçen liderlik fırsatlarını kullanamazken, sarı-kırmızılılar son yedi haftada neredeyse hiç gol yemeden 21 puan topladı ve 4. yıldızı armasına taktı. Bu hafta oynanacak son hafta formalite maçları sonrası sezon sona erecek. Bize düşen temenni ise bir daha bu kadar kötü ... Devamını Oku »

Ya geçemezse…

Ulaş Doğa

Ağzımdan yel alsın ama, ya HDP barajın altında kalırsa ne olacak? Bu konuda uzun uzadıya yazıp çizen çok kişi var. Ben burada matematiksel hesaplara girmeden, HDP’nin barajın altında kalması durumunda olacaklar hakkında biraz fikir yürüteyim istedim. Öncelikle bir siyasi hareketin başarısı eğer yüzde on gibi olağandışı yükseklikte bir secim barajını geçip geçmemesi ile ölçülüyorsa bu işte bir hata var demektir. ... Devamını Oku »

Ey Cumhurbaşkanı, sapık olan kim?

Hayko Bagdat

Son dönemde yazı yazmak için çok zorlanır hâle geldim. Yakın çevreme bu konuda dert yanınca deli muamelesi görüyorum. Böylesi bir gündemde konu sıkıntısı mı çekilirmiş… Kalemi elime alıp Cumhurbaşkanı’nın her gün Anayasa’nın tarafsızlık ilkesini nasıl çiğnediğini yazayım diyorum. Daha yazı çıkmadan içeriğini demode kılacak şekilde yine yapacak aynısını diye vazgeçiyorum. Elinde kutsal kitap sallayarak siyasi rakiplerini Allahsız, imansız ilan etmenin ... Devamını Oku »

Derbinin ardından yorumlar

numan-türer

  Galatasaray iki güzel gol ile Beşiktaş’ı yenmeyi başardı. Ancak akıllarda kalan ne gollerin güzelliği, ne de Beşiktaş’ın baskılı oynadığı dakikalarda Galatasaray’a döktürdüğü ecel terleri. Hafızalara kazınan en önemli anlar hakemin vermediği fauller, kartlar ve penaltılar oldu. Her bir pozisyon uzun uzun televizyonlarda tartışılıp, top mu ele gitti, yoksa el mi topa gitti, kırmızı kart ağır mı olurdu, sarı kart ... Devamını Oku »

Ezidiler Meclis’e

Enver Sezgin

  Ortadoğu’nun, dört bin yıllık kadim topluluklarından biridirler. Onlara, “Melek Tavus’un Halkı” diyorlar. Önceleri Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yaşıyorlardı. Bugün ise, Irak, Suriye, Rusya ve Ermenistan’a dağılmış durumdadırlar. Yüzyıllarca göçebe bir hayat yaşayarak atalarının izini takip ettiler. Sonra kendileri için “uygun olan” köylere yerleşip tarımla uğraştılar. Hayatları pek kolay geçmedi. Onlara karşı hep önyargılı davranıldı; sürekli olarak dışlandılar. Bir zamanlar ... Devamını Oku »