Pazar , 26 Nisan 2015
Anasayfa » Yazarlar

Yazarlar

24 Nisan cinliği ve sonuçları

Murat Belge

  İnsanlarda bir “yuvarlak rakam” merakı var; anlaşılır bir şey: “kırk iki” değil, “kırk beş”; “altmış üç” değil, “yetmiş”. Düz, toparlayıcı. Bunların içinde “yüz” de göz doldurucu, kulak doldurucu. 1915’in yüzüncü yıldönümü gelirken, birçok şey arasında bu “yüz” rakamının da kendine özgü bir rol edineceğini herkes biliyordu. “Doksan sekizde” olmayacak bazı şeyler “yüz”de olabilirdi. Nitekim oldu. Dört ülkeye derin teessüflerimizi ... Devamını Oku »

Avrupa’nın denizi mi

tolga-bilener gri

    Artık neredeyse günlük hâle gelen tekne kazaları ve bu teknelerde yasadışı yollarla taşınan yüzlerce mültecinin ölümüne dair haberler, kamuoyları açısından tahammül edilmez bir hâl aldı. Bu mülteci akınına coğrafi konumundan ötürü en fazla maruz kalan ülke olan İtalya da geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği liderlerini olağanüstü bir toplantıya çağırdı ve bu soruna ortak bir çözüm üretilmesini talep etti. Biraraya ... Devamını Oku »

Neden nükleer enerjiye karşıyız: Cevabı Çernobil’de

Pelin Cengiz

    Bugün, insanlık tarihinin yaşadığı en büyük nükleer felaketin 29. yıldönümü. Takvimler, 26 Nisan 1986’yı gösterdiğinde Sovyetler Birliği sınırları içinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’in 140 kilometre kuzeyindeki Çernobil nükleer santralinde meydana gelen kaza, bugüne kadar dünyanın gördüğü en dehşet verici kaza olarak kayıtlara geçti. Kazanın insafsızca gerçekleştirilen bir deney sonucu yaşandığını artık tüm dünya biliyor. Santralin 4. ünitesi bakıma alınmadan ... Devamını Oku »

Ezber bozan limonatalar

reha-tartıcı

  Moda, gençliğimin ve okul yıllarımın vazgeçilmez semti. Dile kolay Saint Joseph Fransız Erkek Lisesi’nde okuduğum sekiz yıl boyunca her sokağında her kaldırım taşında ayrı bir hatıramı sakladı bu semt… Moda eskilerin sayfiye yeri, gençlerin buluşma noktasıdır. Şimdilerde ise yeni açılan restoranlar, üçüncü dalga kahve dükkânları, butik/kafe konseptleriyle çehresi belirgin bir şekilde farklılaştı. İşte Moda Burnu’nda tenis kortlarına arkanızı döndüğünüzde ... Devamını Oku »

Dalyanlar meselesi

defne-koryurek

    15 Nisan günü denizlerimizde trol ve gırgır ağları ile avcılık mevsimi kapandı. Sezonun yeniden açılacağı 1 Eylül’e kadar tezgâhlara sadece olta balığı gelecek (çiftlik balıklarını klasman dışı görmemi anlayışla karşılayacağınıza eminim). O olta balıkları da, aynı sezon boyunca uyulmasını beklediğimiz kurallara tabiler elbette. Lüfer, örneğin, oltayla da tutulsa, gırgır ağı ile de fark etmez. Boyu yasasına uymak zorunda (şimdilik ... Devamını Oku »

Obama’ya açık mektup: Çok büyük ayıp ettiniz!

taner-akçam

    24 Nisan’da soykırım kelimesini kullanmayarak, sadece Ermenileri hayalkırıklığına uğratmadınız, bu topraklara demokrasinin ve insan haklarına saygının egemen olmasını isteyen Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Türkiye insanına da çok büyük ayıp ettiniz. Ama sorun aslında daha derinlerde; ortadaki bilerek oynadığınız bir komedi var ve ben bir Türk olarak bu komediden utanıyorum. Her yıl 24 Nisan beyanlarınızın biz Türklerle alay etmek ... Devamını Oku »

Çocuklara kıymayın efendiler

ahmet-talimciler2

    Her fırsatta dünyanın çocuk bayramına sahip tek ülkesi olmakla övünüyoruz ancak iş, bu çocuklara yaşanası bir ülke/ dünya bırakma aşamasına geldiğinde ne yazık ki durum tersine dönüveriyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre Türkiye nüfusu 2014 yılı sonunda 77,7 milyon iken çocuk nüfusumuz 22,8 milyon ve toplam nüfus içerisindeki oranı yüzde 29,.4. TÜİK’in Gelir ve Yaşam Koşulları araştırmasının ... Devamını Oku »

İki cephe

Murat Belge

İktidarda AKP, karşısında, Meclis’te grubu olan CHP- MHP ve HDP. Bir saflaşma böyle şekilleniyor. Muhalefette bulunan üç parti de topluma kendi projelerini, önerilerini sunarken 2002’den beri oylarını artırarak gelen AKP’nin payını azaltmaya çalışacak. AKP’ye karşı muhalefet ediyor olmak, bu üç partinin bu noktada “yanyana” durması keyfiyetini getiriyor (daha önce saçma sapan birtakım tepkilere yol açan bir konuşmada söylediğim gibi).   ... Devamını Oku »

Yas

sezin-öney

Bugünlerde Erivan’da çekilmiş, ellerinde, 1915 öncesinden kalma, aile büyüklerine ait resimleri tutan bir grup çocuğun fotoğrafına bakıyorum. Bizim çocukların yaşlarında olmalılar, küçücüğünden büyüğüne…   Gerçek hayattaki komşumuzun suratsız, nefret dolu hâllerinden daha bir içten bakıyorlar bana resimden. Var olmayan bir hayatta sanki tanışıyoruz ailecek. “Arayı açtık, görüşelim” diyivereceğim geliyor fotoğraftaki çocuk yüzlerine.   Erivan’a ilk kez beş yıl önce gitmiştim. ... Devamını Oku »

Rafael Lemkin ve soykırım

Ümit-Kardaş

Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemesi kararında “suçların suçu” olarak tanımlanan “soykırım” kelimesini ilk ortaya atan kişi Polonyalı Yahudi bir avukat olan Rafael Lemkin’di. Lemkin, 1948’te uluslararası bir suç hâline getirilen Birleşmiş Milletler Soykırımı Önleme ve Cezalandırma Sözleşmesi’nin kabul edilmesini öneren ve bu konuda yoğun girişimlerde bulunan bir hukukçuydu. İnsanlık tarihinin her aşamasında bir topluluk, aşiret ya da ulusun bir başka topluluk, ... Devamını Oku »