Pazartesi , 6 Temmuz 2015
Anasayfa » Yazarlar

Yazarlar

Vatandaşın enflasyonuyla devletin enflasyonu farklı

Süleyman Yaşar

Bildiğiniz gibi dünyada gıda fiyatları geriliyor. Dünya Gıda Örgütü’ne (FAO) göre bu yılın ilk beş ayında gıda fiyatları yüzde 7,3 oranında geriledi. Yine dünyada kırmızı et fiyatları yüzde 18,5 oranında azaldı. Ama gelin görün Türkiye’de gıda fiyatları bu yılın ilk altı ayında yüzde 4,63 oranında arttı. Yine yıllık gıda fiyat artışı yüzde 9,28 oranında oldu. Niye anlattık bunları? Şundan anlattık; ... Devamını Oku »

Yunanistan’da kıyamet günü

Resim Grigoriadis

İki hafta önceki yazımın ismi, “Yunanistan uçurumun kenarında” idi. Bu son iki hafta içerisinde Yunanistan, uçuruma kaymaya başladı. Tsipras hükümetinin troyka –nam-ı diğer “kurumlar”– ile müzakereleri 27 Haziran’da terk edip aynı tarihte referandum yapma kararı, Yunanistan’da gelişmelerini hızını aniden yükseltti. Referandum sorusu, “kurumların” son anlaşma teklif taslağını kabul edip etmediğine dair. Hâlbuki bu anlaşma teklifi artık geçerli değil. Çünkü Euro ... Devamını Oku »

Boynunu Sultan’ın Bostancıbaşı’sına uzatan bir MHP

Namık Çınar

Sonunda gene CHP’ye yükleniyor herkes. Deniyor ki, öngörseydi, oyun kurucu olsaydı da; meselâ MHP’nin adayı Ekmeleddin Bey’i desteklemeyi akıl etseydi. Neden hep CHP’den bekleniyor fedakârlık? Erdoğan’dan kurtulmak sadece onun mu sorunu? MHP’nin, HDP’nin değil mi? CHP’nin de bir seçmen kitlesi yok mu, hesap vereceği? Olup bitenler yüzünden bugün böyle düşünüyoruz. Ya olmayan bir şeyi nasıl izah ederdi, seçmenine CHP; kendi ... Devamını Oku »

Tanıdık hikâye beklenen reyting

Betül Tansel

Dizileri izlerken şekilden şekle girmek ya da karaktere öğüt vermek, onu uyarmak bizde pek öyle garipsenecek bir durum değildir. Özellikle orta yaş üstü tanıdıklarımızın televizyon karşındaki bu hâlleri kendi aramızda v eğlence programlarında sık sık parodi konusu olur. Bu yaz sezonunda yayınlanmaya başlayan “Kiralık Aşk”ı beğenenlerin dizi yayınlanırken paylaştıkları yorumlar, eleştiriler, övgüler ve uyarılar işte bu yukardaki hâlin sanal âleme ... Devamını Oku »

Orphée ve Nazlı Eray ile yeniden…

özlem-ertan

Trakyalı ozan Orpheus’un (Orphée) öyküsü o kadar dokunaklı ve aşk dolu ki, çağları aşıp günümüze kadar uzanmakta hiç güçlük çekmedi. Yılan sokması sonucu genç yaşta ölüler arasına karışan eşi Euridice’yi yeniden yaşama döndürmek için yeraltı ülkesine giden Orpheus’un yaşadıkları Yunan mitolojisinin çerçevesinden çıkıp pek çok sanatçıya ilham verdi. İnsanlık, lir denen çalgısından yayılan müziğiyle ölüler diyarının tanrısı Hades’i bile etkileyen ... Devamını Oku »

Sultanlara layık bir iftar

reha-tartıcı

» Hilton İstanbul Bomonti Hilton İstanbul Bomonti’nin ödüllü şefi Yannis Manikis’in yönetiminde İstanbul’un önde gelen lezzet durakları arasında yer alan restoranı “the globe”, Ramazan’ı geleneksel lezzetleri modern dokunuşlarla sunan özel iftar mönüleriyle karşılıyor. Ramazan bereketine yakışır nitelikteki mönüler, başlangıç aşamasında sucuk ve pastırmadan hurmaya, marine edilmiş zeytinlerden bal kaymağa zengin iftariyelik seçenekleri sunacak. Ardından demirhindi şerbeti ve akide şerbeti gibi ... Devamını Oku »

“Çözümsüzlük sürecinden yanayım”

Murat Belge

  MHP’nin HDP söylemini epey akıldışı buluyorum; dün de bu konuda birkaç şey yazdım. Burada tam ne olduğunu anlamadığım –ama “bir şeyler” olduğunu sezdiğim– kaymalar, politika değişiklikleri olduğunu sanıyorum. Türkiye gibi bir toplumda, MHP gibi bir parti, Kürt sorunu gibi bir sorun karşısında çok büyük gaileler başlatabilirdi. Ama böyle davranmadı; bazı kritik konjonktürlerde tabanını şiddet eylemlerinden uzak durmaya çağırdı vb. ... Devamını Oku »

Dinleyenler- dinlenenler

tolga-bilener gri

  WikiLeaks sitesinin başrolünü oynadığı istihbarat skandalından bu yana, dünya basını hangi ülkenin hangi müttefik ülke liderini nasıl dinlediğine dair haberlerle dolu. Esas olarak ABD’yi işaret eden dinleme skandalları, bu ülkenin Avrupalı ortaklarıyla, özellikle de Almanya’yla arasını bozmuş durumda. Son olarak, dinleme konularında uzmanlaşmış olan Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA)’nın Fransa’da Cumhurbaşkanlığı ikametgâhı olan Elysée Sarayı’nı, ayrıca Millet Meclisi ve ... Devamını Oku »

Daha fazla geç kalmadan Enerji Devrimi’ne kulak verin

Pelin Cengiz

    “Verimli, temiz, sürdürülebilir bir enerji sektörü, hızla ve etkili olarak büyüyen bir Türkiye ekonomisinin bir anahtar bileşeni olmak zorunda olacaktır. Enerji verimliliği, Türkiye endüstrisinin daha iyi ödemeler dengesi ve daha geniş rekabet gücü kazanmasına katkı sağlayacaktır. Yerli yenilenebilirlere bağlı olarak gelişen daha fazla enerji bağımsızlığı Türkiye’nin dış politikası için avantaj sağlayacaktır. İklim değişikliğiyle savaşmakta; ileriye yönelik, öncü bir ... Devamını Oku »

Londra’dan Karaköy’e uzanan lezzet köprüsü

reha-tartıcı

    Doksanlı yılların sonlarında Hüseyin Özer’in sadece lezzetiyle değil ruhuyla da markalaşmış restoranı “Sofra”ya bir Londra seyahatimde uğramış ve hayran kalmıştım. O yıllardan beri hep Hüseyin Özer keşke İstanbul’a bir restoran açsa da daha sık bu lezzetleri tadabilsem derdim. Neyse ki bir dünya yıldızı olarak adlandırabileceğim “Sofra London” artık İstanbul’da. Sofra’nın açılışının ardından bulduğum ilk fırsatta soluğu Karaköy’de aldım. ... Devamını Oku »