Perşembe , 3 Eylül 2015
Masthead-reklam
Anasayfa » Yazarlar

Yazarlar

İpek Medya’ya baskının nedeni…

emre-uslu

  İpek Medya Grubu Türkiye’nin IŞİD’e silah ve malzeme desteği verdiğini belgelediği gün basıldı. Türkiye’de polis IŞİD’e destek verenlere tek bir operasyon yapmazken, IŞİD’i ağzına alanın boğazına çöküyor. Burası sanki IŞİD cumhuriyeti gibi oldu. Sanki gizli bir IŞİD’i koruma kanunu var. El-Kaide ve IŞİD ile AKP hükümetinin ilişkisini konuşan ve anlatanlara dinden çıkmış gibi muamele yapılıyor. İpek Medya Grubu’na yapılan ... Devamını Oku »

Bütün bildiklerinizi unutun

Süleyman Yaşar

Sık sık tekrarlanır; eğer otomasyona yatırım yaparsak emek daha verimli hâle gelir. Böylece ekonomi yüksek oranlı ve sürdürülebilir büyüme hızına ulaşır. Şimdi sıkı durun, istatistikler farklı söylüyor. Niye mi? Şöyle; gelişmiş ülkeler pek çok sektörde otomasyona yatırım yaptılar. Bu yatırımların amacı verimliliği artırmaktı. Yani ekonomide her işçi ve çalışılan her saat için katma değeri artırmak hedeflendi. Oysa 2008 krizinden sonra ... Devamını Oku »

Kıyamet yürüyüşü

sezin-öney

Bu aralar ikinci evim Budapeşte’de, uzun yürüyüşlere çıkıyoruz oğlumla. Yürüyüş bitince, yolda ne kadar eğlenmiş olursak olalım, “kıyamet yürüyüşü” bitti diyor hep. Gülüyoruz. Sanki sonu hiç gelmeyecek bir yürüyüşü bitirmişiz gibi seviniyoruz. Yürüdüğümüz yerler, 5 kilometre uzunluğundaki Margit Sziget (Margit Adası), Tuna Nehri boyunca ormanlar gibi yerler. Çiçekler, ağaçlar, türlü bitkiler arasında, hiç de kıyamet yürüyüşü yaptığımız söylenemez… Ama asıl ... Devamını Oku »

90’lı yılların yeni versiyonu…

Mustafa Paçal

  90’lı yıllara dönüldüğü konusunda süren tartışmaları, aslında o yıllara dönüldüğü anlamından daha ziyade son on küsur yılda her alanda görülen iyileşmelerin ortadan kalktığı yönünde yapılan bir değerlendirmeler olarak görüyorum. Yoksa sorun, 90’lı yıllara dönmekten daha öte 90’lı yılların yeni versiyonu dönemlere bir daha nasıl dönmemeliyiz sorusuna verilecek cevapta aranmalıdır. 2004-2010 yılları içersinde yapılan ekonomik, demokratik reformların bugün teker teker ... Devamını Oku »

Sünnetsiz müslümanlık

Emrah-Çelik

İslam adına çatışmacı tavır sergileyenler, İslam’ın adını kullanarak şiddete başvuranlar, İslam’ı kendi sosyo-psikolojik bunalımlarına ve hırslarına alet edenler, en başta İslam’ı ve Peygamberini doğru tanımıyorlar. Kendilerini “Sünni” ya da “Ehl-i Sünnet” olarak tanımlayan ve başka İslami yorumları sapkınlık olarak gören bu insanlar, iddialarının aksine, önemli oranda Sünnet’siz yaşıyorlar; bazıları din adına masum insanları öldürüyor, bazıları her yerde dışlayıcı ve kutuplaştırıcı ... Devamını Oku »

Hayatın ‘Zero’ noktası

murat-erdin

Bir suskunluk bölgesine ve aynı zamanda bir başlangıç noktasına işaret ediyorlar. Eski duruşun bilinmeyen bir yeniye karıştığı, ölçülemez bir bölge bu. Yani “sıfır noktası”. Pek çoğunuz Türkiye’nin mevcut durumundan söz ettiğimi sanabilir. Çok da yanılıyor sayılmazlar. Ama sözünü ettiğimiz bir sanat akımı. Almanya’nın Düseldorf kentinde 1957’de filizlenen ve asla örgütlü olmayan bir sanat akımı. Adı: ZERO. Yani sıfır. yüzyılın en ... Devamını Oku »

Demokrasi ve ötesi

Nurullah Öztürk

Bir ülkenin demokratik düzeyi ile gelişmişlik düzeyi arasında direkt doğrudan bir ilişki vardır. Kısaca ne kadar demokrasi varsa o kadar spor, bilim, ekonomi, sanat ve siyaset vardır. Türkiye epey zamandan bu yana rotasını kaybeden bir gemi gibi dalgalarla boğuşmaktadır. Ekonomi, demokratik düzeyi hem belirleyen hem de bu düzeyden etkilenen bir yapıdır. Ekonomi- demokrasi ilişkilerini inceleyen 1950-1990 yıllarını kapsayan bir araştırmada ... Devamını Oku »

İhracat sekiz aydır durmadan düşüyor

Süleyman Yaşar

  Dün Türkiye İhracatçılar Meclisi Ağustos ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre ihracat Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,9 oranında geriledi. Ve Ağustos ayı ihracatı 10,4 milyar dolar oldu. Yine bu yılın Ocak- Ağustos ayı toplam ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,9 oranında gerileyerek 95,1 milyar dolar oldu. Tabii bu verilere göre son 12 aylık ... Devamını Oku »

İnsanlık derin dondurucuda

Ulaş Doğa

  Gazeteler, haber bültenleri, internet sitelerinde fotoğrafları yayınlanıyor. Avusturya’da otoyol kenarında terkedilmiş kamyondan sızan sıvılar insanlığın son 20 yıldaki en büyük trajedilerinden birinden damlıyor. Ortadoğu’daki siyasi çöküş sadece komşu ülkeleri değil tüm Avrupa’yı sarsmış durumda. Bodrum’da Emniyet müdürlüğünün bahçesinde kafese konmuş Suriyeli göçmenler, bir sonraki durakları olan Yunan adalarında polisin attığı göz yaşartıcı gazlarla nerdeyse kör oluyor, Makedonya sınırında dikenli ... Devamını Oku »

Su kriziyle yüzleşmeye hazır mısın Türkiye

Pelin Cengiz

  Siyasetin yakıcı gündemi bizi içine öyle çekiyor ki, ülkeyi gelecekte bekleyen bazı tehlikelerden yeterince bahsedemiyoruz. Bunların arasındaki en kritik tehlike, suyun giderek daha hızla yok oluşu. Su insan eliyle üretilemez bir varlık ve dünyadaki su miktarı artmıyor. Küresel ısınma kaynaklı yağışların azalması, aşırı buharlaşma, hızlı tüketim ve kirlilik gibi nedenlerle su kaynakları hızla tükeniyor. Yeraltı sularının seviyeleri düşüyor, göller ... Devamını Oku »