Çarşamba , 28 Ocak 2015
Anasayfa » Yazarlar

Yazarlar

SYRİZA ekonomide niye başarılı olur

Süleyman Yaşar

Son dönemde spekülatörler Yunanistan riskini imal ettiler. Ve bu risk üzerinden para kazanmaya çalışıyorlar. Oysa Yunanistan öyle abartıldığı gibi büyük bir risk değil. Niye değil? Çünkü Yunanistan ekonomisi Euro Bölgesi toplam hâsılasının ancak yüzde 1,7’sine denk geliyor. Euro Bölgesi toplam hâsılası 2013 itibariyle 13,1 trilyon dolar tutuyor. Yunanistan’ın milli geliri aynı dönemde 241,7 milyar dolar oluyor. Abartılan Yunanistan borçları ise ... Devamını Oku »

Cinayet zafer devrim

Esmeray

Anam bacım; evimi sildim süpürdüm, tozları aldım, bulaşık filan derken, yemeği ocağa koydum. Geçtim bilgisayarın başına sanal âlemi ve sosyal medya ağlarını bir kolaçan edeyim dedim. Güzel haberler Yunanistan’da sol kazanmış; bi de adam ateist olduğu için papaz karşısında yemin etmemiş. Bizim solcular bir sevindirik. E, yalan yok valla ben de çok sevindim bu zafere. Çok güzel bir haber daha: ... Devamını Oku »

Obama’nın Netanyahu kararı

Ulaş Doğa

Başkanlığının bitmesine yakın Obama’ya bir hâller oldu. Son altı senede bildiğimiz alttan alan, uzlaşmaya çalışan munis Obama gitti yerine 2008 kampanya sürecinde esip gürleyen Obama geldi. Kongre’nin iki kanadını da ele geçiren Cumhuriyetçilere karşı Obama yelkenlerini Amerikan ekonomisinin gerçek anlamda toparlanmasıyla şişirmeye başladı. Kongre’deki hâkimiyetlerinin altını çizmek isteyen Cumhuriyetçiler mecliste konuşma yapması için İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’yu, hem de İsrail’deki ... Devamını Oku »

Cenevre’de havuz medyasına konuşur gibi

Pelin Cengiz

Cenevre’de dün Türkiye’nin insan haklarına dair sicilinin BM’ye üye devletlerce gözden geçirildiği Evrensel Periyodik İzleme (UPR- Universal Periodic Review) oturumu gerçekleştirildi. UPR, özetle devletlere insan hakları performanslarını tartışma ve kendilerini nasıl geliştirebilecekleri üzerine geri bildirim alma imkânı sağlayan bir süreç. BM İnsan Hakları Konseyi’nin ilkini Mayıs 2010’da düzenlediği UPR oturumu, dört yılda bir yapılıyor. Üye devletlerin insan haklarına dair durumun ... Devamını Oku »

İhbar önelli iş akdi fesihlerinde, işe iade dava hak düşürücü süresi değişmeli

Nusret Ezer

Aslında bugünkü yazımda; 2014 Kasım verilerine göre Türkiye 10,4 işsizlik oranı ile Avrupa Birliği’nden daha yüksek işsizlik oranına sahip iken Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, İsviçre’deki Türk toplumu ile biraraya geldiği toplantıda “Eğer Avrupalıların işe ihtiyacı varsa, şimdi onlara da iş kapısı olabilecek yükselen Türkiye var” açıklamasının neyi ifade ettiği ile ilgili değerlendirme yapmak istemiştim ama açıkçası mantıklı bir açıklamasını bulamadım. Bunun ... Devamını Oku »

SYRİZA sol mu

Hadi Uluengin

HADİ, “sol” gösterip sağ vuran ulusalcıları geçelim… Onların sevincini anlıyorum. Yunanistan’daki SYRİZA zaferine düğün bayram yapmaları son derece normaldir. *** ÖYLE, çünkü nüansları saymazsak aslında aynı ideolojik kaba def-i hacet eyliyorlar. Nitekim pazar akşamından itibaren Avrupa’da da bir yandan ora “egemencileri”, diğer yandan bütün aşırı sağ Alexis Tsipras’ı alkış yağmuruna tutmaya başladı. Meselâ Fransa’da Marine Le Pen’in demeçlerini okuyun… Madamın ... Devamını Oku »

Hrant Dink ve 1952 Luxemburg (2)

taner-akçam

Hrant için adalet arayışı ile 1915 için adalet arayışının buluştuğunu söylüyorum. Bu biraz da malumu ilam gibi bir şey. Eğer öyleyse 1915 için aradığımız adalet nedir? Ermeni toplulukları ne tür bir adalet arıyor, biz Türkiyeliler ne tür bir adaletin peşindeyiz? Gerçekten 1915 için ne istiyoruz? 2015 boyunca, 24 Nisan öncesi ve sonrası bu soruyu tartışacağız. Artık şunu görmek durumundayız: Ermeni ... Devamını Oku »

Hız

halil-turhanlı

Fütürist Manifesto modern hayatın içinde merkezî bir yer tutan hızın güzelliğini övüyordu. Makineler sağlamıştı bu güzelliği. Üretimin, toplumsal enerjinin kullanılmasını hızlandırmışlardı. Hız modern toplumun başat özelliği. Kapitalist ekonomi hız anlayışı, hız mantığı üzerine kurulu. Hızlı büyümek, hızlı ilerlemek, hızlı üretmek, hızlı tüketmek, hızlı iletişim… Militarizmle de yakın ilişki içinde hız. Sürekli seferberlik hâlinde olan bir toplum için hız büyük önem ... Devamını Oku »

Bir menajer başarısı: Tolgay A.

burak kılıç

Galatasaray’la üç ay önce adı çıkan, Trabzonspor ve Beşiktaş’ın iki aydır ilgilendiği, son bir aydır ise peşinden koştuğu Tolgay Arslan. 24 yaşını bitiren, bu sezon Hamburg’da 13 maçta oynayan, gol atmayıp iki asist yapan, orta sahanın gerisi- önü bazen de ilerisinde oynayan bir futbolcu. Peki, iki kulüp neden birbirine düştü? Bu transferi basın üç aydır yazıyor. Menajeri basındaki tanıdıklarını devreye ... Devamını Oku »

Trabzonspor labirenti

bülent-şirin

Trabzonspor’un yaz döneminde başlayan transfer cinneti devre arasında da devam ediyor ve herkesi şaşırtıyor ister istemez. Bu şaşkınlık “bunlar gömü mü buldu?” gibi hayli soğuk bir şakaya kadar varıyor. Şakanın derecesi iki sebepten kaynaklanıyor. Birincisi, sevgili dostum Erdal Hoş’un geçen akşam televizyonda canlı yayında bu konu açıldığında verdiği enfes cevapla açığa çıktı. Erdal dedi ki “Neden başka kulüplere değil de ... Devamını Oku »