Salı , 31 Mart 2015
Anasayfa » Yazarlar

Yazarlar

Deliren pilot olunca…

Murat Belge

Şu son uçak kazası da insanın aklını durduracak nitelikte bir olay değil mi? “Kaza” dedim ya, aslında “kaza” da değil, teknik anlamda. Adam götürüp çarpmış, bile bile, göre göre. “Kaza”, ancak bu uçağa bir nedenle binenler için geçerli olabilir: “kazaen bu uçağa binmişler”. Dünyada insanın hiç aklına gelmeyecek şeyler oluyor. İnsan uçağa binerken hafif –ya da ağır– gergin olabilir. Aklına ... Devamını Oku »

Hrant Dink Vakfı Ermeni Araştırmaları Enstitüsü

Cengiz Aktar

Geçen hafta, 1915’ten bu yana ilk kez, Ermeni araştırmalarına ve Ermenilerin düşünsel birikimine ışık tutacak, kapısı sokağa açılan kamusal bir mekânın açılışı yapıldı. Hrant Dink Vakfı bünyesindeki mekânda kütüphane, arşiv, konferans salonu Havak ve sergi alanında eşzamanlı birçok faaliyet yürütülecek. Nefret söylemi laboratuarı, Anadolu’nun kültürel mirası atölyeleri, Ermeni tarihi, kültürü ve sanatı kursları, dil kursları olacak. Sözlü tarih atölyeleri, İnsan ... Devamını Oku »

Kürtler (7)

Ümit-Kardaş

1960’ların ikinci yarısından itibaren Kürtlerin sosyal ve ekonomik eşitlik taleplerini dile getirecekleri yeni bir mecra oyuna dâhil oldu: Türkiye İşçi Partisi. Bu süreçte Tarık Ziya Ekinci, Kemal Burkay ve Canip Yıldırım gibi isimler Türkiye İşçi Partisi içinde aktif rol oynadılar ve 1960’ların sonlarına doğru “Doğucu” hareketin oluşumuna önayak oldular. Ancak ne TİP ne de başka bir sosyalist grup Kürt sorununu ... Devamını Oku »

Önseçimin kazananları: CHP ve Türkiye

Yüksel Taşkın

Dün bütün Türkiye’de çok güzel bir önseçim heyecanı yaşandı. Bu satırlar kaleme alındığında dikkate değer tek bir huzursuzluk olmamıştı. Kolay değil; günlerce kampanya yürütüp ipi göğüsleyemeyen adaylar var. Seçim sandığının cilveleri bunlar. Kemal Kılıçdaroğlu döneminde CHP örgütünü güçlendiren çok ciddi adımlar atıldı. Belki bazılarının beklediği hızda değil ama gemi istikrarlı biçimde örgütün güçlenmesi yönünde yol alıyor. Kılıçdaroğlu, 2014 yerel seçim ... Devamını Oku »

Nurettin Yılmaz

Enver Sezgin

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bir ödül töreni sırasında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Kardeşim, neyin eksik senin. Cumhurbaşkanı çıkardın mı? Çıkardın. Başbakan çıkardın mı? Çıkardın. Bakan çıkardın mı? Çıkardın. Daha ne istiyorsun.” Bu sözleri ilk duyduğumda, ister istemez merhum Şerafettin Elçi ile birlikte Nurettin Yılmaz’ı ve onun yaşadıklarını hatırladım. Nurettin Yılmaz, 1973 yılında CHP’den Mardin milletvekili olarak parlamentoya girer. Girer girmez içinden ... Devamını Oku »

Hakaretin karşılığı

numan-türer

Taraftar hakaret etse hemen işlem yapılıp adli para cezası verilebiliyor, hattâ işin içine rakibin yabancı oyuncu veya antrenörlerini katıp hakareti din, dil, ırk, etnik köken ve mezhep bağlamına bilmeden bile soksa, hapis cezası alabiliyor. Ayrıca hakaret takibi şikâyete bağlı bir suç olmasına rağmen, spor alanları için bu hüküm kaldırılmış durumda. Yani hakaret edene ceza verilmek zorunda. Hakareti tespit ettiği hâlde ... Devamını Oku »

Merkez’in rezervleri her gün altıyüz milyon dolar azalıyor

Süleyman Yaşar

Bildiğiniz gibi Türkiye döviz kuru rejimlerinden dalgalı kur rejimini uyguluyor. Bu arada hemen belirtelim bizim kullandığımız rejim serbest dalgalı kur rejimi değil. Peki ya ne? Bizim kullandığımız rejim kirli dalgalı kur rejimi. Yani Merkez Bankası döviz kurları yükseldiğinde rezervlerinden döviz satıyor. Tabii döviz fiyatı olması gerekenin altına düşünce bu defa piyasadan döviz alıyor. Böylece döviz kurlarının serbest dalgalanmasını engelliyor. Dolayısıyla ... Devamını Oku »

Yolun ayrımına yaklaşırken  

Resim Grigoriadis

26 Ocak tarihinde Yunanistan’da iktidara gelen SYRİZA- ANEL hükümeti, olağanüstü bir ekonomik durumla karşı karşıya geleceğini biliyordu. Bunu yönetmek için SYRİZA zaten hazır olduğu sözünü vermişti. Yunan halkına ülkenin Euro Bölgesi ve Avrupa Birliği içinde pozisyonu koruyup, yeni, daha âdil ve başarılı bir ekonomik politika vaat etti. Gelgelelim, buna doğru bir hareket görülmedi. Yeni mecliste sadece bir yasa onaylandı. Birçok ... Devamını Oku »

Teneke çalacağım günler yakındır arkanızdan

Namık Çınar

Eğer bir milyon üç yüz bin kişiyi daha ilgilendirmeseydi, bu yazıyı bencilce bulabilirdiniz. Ama değil! Biliyor musunuz, tam bir buçuk ay sonra 66 bitecek, 67’ye gireceğim ama ben hâlâ emekli bile değilim. Bir süre önce, ilgili yasanın çıkmasına engel olduklarını öğrendiğim Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal’ı telefonla aradığımda, “bu yaşa geldiği hâlde hâlâ emekli olamamış insanlarımız mı var” diye hayretini ... Devamını Oku »

Annelerimizin hep bahsettiği ‘elin oğulları’ karşımızda!  

Betül Tansel

Dili ve kültürüyle farklı bir ülkeye yerleşip oraya uyum sağlama çabası başlı başına bir macera barındırır içinde. Bu öyle her babayiğidin cesaret edebileceği bir şey de değildir hani! Genellikle bunun için güçlü motivasyonlarınız olması gerekir. Gönül işleri, iyi maaşlı bir iş, sahip olduğun hayattan sıkılıp bambaşka bir dünya kurma isteği bunlardan birkaçı. Tabii gitmek istenen ülkenin vatandaşlarının gelenin ülkesine ve ... Devamını Oku »