Pazar , 21 Aralık 2014
Anasayfa » Yazarlar

Yazarlar

Bazı sınamalar ve sonuçları

Murat Belge

Dün bir şey söylerken bugün bundan dönmek ve yarın tam tersini söylemeye başlamak siyasette görülmemiş bir şey değildir. Hattâ epey sık görüldüğünü de söyleyebiliriz. Bazı toplumlar belki biraz daha unutkan oluyor. Böyle olunca, “pozisyon” değiştirmek de kolaylaşıyor herhalde. Ya da sorun “unutkanlık” değil, belki “kasıtlı unutkanlık” denecek bir şey: bile bile unutmak. İşine öyle geldiği için. Öncelikle Tayyip Erdoğan’ın dönüşleri ... Devamını Oku »

Özgürlüğün bedeli sürekli tetikte olmaktır

Pelin Cengiz

Epeydir Türkiye’de hak ve özgürlüklerin nasıl engellediğinin, hukukun nasıl ayaklar altına alındığının, özellikle ifade özgürlüğünün nasıl kesintiye uğratıldığının şahidiyiz. Türkiye’de basın özgürlüğü hızla irtifa kaybediyor. Zaman ve Samanyolu TV yöneticilerine yönelik en son yapılan gözaltı ve tutuklamalar zincirin –şimdilik– son halkası. Hatırlanacak olursa, Freedom House’un “Dünyada Basın Özgürlüğü” raporunda Türkiye’nin “kısmen özgür” statüsünden “özgür olmayan” statüsüne düşürülmesi ortalığı karıştırmıştı. Raporda, ... Devamını Oku »

Etin lezzetli dünyasına yolculuk

reha-tartıcı

Açıldığı günden beri dikkatimi çeken Vino Steak House 1937 yılında inşa edilen, projesi Anıtkabir’in de mimarı olan Emin Halid Onad tarafından çizilen, yıllar içinde sahipleri değişen ancak tarihî dokusu değişmeyen bir konakta hizmet veriyor. Bana göre Anadolu Yakası’nın en özel binalarından biri olan bu konak son olarak Vino’nun kurucusu Metin Kocabaş tarafından aslına sadık kalınarak restore edilmiş ve restoran olarak ... Devamını Oku »

Taraftar olmadan taraf olmak

erdi-ahmet

Önce, birçok bakanın bilmediklerini bilmesiyle, dediklerinin ertesi günlerde gerçekleşmesiyle ünlenen sosyal medyanın “o” ünlü simasının öncü haberleri ile olacakları beklemeye başladık. Zaten malum tarihler yaklaşıyordu ve bir şeylerin olacağı malumdu. Sağ olsun iktidar bizleri çok bekletmedi. Kin, nefret ve haset güdüleri ile sarmalanmış bir şekilde, hukuk dediği aracı devreye soktu. Hizmet Hareketi’ne(1) yakın yayın organlarının en tepesindeki kişileri, adını birçoğumuzun ... Devamını Oku »

Eksilen, hep geleceğimizden!

defne-koryurek

Yılın sonu geldi, geliyor! Almakta geciktiğimiz tüm kararlar için “şimdi” biçilmiş fırsat:   ‪#‎YeniYılKararları WWF Türkiye’nin çağrısıyla başlayalım: “Bu yıl, WWF-Türkiye ile birlikte doğayı korumak için kendinize yeni hedefler koymaya ne dersiniz? Eğer siz de 2015’te ‘tüketimime dikkat edeceğim, alışveriş yaparken kullanabileceğimden fazlasını almayacağım, çöpümü azaltacağım’ diyorsanız yeni yıl kararınızı yakınlarınızla paylaşın ve herkese örnek olun!” Ama sadece karar almayın. ... Devamını Oku »

Kaynaklarımızı kaybediyoruz

Hafta arası ülkemizde pek alışıldık olmadığımız bir istifa olayı gerçekleşti. Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp görevinden ayrıldığını duyurdu. Yaşanan gelişmelerin ardından en büyük eleştiri eski hakemler tarafından kaleme alınıyordu. Yazılanlardan camialarının başında öncelikle kendilerinin olması gerektiğini, bu olmazsa kendilerinin uygun gördüğü bir eski hakemin bu iğneli koltuğa oturmasını kabul edebilecekleri anlaşılıyordu. Ama hepsinin bir şartı bulunmaktaydı; söylediklerinin dikkate alınması, ... Devamını Oku »

‘Hak’ ve ‘sempati’

Murat Belge

Cuma sabahı Taraf’ta Amberin Zaman’ın “Bu Kavga Ne Zaman Biter” başlıklı yazısı yayımlandı. Amberin Zaman yazıya “Fethullah’çılar”la giriyor. Onların şu ya da bu nedenle hoşuna gitmeyen yazılar yazdığı zaman uğradığı saldırıları kısaca özetliyor. Bunları sıraladıktan sonra soruyor: yeni durumda onların başına geleni seyredip “Oh olsun!” demek mi gerekir? Onun buna verdiği cevap, hayır, böyle olmamalı. Bugün gene demokrasiyle ilgisi olmayan ... Devamını Oku »

‘Hükümet gibi adam’

Sezin Öney

Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan, artık isimlerinin önüne bir “makam” tanımı gelmesi gerekmeyen siyasi kişilikler. Ülkelerinin kaderleri onların elinde. Ve ülkelerinin onların avucunun içinde olmasından, hiç de rahatsızlık duyuyor gibi değiller. Tersine, hiçbir şekilde gücü ellerinden bırakmaya niyetleri yok. Birbirlerine benzemelerinin ötesinde; –ki iki liderin karşılaştırmasını yazılarımda 2009’dan beri yapıyorum;– giderek de birbirleriyle daha da iyi anlaşan iki karakter ... Devamını Oku »

Meşruiyet sorunu ve konsensüs

umit-kardas

“Meşruiyet” (legitimite), doğal hukuka uygun olmayı ifade eder. Bu nedenle meşruiyet, yetkili organlar tarafından konulmuş olan bir kanuna uygun olmayı belirten “hukukilik” kavramından farklıdır. Çünkü mevcut hukuk normları varlıklarının meşruluğunu evrensel esas ve ilkelere göre ispat etmekle yükümlüdürler. Dünyanın çeşitli yerlerinde iktidarların neden olduğu insan hakları ihlallerini ve bu ihlallerin kaynağını oluşturan hukuk kurallarının meşruluğunu savunabilir miyiz? “Meşruluk” siyasi alanda ... Devamını Oku »

Mahçupyan’ın görüşlerine dair

Yüksel Taşkın

Zaman Gazetesi’nden ayrıldıktan sonra Başbakan Davutoğlu’nun danışmanı olan Mahçupyan’ın görüşleri yine çokça tartışılıyor. Bana göre, Mahçupyan’ın “seküler” çevrelerden kopmasından kaynaklanan abartılı bir ilgi sözkonusu. O görüşleri İslamcı kökenden gelen birileri ortaya koysa, çok da önemsenmeyebilirdi. “Eski cenahı” siyasi mürtedliği affetmediği için, Mahçupyan’a diş biliyor. Öte yandan Hükümet kanadı ve AKP’liler de, “öteki cenahtan gelip” yine “öteki cenahın dilini kullanan” ve ... Devamını Oku »